Co jsme prožili

Pasování na školáky a školačky

22.6.2020

Přání budoucím školákům

Školáky tu tlačí bota,

pospíchají do života.

Už jen krůček pavoučí,

než se s námi rozloučí.

Došli jsme až na rozcestí,

přejeme jim hodně štěstí.

Na té cestě životem,

nezůstaňte za plotem.


Odpočívat lze i takhle...

10.6.2020 


Čteme si z knihy Pohádky do dlaní vepsané od báječné autorky, kterou známe osobně, paní Lenky Banszel Freyové. V odkaze níže si můžete poslechnout úryvek a zjistit, jaký má paní Freyová hlas a jak vypadá. 

https://youtu.be/PHFE3VLKpaw?list=UUSD8lvvcTFseCEc1fFNnIqw


První červnový týden

5.6.2020


U nás se nenudíme. Stále se tu něco děje. 


Mezinárodní den dětí

1.6.2020


Když půjdete ráno po naší zahradě, pozorně se koukejte. Zjistili jsme s dětmi, že ji obývá Skřítek Zahradní s Vílou. Požádal nás o pomoc. Víle ukradl truhličku a rozbil ji. Když zjistil, jak je smutná, chtěl svou chybu napravit. Potřeboval však pomoc. Děti se do úkolů pustily s plným nasazením. Skřítkovi se díky dětem podařilo získat srdce Víly a společně děti odměnili. Takže, kdo se bude pozorně dívat, může je vidět, jak si spolu šeptají sedíc na větvičce.


Po dlouhé době ve školce...

Jaký byl první týden? A druhý...

Venku jsme trávili spoustu času


Uvnitř zaujalo děti malé množství hraček

 Jsme online...s vámi.   Sdíleli jste s námi své zážitky prostřednictvím fotografií. 


Chráníme si své zdraví

13.3.2020


Týden se nesl v duchu zdraví, péče o tělo, zdravého životního stylu a nebezpečí kolem nás, např. toxicitě čisticích prostředků, obezřetnosti při setkávání s cizími osobami a zvířaty, pádu z výšky. Už víme, které potraviny a činnosti našemu tělu prospívají. Jaká je důležitost spánku a hygieny. Proč je třeba udržovat tělo zdravé a svěží. Jak můžeme pečovat o zdraví své i zdraví kamarádů. Povídali jsme si také o tom, že i dobrá nálada ovlivňuje zdraví. Děti povídaly o sportech, které provozují. Zahráli jsme si pohybovou hru na vitamíny a bacily a při cvičení s padákem znázornili pohyb vitamínů v těle a změnu rychlosti krevního oběhu při zvýšené aktivitě. Na "figuríně" děti prokázaly svou znalost anatomie :)


Malý objevitel

3.3.2020

Malý objevitel je odpolední aktivita pro děti předškolního věku, ve které nejen procvičujeme předškolácké dovednosti, jako správný úchop tužky, uvolnění zápěstí, grafomotoriku atd., ale také zařazujeme environmentální aktivity, pokusy a objevy a v neposlední řadě témata, která jsou pro děti aktuální. Od ledna jsme s dětmi začali jedno velké téma - ČAS - a to ve všech jeho podobách. Nejprve jsme začali charakteristikou čtyř ročních obdobích, typickými aktivitami, tradicemi a zvyky. Následovaly jednotlivé měsíce, dny v týdnu, orientace během dne a pokračovat budeme hodinami.


Čím budu

27.2.2020

Týden plný plánů, představ a přání. Každé dítě má jasnou představu o své budoucnosti. Jedna chce být baletka, druhý zas zahradníkem, další závodníkem, učitelkou, ředitelem, kosmonautem atd. A proč ne?! Tento týden jsme si nejen o povoláních povídali, ale také jsme si na ně zahráli, vyzkoušeli nebo se na ně šli rovnou podívat. Jeden den se ve třídě malovalo velké společné umělecké dílo, další den se šila srdíčka, zavazovala poraněná noha a ošetřovalo zraněné zvíře. Týden jsme završili návštěvou pošty. 


