LEDEN 

V zemi věčné zimy

Pohodlně se usaďte, zapněte si pásy a připravte letenky...palubní personál společně se dvěma piloty se postarali o naše pohodlí během letu. Dokonce nám dovolili nahlédnout do pilotní kabiny a vidět práci pilotů a to, co vidí z letadla. Naše cesta vedla nejdříve na sever. Společně jsme procestovali Arktidu, Grónsko a Antarktidu. Poznali jsme polární zvířata a způsob života Eskymáků. Dokonce jsme zjistili, zda se můžou potkat lední medvědi s tučňáky. Jak velká zima může být? Je v iglú teplo? A jak se Eskymáci zdraví a líbají? Na to vše jsme našli odpověď. 

Tři králové

My tři králové jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.

S příchodem nového roku a vzácné návštěvy tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, se pomalu loučíme s časem vánočním a přejeme si do nadcházejícího roku všechno dobré. 
Společně jsme si zazpívali píseň tří králů, podnikly cestu za kometou do Betléma, zjistili, co je to myrha a vyrobili kadidlo.  Královské koruny nesměly chybět.


PROSINEC

Vánoční divadelní představení v MŠ


Studentky SPgŠ si pro děti připravily dvě hraná divadla. Jedno o Červené Karkulce a druhé o narození Ježíška. Obě představení se dětem moc líbila. Děkujeme za příjemný zážitek.

Návštěva Sv. Mikuláše se svojí družinou


Než přijde Mikuláš 

LISTOPAD

Uspávání zahrady se skřítky Podzimníčky

Dopoledne nás navštívil skřítek Podzimníček, který bydlí na naší školkové zahradě a požádal nás o pomoc se stavbou domečků pro kamarády skřítky, aby jim v zimě nebyla zima. Když jsme se sešli na zahradě a přivítali, začali najednou ze všech koutů vylézat skřítci. Když jsme si společně zazpívali, zatancovali, pomohli jsme skřítkům postavit jejich malé domečky. Dobře jsme je zamaskovali a utěsnili, aby je mohl pokryt sníh. Za odměnu si pro nás skřítci připravili zábavné úkoly po celé zahradě. Na závěr nesměla chybět medaile a společná fotka. Děti se se skřítky rozloučily básničkou a pak už skřítci odcházeli do svých domečků, aby se důkladně přichystali na nastávající zimu. Snad jim bude v zimě teplo a na jaře je budeme zase moci probudit. 

Velké poděkování patří studentkám VOŠPS a SPgŠ Kroměříž, které si tak nádhernou a zábavnou akci pro celou MŠ přichystaly. 

První vločky a nepopsatelná dětská radost

Když děti pečou

Jablečný štrůdl, který děti upekly chutnal nejenom jim samotným, ale i rodičům, kteří přišli na besedu s tématem "Základy první pomoci pro rodiče" zaměřenou na úrazy a zranění u dětí. Kromě povídání bylo pro rodiče připraveno i menší občerstvení v podobě pomazánek, které mívají děti ve školce na svačinku.

Dopoledne s Kroměřížskou nemocnicí

Děkujeme rodičům našich dětí a zaměstnancům Kroměřížské nemocnice, kteří věnovali celé dopoledne dětem naší mateřské školy a zábavnou formou jim umožnili prohlídku sanitky, přiblížili práci zdravotnického personálu, seznámili je s lékařskými pomůckami a základy první pomoci. Děti byly nadšené a dopoledne si nadmíru užily. Děkujeme za vaši ochotu, iniciativu a nadšení.

Drakiáda

Nožičky uběhané, rozmotány kilometry šňůr, dva draci roztržení, jeden uvíznutý na stromě. V takovém duchu se nesla letošní drakiáda. Uběhaní, ale spokojení. Draci létali jedna radost. 


ŘÍJEN

Zahradní radovánky

Zahrada, podzim a spadané listí samo vybízí k dovádění...

