Vítáme Vás na stránkách  třídy
                            U STUDÁNKY 
                              MONTESSORI  

Ahoj, školko a kamarádi

S dětmi jsme se společně vydali za prázdninovým dobrodružstvím. 

Na výlet autem, vlakem, letadlem

Prazdniny klepou na dveře, a tak jsme se s dětmi vydali na výlet. Prozkoumali jsme naše nejznámější hrady, z různých stavebnic  děti postavily krasné hrady, zámky a rozhledny. sládaly popletené obrázky, zahrály si hradní pexeso či hledaly cestu bludištěm ve starém hradu. Jeden den jsme se společně vypravili do města. Tady děti hledaly správnou odpověd na otázky z historie města a poznávání nejznámějších staveb ve městě. Za ně získaly veselá razítka a na konci výletu je čekala sladká odměna.


Hmyzí domečky

S příchodem teplého, letního počasí využíváme více venkovní učebnu. Tentokrát k výrobě hmyzích domečků.

Na mravenčí pasece

S dětmi jsme společně objevovali svět hmyzu a broučků.

Den dětí s klaunem Hubertem

Na naší zahradě jsme oslavili společně s klaunem Hubertem, Den dětí.

POJEDEME DO ZOO

Ještě než jsme společně vyrazili do té opravdové ZOO, zahráli jsme si na ni s dětmi v naší třídě. Nejprve jsme jeli autobusem, zazpívali si písničku, pak jsme poznávali jednotlivá zvířátka, krmili je , zazpívali si společně písničku To je on, malý slon. Nechybělo ani hraní na africké bubny a tvořeníčko. Ve třídě se tak obevila řada pestrých papoušků, malí lvíčci i barevné rybky. 

Lanová dráha

Společně jsme se rozloučili se cvičením Dráček v TJ Slavia na lanové dráze.

Výlet do ZOO Lešná

Povolání

V tomto týdnu si děti vyzkoušely různá řemesla a povolání.

Divadelní představení "Kluk z plakátu"

Beseda s Městskou policií

Rodina

S dětmi jsme probírali jednotlivé členy rodiny a jejich různé role. Zjistili jsme, že rodina je místo, kde nám všem je nejlépe a kde se máme všichni rádi, pomáháme si a děláme věci společně.

A popřáli jsme Sofince. Všechno nejlepší!

Sanitka na školní zahradě

Projektový "Den Země"

Planeta Země a její ochrana

Během dopoledních činností jsme si s dětmi povídali, jak naše chování ovlivňuje naši planetu.

HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA A JEJICH MLÁĎATA

Tento týden byl plný zířátek, písniček a tvoření. Hned v pondělí jsme shlédli moc povedenou pohádku Boty dělaj kocoura. V dalších dnech jsme si zpívali, hrali s maňásky, poznávali mláďata domácích zvířat, počítali, hledali dvojice či skládali rozstříhané obrázky.  Z papíru vzniklo hejno slepiček, malý chlívek s prasátky a louka s kravičkami. Předškoláci si při kresbě kočky vyzkoušeli práci s tuší a perem.


Nota, nota, notička

S dětmi jsme objevovali svět hudebních nástrojů a not.

A popřáli jsme Sebíkovi. Všechno nejlepší!

Cvičení Dráček

Vstávej seminko, holala !

Jak už název napovídá, povidali jsme si s dětmi, jak z malého semínka může vyrůst rostlinka. Společně jsme zjistili, co takové rostlinka potřebuje k dobrému růstu, zahrali jsme si na semínka, shlédli malou pohádku a taky jsme se dověděli jak důležitou pomocnicí pro zahradníky jsou žížaly. V dalších dnech si někteří namalovali krásné rozkvetlé stromy, jiní si vyrobili veselé žížalky a mráčky. Na zahradě jsme společně vysadili záhon jahod, salátu a rajčat.

                              


Velikonoce

S dětmi jsme si povídali o velikonočních zvycích a tradicích.

A popřáli jsme Aničce. Všechno nejlepší!

Cvičení Dráček

Jedlá zahrada

S rodiči a dětmi jsme zasadili jedlé keře, osadili truhlíky bylinkami a naplnili vyvýšené záhony hlínou na školní zahradě. Společně jsme si také opekli špekáčky.

Děkujeme všem rodičům a dětem, kteří nám pomohli!

Vynášení Morany a vystoupení Hanáckých špontů

I když letos zima nechce odejít, rozhodli jsme se ji s Hanáckými šponty vyprovodit sami. Společně jsme se s dětmi vydali v průvodu k řece Moravě, kde jsme Moranu vhodili do Moravy a zazpívali jí na cestu. 

Vynášení Morany

Stará tradice související s ukončením zimního období, vynášení Morany, nás provázela celým týdnem. 

Popřáli jsme Viktorkám k svátku a také jsme popřáli Johance k narozeninám. Všechno nejlepší!

