KVĚTEN

MÍSTO, KDE ŽIJI, KDE JSEM RÁD 

V tomto týdnu jsme s dětmi poznávali  místo, kde většina z nich žije , tedy samotné  město  Kroměříž. 
Povidali jsmě si, prohlíželi  výpravnou publikaci o městě Kroměříži, skládali  popletené obrazky, počítali domy, kvetiny, stromy. Mladší  deti si z papírového sáčku vyro
bily  barevné  domečky  a starší  deti si vytvořily  malé  leporelo věnované  svému městu .
A pak jsme se vyoravili do Květné zahrady,  kde už  na nás  čekal  zahradniček Benedikt se svým  doprovodem v podobě  osobité paní  průvodkyně. 
Děti  poznávaly květiny podle vůně , poslouchaly zvuky ozyvajici se v zahradě, zahrály si na vodní  píšťalku v podobě  malého  ptáčka, zahraly si na sochy , zasadiiy si aksamitniky, ve vodě  pozorovaly žáby a společné s panem pruvodcemm, který  nás  doprovázel, se naučily  napodobovat hlas skokana.

Čas  zde  strávený  moc rychle  uplynul a my se museli s Benediktem i našimi průvodci  rozloučit.  Moc se nám tam líbilo, a tak si brzy zase naplánujeme další  návštěvu! Také  nas opět navštívili  zdravotníci  z Kronerizské nemocnice , předvedli  vybavení  sanitky i odvoz pacienta,  ukázali  dětem m jsk si ošetřit  drobné  poranění  a seznámili  je se zakladnimi vyšetřovacimi  nástroji. 

 

Den maminek

"Mám jeden dáreček, držím ho v dlani, je pro mou maminku, myslím na ni.

Pro velké, pro malé, pro miminka, bezpečím největším je maminka."

Hospodářská zvířátka a jejich mláďátka

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí a rodí se i mláďátka hospodářských zvířátek. Povídali jsme si, v jakých příbytcích žijí, čím se živí, jaký máme z nich užitek. Připravili jsme si zdravou svačinku od kraviček. Děti se staly herci a zahrály kamarádům pohádku "O kohoutkovi a slepičce."

DUBEN

Moje Podzámka
Tento týden  jsme si udělali výlet  do Podzámecké zahrady. Stromy krásné  kvetly a vše  se po zimě  probouzelo. S dětmi jsme si pak sedli a pustli se do kreslení  obrázků. Ty se rychle plnily stromy, kytkami i zvířaty.
 

Předškoláci vytvořili  kouzelně  obrázky ke Dni Země. 

Den Země

Počasí nám konečně přálo, a tak jsme mohli všichni společně oslavit v naší školce Den Země. Malovali jsme křídou na chodník, lovili sítkem mořské živočichy, třídili odpad do příslušných boxů, ale také si vyzkoušeli slalomový běh. Program si pro děti připravily paní učitelky ze třídy Cvrčků, proto jim patří velké poděkování za krásné dopoledne.

Exkurze do kravína

V dubnu jsme měli možnost zavítat do kravína v Břestu, kde jsme viděli spoustu kraviček a telátek. Po příchodu se nás ujal zaměstnanec kravína, který nás celým areálem provedl a doplnil zajímavým výkladem. Prohlédli jsme si dospělé krávy i malá telátka, která byla ve speciálních boxech venku. Děti měly možnost si některá z nich i pohladit. Velmi zajímavá pro děti byla ukázka cisterny na mléko. 

Děkujeme za prohlídku a svačinku od kraviček z Břestu.

Planeta Země a její ochrana

Tento týden jsme slavili svátek naší planety Země. Zamýšleli jsme se a popovídali si o tom, co můžeme změnit a jak se starat o naši planetu Zemi, aby se nám i zvířátkům na ní dobře žilo.

Sportovní dopoledne na ZŠ Oskol

S dětmi jsme v rámci sportovního dopoledne zavítali do prostor ZŠ Oskol, kde jsme si prohlédli prostory základní školy a navštívili i jednu z tříd. 

Venkovní učebna

Po dlouhé zimě, jsme se konečně dočkali a mohli navštívit venkovní učebnu. Děti stavěly z dřevěných kostek a vyzkoušely si i práci u pracovních stolů.