Bacily

17.2.2020

Nejen v době zvýšeného výskytu nachlazení, onemocnění a epidemií je potřeba dodržovat hygienické zásady. A jak nejlépe dětem vysvětlit, proč si mít ruce, když vypadají čistě? Využili jsme k tomu jednoduchý pokus s krajíci chleba. Na první krajíc sahaly ruce umyté vodou i mýdlem, na druhý ruce umyté pouze vodou, třetí osahaly ruce neumyté a při posledním krajíci jsme použili vodu, mýdlo i dezinfekční gel. A čekali....


Haló, pane Karnevale

10.2.2020

Studentky Střední pedagogické školy so pro nás přichystaly zábavné karnevalové dopoledne. Společně s dětmi jsme si den užili. Po zbytek týdne jsme si nejen povídali o hudbě a hudebních nástrojích, ale také jsme si spoustu u nich vyzkoušeli. Už víme, které nástroje jsou dechové, bicí a strunné. Ochotně nám přišel zahrát i mladý muzikant na pozoun na baskřídlovku. Se svými nástroji nás poctivě seznámil a zahrál i několik známých i méně známých písní. Se svými pokroky ve hře na dřevěné flétničky nám také předvedly děti z třídy Montessori II, kdy nám zahrály příběh o skřítkovi Flautíkovi.


Suprová dráha v Dráčku

6.2.2020

Pokud vám děti vypráví, co se děje v Dráčku, tentokráte to bude vyprávění s velkýma očima. Zažily totiž dráhu s postupně měnícím se prvkem od nízkého po vysoký až do výšky 1m 60cm. Děti postupnými kroky nacvičovaly správnou techniku překonávání vysoké překážky. Nutno dodat, že pokud někteří mysleli, že na nízké překážce nemusí dbát pokynů trenéra, byli pak na té vysoké překvapeni.

A dobře se jim spalo...

V odkaze zjistěte, proč je cvičení v Dráčku důležité a co dětem přináší.

ODKAZ: Proč Dráček ?


Náš-Váš tým

22.1.2020

Náš nový pracovní oděv 😀


Projekt VODA PRO ZDRAVÍ

22.1.2020

Tento týden se věnujeme zdraví, sportu, otužování a zkoumání vody v různých podobách. 

V pondělí děti vyzkoušely olympiádu v duchu týmové spolupráce, kde síla a rychlost nebyly na prvním místě. V úterý jsme si povídali o lymfě (aby děti věděly, že je součástí lidského organismu) a lehce si ji rozproudili od konce končetin. Dodržujeme pitný režim a ve středu máčíme chodidla do teplé a studené vody, sledujeme husí kůži a vnímáme vůni přírodních olejíčků. Rozdíl teploty vody byl 10 stupňů. Řekli jsme si, že na závěr koupele/sprchy je zdravé osprchovat se vodou studenou (alespoň nohy). 


Cvičení Dráček

9.1.2020

"Cvičení jednou NA....ZDAR". Každý sudý čtvrtek pan trenér připraví pro děti v tělocvičně TJ Slavia zábavnou a netradiční sportovní dráhu. Její obtížnost se postupně zvyšuje a děti procvičí svalstvo celého těla, obratnost, mrštnost, některé v sobě probudí sportovního ducha, jiné přijdou na chuť ne zcela běžným pohybovým aktivitám. Mimo toho se děti také seznamují s novými pravidly, která jsou nutná k dodržování bezpečnosti při pohybu v tělocvičně, na jednotlivém nářadí a v kooperaci s ostatními.


Zvířátka v zimě

17.1.2020

Komu sypeme do krmítka semínka a kdo nám na ně chodí? Proč není ptáčkům zima? Proč spí medvěd celou zimu a co dělají po celou dobu zvířátka, která nespí zimním spánkem? Které vlastně spí a které je v zimě aktivní? Čí jsou stopy u krmítka a kdo navštívil krmelec? Že je rozdíl mezi hajným a myslivcem? To už dávno víme. I to, jak mají někdy zvířátka těžké ochránit svůj život. Na to a mnohem víc jsme se tento týden snažili přijít.  Přípravou na tento týden nám byla i účast v celorepublikovém počítání ptactva.