JARO ŤUKÁ NA DVEŘE
Tento týden  byl věnován  probouzejicí se přírodě, poznávání  prvnich  jarních květin, zpivani a tancování.  
Jaro také znamená  plno zvuků, hudby. 
Děti  měly  možnost vyzkoušel  si hru na řadu hudebních  nástrojů,  společně  si  zahrát a zaposlouchat se do hudby A. Vivaldiho.
Byl to týden plný tvoření . Třídu  nám obsadili ptáčci, květiny i veselé  notičky.
A při pobytu na zahradě jsme s dětmi připravili nový vyvýšený záhon na jarní  vysadbu. 
S nejmladšími dětmi  jsme si pak ve třídě  pěkně  zasportovali a protáhli tělíčka. 

Cvičení Dráček

Divadelní představení

Co si oblékáme

Co si vezmu na sebe? Jaké známe letní a zimní oblečení?

Masopust

Masopust u nás ve třídě byl spojený s karnevalem v maskách, veselím a zábavou. 

Zimní  sportování 

Týden ve znameni  tvoření, zábavného sportování  ve třídě  i v Dráčku. Malí  kamarádí  malovali a tvořili z papíru. Společně  jsme navštívili  místní  zimní stadion. Ve středu jsme se vydali do Muzea Kroměřížska  na výstavu  Strážci  času.  Byla zábavná  i poučná.  Několikrát  jsme natáhli velké  nástěnné  hodiny a pak pozorovali,  jak zoubek po zoubku ukusují z času . Obdivovali jsme stařičké hodiny a hodinky a podivovali se nad neobvyklým  orlojem o třinácti  měsících. Po cestě  jsme ještě  navštívili  hodinářství a prohlédli  si nejrůznější  druhy hodin, které  se vyrábí  v současnosti. 
V pátek jsme se pustili do výzdoby třídy na blížící  se masopustní karneval.  


Cvičení Dráček

Vesmír

Odletěli jsme z naší krásné planety zvané Země, putovali Sluneční soustavou a prozkoumávali všech osm planet.

                  Zvířata  a zima aneb
                kdo nám  chodí  do krmitka

Děti prožily týden nabitý  informacemi  o ptácich z naších  zahrad i o tom,  jak jim v zimním  období  můžeme  pomoci, aby nehladověli. Zjistily, že  každý  ptáček zpívá  jinou melodii. 
Společně  jsme připravili  krmení do našich ptačích krmitek. Děti při  tom poznávaly různě  druhy semen, luštěnin , krájely jablíčka a předškoláci  vytvořili  pomoci tuku, seminek a dalších  přísad 
ptačí  pochoutky určené  k zavěšení  na větve.  
Užili  jsme si taky  zábavy při hře  na barevné  ptačí  budky,  na sbírání barevných semínek a také při výtvarném tvoření a pohybové  hře nazvané Ptačí  stezkou.

 

Cvičení Dráček

Polární oblasti

S kamarády tučňákem a ledním medvědem jsme vyrazili na dobrodružnou misi a prozkoumali zákoutí polárních oblastí. Společně jsme objevili spoustu zajímavostí Arktidy a Antarktidy.

Roční období a měření času
8.1.- 12.1.2024

V tomto týdnu jsme si povídali o jednotlivých ročních obdobích, co je pro něj charakteristické, jaké jsou barvy jednotlivých ročních období. Využili jsme k tomu řadu pomůcek, obrázků, barevných šátků . A pak jsme se dostali k samotnému měření času. co k tomu lidi vedlo a jak se jej snažili změřit v minulosti a jak se měří dnes. Děti si prohlédly různé druhy hodin a hodinek, poměřovaly, jak dlouho trvá než se přesype písek v malinkých a velkých přesýpacích hodinách.
Malí kamarádi si vyrobili veselé barevné hodiny s ptáčkem .
Předškoláci vyzkoušeli naši novou krásnou pomůcku - dřevěné váhy, a poměřovali nejrůznější předměty. pomoci dřevěných barevných tyčinek si sami vypočítali jednoduché příklady. A pak si vyrobili pomůcku, která jim pomůže při určování času .
Také jsme společné popřáli Jonatánkovi k jeho narozeninám. Všechno nejlepší a ať se ti tu s námi líbi

Cvičení Dráček

První letošní cvičení Dráček v TJ Slavia.

Malý objevitel

První "Malý objevitel" v novém roce.

Tři králové

Nastal nový rok a s ním i leden, svátek Tří králů.

A popřáli jsme Míšovi. Všechno nejlepší!

Vánoční čas

Cvičení Dráček

Než se rozsvítí stromeček

Vánoce jsou za dveřmi a my si společně s dětmi povídáme o vánočních tradicích a zvycích. 

A popřáli jsme Sebíčkovi. Všechno nejlepší!

Malý objevitel

Rozsvícení vánočního stromečku

S příchodem adventního času jsme na zahradě naší školky společně s rodiči rozsvítili vánoční stromeček. 