Jarní úklid zahrady

Děkujeme všem dětem a rodičům za pomoc při úklidu naší zahrady.

Dešťové  kapičky  dostaly nožičky aneb aprílové počasí. 

Tento týden byl věnován  počasí,  jeho různým podobám. Dětí poznávaly  jak vzniká  déšť, mlha, bouřka  či  vítr, společné  jsme si povidaly o nestálosti dubnového  počasí a zahrali jsme si o tom i malé divadlo. Kdo chtěl, namaloval si rozkvetlý jarní  strom, mladší  děti  si nakreslily a pak vystřihly sluníčko. Předškoláci  krásně  pomalovali  naše ptačí  budky a do modelování  hmoty si obtiskli první  jarní  kytky z naši  zahrádky. Každý  den nás  provázela  nějaká  jarní  písnička,  taneček  či  zábavná  hra. 

 

Velikonoce jsou svátky jara

Na Velikonoce jsme se připravovali celý tento týden. Povídali si o tradicích a zvycích, jak u nás, tak i v jiných zemích. Všechno začalo vyprávěním o barevném týdnu a pojmenováním jednotlivých dnů. Ozdobili jsme si větvičky vrby stužkami a vajíčky, vyrobili originální papírová vajíčka. Zkusili jsme si i typický zvyk pro Nizozemsko, a to velikonoční běh s vajíčkem na lžíci. Došlo i  na velikonoční pečení. 

Jaro ťuká na dveře,  sluníčko  mu otevře 

V tomto týdnu  jsme si povídali o prvních jarních květinách, o vajíčku  jako symbolu Velikonoc,  o mláďatech,  která  v tomto čase  přichází  na svět. Hodně  jsme společně tvořili, malovali, zpívali písničky  o jaru a hráli nově  pohybové hry . Děti  si mohli zaset semínka bylinek či  zeleniny podle vlastního  výběru. Společně  jsme osázeli květinami květináče  u vchodu do školky .

BŘEZEN

Morana

"Moranu dnes vyneseme, zimou už se netřeseme.

Sluníčko, už bude hřát, není co si více přát.

Všechno zase pokvete, všem to dneska řekněte."

Morana, vládkyně zimy s námi byla i ve třídě, ale jen na obrázku. Už víme, jak Morana vypadá, zkoušeli jsme si ji nakreslit, vymodelovat z plastelíny a známe o ní pohádku. A protože zimy jsme si užili hodně, vyhodili jsme společně s kamarády Moranu do řeky Moravy, aby odplavala a jaro přišlo mezi nás. S dětmi a souborem "Hanácké šponti" jsme vítali jaro krásnými písničkami, básničkami a říkankami. 

Když rozkvetou fialky

Někdy to vypadá, jako by se dvě roční období nemohla dohodnout, kdo bude vládnout. Počasí si s námi pěkně pohrávalo. Chvíli svítilo sluníčko, ale za chvilku se schovalo za deštivý mrak. To nám, ale vůbec nevadilo. Měli jsme plné ruce práce s přípravami na blížící se jaro.
Jarním oknem jsme sledovali, co se děje v přírodě. Pomohli květinové víle, zasadit květiny zpátky do záhonu. Během týdne jsme sledovali klíčení fazolí. Další den jsme pozorovali, jak roste sněženka a tulipán. Ale také trochu bádali a objevovali, co kytičky potřebují ke svému životu, aby mohly krásně vykvést. 

Kniha a já

Zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Ne, ale takto náš týden s knihou nezačal. Tak, a nyní pěkně od začátku. 

Vyzkoušeli jsme si výrobu recyklovaného papíru. Zahráli jsme si na knihkupectví, kde si knihu můžeme koupit a na knihovnu, kde si knížku můžeme půjčit. Společně jsme cestovali do městské knihovny, kde pro nás byla připravena pohádka "O perníkové chaloupce."