Perlový materiál

16.1.2020

Pod stromeček nám byl nadělen kompletní perlový materiál, a tak v novém roce nezahálíme a rozšiřujeme své vědomosti. Zpřesňujeme nejen počty, názvosloví, ale také jemnou motoriku a pro budoucí matematiku představivost. A až přijde ten správný čas, budeme výsledky sypat z rukávu a snadno budeme schopni svůj výsledek vysvětlit.


Zdravotníček

14.1.2020

Úterní odpoledne patřilo prevenci zdraví a řešení možných situací při zranění a nehodách.

Děti ráno stihly zavolat 155 ze svého telefonu na hraní, aby paní lektorka přijela, protože se na ni těšily.

Děti reagovaly na otázky zdravotnice Evy a hledaly odpovědi na plakátě. Zopakovaly si čísla záchranky, hasičů, policie a 112ky. 

Co nám chrání helma? Proč nosíme reflexní vestu?

V další části děti ukazovaly části svého těla a rozhýbaly tělo v rytmu písničky "Hlava, ramena". Podívali jsme se Standovi pod kůži. Rozumějte - na plyšové orgány, které simulují zvuky např. srdce a plic. Podívali jsme se do autolékárničky a povídali o tom, k čemu co používáme. A děti ví, že lékárnička je užitečná co nejblíže řidiče. Aby byla v dosahu v případě nouze.

Rozloučili jsme se písničkou "Hoky, koky" a šli se ven bezpečně vyběhat.Vánoční besídka

18.12.2019

Sešli jsme se na koledu, zazpívali si a děti velkému publiku zahrály zimní pohádkové pásmo o zvířátkách hledající teploučko během zimních dnů. Díky odvaze Janečka se ozývala kytara, kdy doprovázel divadelní představení a zahrál koledu Pásli ovce valaši.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě masek, trénování písní a básniček, pohoštění, fyzické i psychické podpoře.

Přejeme Vám krásné svátky a v novém roce spoustu nápadů a trpělivosti. Jak jsme pekli vánočku

10.12.2019

Rodiče se domluvili na tom, kdo přinese jaké suroviny na vánočku a s dětmi jsme přichystali den dopředu kynuté těsto. Od vážení po jezení bylo vše v režii samotných dětí. Mají zkušenost, že je třeba si zapamatovat vlastní vánočku, protože se lehce zamění v počtu dvaceti a více kousků. Označit si ji rozinkou nebo mandličkou, je nutností. Aktivity, které probíhaly celý týden, se vázaly právě na samotnou vánočku nebo její pečení - poznávání čísel, správné pojmenování jednotek, hledání obrázků potravin v letácích, vystřihování a lepení k seznamu surovin.Mikuláš a jeho družina

6.12.2019

V pátek naši třídu navštívil Mikuláš se svými pomocníky. Ze své knihy dětem přečetl všechny jejich nejen dobré skutky, ale i prohřešky. Pro některé měl čert už připravenou pekelnou práci. Avšak po jejich nečekaném přiznání se andílek čerta přiměl, aby své rozhodnutí ještě přehodnotil. 


Advent ve školce

5.12.2019 

1.12.2019 byla 1. adventní neděle a advent jsme zahájili i u nás ve třídě. Nejen že jsme si vánočně vyzdobili třídu, ale také za doprovodu koled nastrojili vánoční stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Pod něj si děti můžou až do 18.12. vzájemně dávat dárečky. Také jsme si povídali o tradici Sv. Mikuláše, vyzkoušeli nové sváteční aktivity, zazvonili zvonem před Kulturním domem a přáli si, ochutnali perníčky od Kubíčka a oslavili svátek Bibianky a Mikuláška. I přesto, že týden byl nabitý, zvládli jsme si najít čas k naplnění potřeb všech dětí a cestovat tak po světě, počítat tisíce, řešit problematiku nestabilních základů věže, porovnávat stromy jednotlivých kontinentů světa, vznik námrazy a zahřát se u mikulášského tanečku a čertích her.