Moštování

Mytí, krájení, drcení a lisování. To vše měly děti možnost si vyzkoušet během jednoho říjnového dopoledne ve venkovní učebně. Společnými silami jsme si vyrobili výborný jablečný mošt. Jablíčka jsme posbírali na školní zahradě a některá přinesly děti z domu. Mošt si pak děti servírovaly během svačiny. 

Zahradní slavnost s rodiči

Společně s rodiči, prarodiči a přáteli jsme prožili příjemné odpoledne strávené na školní zahradě, kde jsme společně vyřezávali dýně, kterými jsme ozdobili vstup do MŠ, povídali si nad šálkem kávy a teplého čaje, ochutnávali domácí dobroty, které rodiče přinesli a opékali špekáčky u ohně. 

Školní výlet na Zámeček

Ve čtvrtek jsme se společně vydali na tajemnou výpravu na Zámeček. Počasí bylo nádherné a tak nám nic nebránilo objevovat krásy přírody. Na děti čekala cesta za zvířátky, kdy na jejím konci byla ukryta truhlička s pokladem. Celou cestu nás sledovala Zloducha, tamní obyvatelka lesa. Když ale zjistila, že se jí nebojíme a slyšela slova naší písničky "o to všechno my se chceme se Zloduchou poprat", tak radši zmizela... 

Zachraň jídlo

S předškolními dětmi jsme navštívili interaktivní výstavu s názvem Zachraň jídlo v Muzeu Kroměřížska. Děti zjistily, jak daleká je cesta některých potravin než se dostanou až na náš talíř. Také se dozvěděly, jakou potravinou lidé na naší planetě plýtvají nejvíce. Společně pak hledaly způsob, jak plýtvání potravinami zabránit a co pro to může udělat každý z nás. Děti si výstavu parádně užily.


Září

Venkovní učebna

Na školní zahradě máme bohatě vybavenou učebnu umožňující dětem rozvíjet manuální činnosti, pracovat s pilkou, hoblíkem, kladívkem a hřebíky, osvojovat si bezpečnost při práci a kreativně tvořit.

Jablíčko kam se podíváš

Jablíčko, snad nejčastější a nejtypičtější ovoce našich zahrad. S dětmi jsme ho prozkoumali ze všech stran a všemi smysly. Vyzkoušeli jsme i pokus s kousky jablíčky ponořených do různých tekutin a po třech dnech zkoumali jejich odlišnosti a vlastnosti.

Cvičení Dráček

Cvičení Dráček je pravidelní aktivita pro předškoláky konající se na TJ Slavia pod vedením zkušeného pana trenéra Jiřího Krále. Děti získávají kladný vztah ke sportu a rozvíjí své pohybové schopnosti. Prohlubují se pohybové dovednosti dětí v rozsahu odpovídajícím jejich věku a fyzické zdatnosti.

Malý Objevitel

Malý objevitel je nespací aktivita každou středu určena předškolákům. Během Malého objevitele máme více času a prostoru se plně soustředit na předškolní přípravu, hlubší a provázanější práci s Montessori pomůckami, experimenty a pokusy a také digitálním kompetencím (Bee-Bot).První dny ve školce

V tomto týdnu jsme mezi námi přivítali další nové kamarády, seznamovali se a poznávali. Společně jsme si zahráli hry na elipse, zazpívali si, procvičili jazýček a protáhli si těla při prolézání tunelu, přechodu řeky či zdolávání "hory". Hodně času jsme strávili na zahradě. Děti měly možnost prozkoumat hrací prvky, zjistit, kde má domeček ježek, jaké stromy rostou v naší zahradě, či co ještě roste na našem záhonku. Starší děti vytvořily kouzelné duhové obrázky a v Malém objeviteli zkoumaly chování předmětů z různých materiálů a snažily se odhadnout, které se udrží na hladině a které naopak klesnou na dno.