 

ÚNOR

V tomto měsíci si děti užily tradiční  masopustní  karneval. Každý se nejprve ostatním  představil, pak jsme si společné  zatančili a po té už na děti  čekaly  různé  zábavné  soutěže. Na závěr  se děti ze všech  tříd  setkaly v koridoru. Tam si společně  zazpívaly i zatancovaly. Pochopitelně  nechyběly tradiční  masopustní  koblihy. 

S dětmi  jsme také navštívili  divadelní  představení  Dášenka pořádané  Domem kultury v Kroměříži.
Po dva týdny  jsme si s dětmi povídali  o různých  lidských  povolanich, malovali, tvořili, luštili  hádanky,  hráli  pantomimu a řádu  pohybových  her.
 

 

Karneval
Karneval

LEDEN 

V zemi věčné zimy

Pohodlně se usaďte, zapněte si pásy a připravte letenky...palubní personál společně se dvěma piloty se postarali o naše pohodlí během letu. Dokonce nám dovolili nahlédnout do pilotní kabiny a vidět práci pilotů a to, co vidí z letadla. Naše cesta vedla nejdříve na sever. Společně jsme procestovali Arktidu, Grónsko a Antarktidu. Poznali jsme polární zvířata a způsob života Eskymáků. Dokonce jsme zjistili, zda se můžou potkat lední medvědi s tučňáky. Jak velká zima může být? Je v iglú teplo? A jak se Eskymáci zdraví a líbají? Na to vše jsme našli odpověď. 

Tři králové

My tři králové jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.

S příchodem nového roku a vzácné návštěvy tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, se pomalu loučíme s časem vánočním a přejeme si do nadcházejícího roku všechno dobré. 
Společně jsme si zazpívali píseň tří králů, podnikly cestu za kometou do Betléma, zjistili, co je to myrha a vyrobili kadidlo.  Královské koruny nesměly chybět.


PROSINEC

Vánoční divadelní představení v MŠ


Studentky SPgŠ si pro děti připravily dvě hraná divadla. Jedno o Červené Karkulce a druhé o narození Ježíška. Obě představení se dětem moc líbila. Děkujeme za příjemný zážitek.

Návštěva Sv. Mikuláše se svojí družinou


Než přijde Mikuláš 

LISTOPAD

Uspávání zahrady se skřítky Podzimníčky

Dopoledne nás navštívil skřítek Podzimníček, který bydlí na naší školkové zahradě a požádal nás o pomoc se stavbou domečků pro kamarády skřítky, aby jim v zimě nebyla zima. Když jsme se sešli na zahradě a přivítali, začali najednou ze všech koutů vylézat skřítci. Když jsme si společně zazpívali, zatancovali, pomohli jsme skřítkům postavit jejich malé domečky. Dobře jsme je zamaskovali a utěsnili, aby je mohl pokryt sníh. Za odměnu si pro nás skřítci připravili zábavné úkoly po celé zahradě. Na závěr nesměla chybět medaile a společná fotka. Děti se se skřítky rozloučily básničkou a pak už skřítci odcházeli do svých domečků, aby se důkladně přichystali na nastávající zimu. Snad jim bude v zimě teplo a na jaře je budeme zase moci probudit. 

Velké poděkování patří studentkám VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, které si tak nádhernou a zábavnou akci pro celou MŠ přichystaly. 

První vločky a nepopsatelná dětská radost

Když děti pečou

Jablečný štrůdl, který děti upekly chutnal nejenom jim samotným, ale i rodičům, kteří přišli na besedu s tématem "Základy první pomoci pro rodiče" zaměřenou na úrazy a zranění u dětí. Kromě povídání bylo pro rodiče připraveno i menší občerstvení v podobě pomazánek, které mívají děti ve školce na svačinku.

Dopoledne s Kroměřížskou nemocnicí

Děkujeme rodičům našich dětí a zaměstnancům Kroměřížské nemocnice, kteří věnovali celé dopoledne dětem naší mateřské školy a zábavnou formou jim umožnili prohlídku sanitky, přiblížili práci zdravotnického personálu, seznámili je s lékařskými pomůckami a základy první pomoci. Děti byly nadšené a dopoledne si nadmíru užily. Děkujeme za vaši ochotu, iniciativu a nadšení.