Přišel k nám Mikuláš

Jako tradičně, i tento rok přišla do naší třídy vzácná návštěva – Mikuláš, anděl a čert. Děti zazpívaly písničky, které si pro Mikuláše s jeho družinou připravily. A od andílka děti dostaly adventní kalendář. A již nyní se těšíme, až se za námi přijdou za rok opět podívat.

Podzimní stezka

Na naší zahradě byla připravena podzimní stezka s různými úkoly a QR kódy obsahující zvuk nebo písničku.

Když Mikuláš naděluje

Děti každoročně netrpělivě a plní očekávání vyhlíží den, kdy mezi nás do třídy zavítá Mikuláš, anděl a čert. My jsme si těchto nadpřirozených bytostech povídali, vyrobili si vlastní adventní věnec a připravili si písničku, kterou potěšíme Mikuláše a jeho družinu.

Cvičení Dráček

Moje tělo

V tomto týdnu jsme si s dětmi povídali o lidském těle. Poskládali jsme kostru člověka, pojmenovali části lidského těla, z hmoty vymodelovali různé druhy zubů, zvládli překážkovou dráhu s cihličkami a trénovali jsme rovnováhu našeho těla.

Cvičení Dráček

Máme za sebou další krásné cvičení v TJ Slavia.

13.11. - 16.11.2023

ZAVÍRÁM, ZAVÍRÁM LES.... 
V tomto tydnu  jsne sics dětmi  povidali o tem, jak se lesní  zvířátka  připravují  na blížící  se zimu, kterým se říká  zimni  spáči. Společně  jsme si zahráli  pohádku  Domeček,  tvořili  koláže  lesa a zvířat,  medvidka a z hliny vyráběli sovičky . Ve středu  jsme společně  šli  na kouzelnické  predstaveni. I když  počasí  příliš  nepřálo,  chodili jsme na naši  zahradu, zjistili jsme , že  v ježčím domečku  se opravdu zabydlel  ježek,  a tak jsme mu jeho příbytek  pěkně  vystlali listím. Taky jsme nasbírali spousta krásných listů na další tvoření.
A ještě  zbylo dost času  na poslední  úklid našeho  záhonku.


 

A také jsme si společně upekli svatomartinské rohlíčky.

Svatý Martin

A ačkoliv se pranostika "Přijede – li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí" nenaplnila, k nám do mateřské školy svatý Martin na svém koni zavítal. Společně jsme si zazpívali písničku o svatém Martinovi a vydali se s lucerničkami na společnou procházku.

Na svatého Martina, kouřívá se z komína

Ať se to chce nebo nechce věřit, už přichází opět zima. Povídali jsme si o svatém Martinovi, vyráběli jsme podkovičky, okovali koníkovi podkovu, malovali vločky a zhudebnili si příběh o svatém Martinovi.

Cvičení Dráček

Moje smysly - těm  to myslí 

Tento týden nám  uběhl  jako voda v řece.  V pondělí  jsme u nás na zahradě  přivítali  sovy pálené , sýčky, orla, jestřába, kondora, a další  krásné dravce. Dověděli  jsme se spoustu zajímavostí o jejich životě i leteckých a loveckých schopnostech.
Úterý  se neslo ve znamení  Halloweenu. Společně  jsme si užili  hodně  legrace a zábavy i tvoření. 
Na to navázalo  naše  týdenní  těma.   S dětmi  jsme objevovali  jejich smyslové  schopnosti.  Děti  si společně  i samy vyzkoušely schopnosti svého  zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu.  Také  malovaly, stříhaly a lepily. Zatpivali jsme si písničku  o Halloweenenu i o právě  začínajícím  měsíci listopadu. 
V pátek  jsme týden  zakončili  společným  sportovánim .
 

Procházka s ježkem Bodlinkou

Kam se schoval ježek

Snažíme se užít posledních krásných podzimních dnů, na zahradě, ale i ve třídě. 

A popřáli jsme Theoškovi. Všechno nejlepší

Poslední vlaštovka 

 V tomto týdnu jsme popřáli  Rozárce  k narozeninám,  zúčastnili  jsme se instalace  nových  zahonků do naší  zahradě, shlédli  příběh o poslední vlaštovce , malovali podzimni stromy, otiskovali listy, předškoláci  pracovali s biologickou komodou, určovali  barvy pomoci barevné  krabice, počítali a kteslili.  Do keramické  hmoty si otiskly listy podle vlastního  výběru. Také  jsme se naučili  písničku  o vlaštovce a zahráli  si na hudební nástroje. 

Cvičení Dráček

Máme za sebou další cvičení "Dráček" v TJ Slavia Kroměříž.

Podzim v lese

V tomto týdnu jsme pozorovali mikroskopem barevné listy i kůru listnatých stromů, vytvářeli vlastní solné listy, vkládali listy na zvukostrom a listy do koruny stromů. Povídali jsme si o zvířatech, žijících v lese. V závěru týdne jsme se vypravili na podzimní procházku do Podzámecké zahrady.