Drakiáda

Nožičky uběhané, rozmotány kilometry šňůr, dva draci roztržení, jeden uvíznutý na stromě. V takovém duchu se nesla letošní drakiáda. Uběhaní, ale spokojení. Draci létali jedna radost. 


ŘÍJEN

Zahradní radovánky

Zahrada, podzim a spadané listí samo vybízí k dovádění...

Moštování

Mytí, krájení, drcení a lisování. To vše měly děti možnost si vyzkoušet během jednoho říjnového dopoledne ve venkovní učebně. Společnými silami jsme si vyrobili výborný jablečný mošt. Jablíčka jsme posbírali na školní zahradě a některá přinesly děti z domu. Mošt si pak děti servírovaly během svačiny. 

Zahradní slavnost s rodiči

Společně s rodiči, prarodiči a přáteli jsme prožili příjemné odpoledne strávené na školní zahradě, kde jsme společně vyřezávali dýně, kterými jsme ozdobili vstup do MŠ, povídali si nad šálkem kávy a teplého čaje, ochutnávali domácí dobroty, které rodiče přinesli a opékali špekáčky u ohně. 

Školní výlet na Zámeček

Ve čtvrtek jsme se společně vydali na tajemnou výpravu na Zámeček. Počasí bylo nádherné a tak nám nic nebránilo objevovat krásy přírody. Na děti čekala cesta za zvířátky, kdy na jejím konci byla ukryta truhlička s pokladem. Celou cestu nás sledovala Zloducha, tamní obyvatelka lesa. Když ale zjistila, že se jí nebojíme a slyšela slova naší písničky "o to všechno my se chceme se Zloduchou poprat", tak radši zmizela... 

Zachraň jídlo

S předškolními dětmi jsme navštívili interaktivní výstavu s názvem Zachraň jídlo v Muzeu Kroměřížska. Děti zjistily, jak daleká je cesta některých potravin než se dostanou až na náš talíř. Také se dozvěděly, jakou potravinou lidé na naší planetě plýtvají nejvíce. Společně pak hledaly způsob, jak plýtvání potravinami zabránit a co pro to může udělat každý z nás. Děti si výstavu parádně užily.


Září

Venkovní učebna

Na školní zahradě máme bohatě vybavenou učebnu umožňující dětem rozvíjet manuální činnosti, pracovat s pilkou, hoblíkem, kladívkem a hřebíky, osvojovat si bezpečnost při práci a kreativně tvořit.

Jablíčko kam se podíváš

Jablíčko, snad nejčastější a nejtypičtější ovoce našich zahrad. S dětmi jsme ho prozkoumali ze všech stran a všemi smysly. Vyzkoušeli jsme i pokus s kousky jablíčky ponořených do různých tekutin a po třech dnech zkoumali jejich odlišnosti a vlastnosti.

Cvičení Dráček

Cvičení Dráček je pravidelní aktivita pro předškoláky konající se na TJ Slavia pod vedením zkušeného pana trenéra Jiřího Krále. Děti získávají kladný vztah ke sportu a rozvíjí své pohybové schopnosti. Prohlubují se pohybové dovednosti dětí v rozsahu odpovídajícím jejich věku a fyzické zdatnosti.

Malý Objevitel

Malý objevitel je nespací aktivita každou středu určena předškolákům. Během Malého objevitele máme více času a prostoru se plně soustředit na předškolní přípravu, hlubší a provázanější práci s Montessori pomůckami, experimenty a pokusy a také digitálním kompetencím (Bee-Bot).První dny ve školce

V tomto týdnu jsme mezi námi přivítali další nové kamarády, seznamovali se a poznávali. Společně jsme si zahráli hry na elipse, zazpívali si, procvičili jazýček a protáhli si těla při prolézání tunelu, přechodu řeky či zdolávání "hory". Hodně času jsme strávili na zahradě. Děti měly možnost prozkoumat hrací prvky, zjistit, kde má domeček ježek, jaké stromy rostou v naší zahradě, či co ještě roste na našem záhonku. Starší děti vytvořily kouzelné duhové obrázky a v Malém objeviteli zkoumaly chování předmětů z různých materiálů a snažily se odhadnout, které se udrží na hladině a které naopak klesnou na dno.