Pohádka O pejskovi a kočičce

5.12.2019

Kulturní dům v Kroměříži měl na programu pohádku o dvou hercích - pejskovi a kočičce. S dětmi jsme shlédli příběh o tom, jak myli podlahu-přesně tak, jak si to přečetli v knize od pana Čapka. Ale pan spisovatel měl jen první příběh a nenapadal ho žádný další, proto si šel odpočinout a mezitím jeho zvířecí hrdinové příběh napsali tak, jak jej zažívali. Když se vyprali a usušili, rozhodli se upéct dort. Samozřejmě z těch nejlepších dobrot - kostí, myší a podobně. Jenže Kočička dort ochutnala, když Pejsek odešel uklízet a zjistila, že je nechutný. A tak napsala do knížky, že dort sežral nějaký cizí pes a bylo mu hrozně zle. Dort schovala, aby z něj nikomu zle nebylo. Také si hráli s panenkou, hráli pohádku o košilkách a honili se...a měli se moc rádi.


Školička zubního zdraví 2/6

29.11.2019

Pokračování příběhu o zvířátkách, kamarádech Žofce, Evženovi a vlídné paní zubařce, bylo opět zábavné a poučné současně. Už víme, jaké pan zubař používá nástroje a co v ústech hledají. Přepočítali jsme zoubky u dětí a dospělých. Jejich počet je skutečně jiný. Viděli jsme vypadnout mléčný zub i to, jak kořen drží zub pevně v dásni. Už umíme zoubky i pojmenovat a víme, že každý má svoji korunku. Na závěr jsme zdokonalili techniku správného úchopu kartáčku a čištění zoubků (od poslední stoličky dopředu!). A protože si Evžen svoje zoubky pravidelně nečistí, děti mu je společně vyčistily.


Laurin a Klement

21.11.2019

Zájmy a přání dětí jsou mnohdy různá. Projekt Laurin a Klement odstartoval komix se Čtyřlístkem a vyluštěním hádanky s výsledkem AUTOMOBIL. Pak už jen stačilo nadšení a chuť dozvědět se víc. Potřebné informace jsme vyhledali na internetu, vybrali ty nejdůležitější a zpracovali.  


INTERAKTIVNÍ "ZPÍVÁNKY" V SPgŠ 

14.11.2019

Společně s třídou Montessori II jsme přijali pozvání na hudební interaktivní program pro děti.  V první části děti hádaly názvy lidových písní, podle melodie, kterou si pak celou společně zazpívaly i doprovodily na ozvučná dřívka a šustivé sáčky, na kterých si cvičily správný rytmus. Vše bylo obohaceno aktivitou na interaktivní tabuli. Ve druhé části si mohly prohlédnout různé hudební nástroje a seznámit se s hudebními styly z různých koutů světa. Děkujeme tímto za pozvání a budeme se těšit na příště.


Kouzelník Tom

13.11.2019

Středa patřila kouzlení. Zavítal k nám kouzelník Tom, který nás svými kouzly nejen očaroval, ale také rozesmál. 


Robotický kůň

12.11.2019

V úterý Sv. Martin na bílém koni stále nedorazil. My však vyrazili s dětmi do knihovny Kroměřížska na "Týden vědy a techniky", kde jsme ve spolupráci se studenty COPTu vyrobili pro Sv. Martina robotického koně :-). Tiskli jsme na 3D tiskárně, měřili rychlost našich reakcí na světelný podnět, vyzkoušeli jsme si měření frekvenčního rozsahu sluchu. Zjistili jsme, jak fungují sluneční elektrárny. Vyráběli vlastní energii, která poháněla autíčko. Nad hlavami nám létal dron, do rytmu tancoval robot a svézt jsme se mohli elektromobilem na dálkové ovládání Baribalem.  


Neleníme ...

8.11.2019


V pátek jsme si vyšli do tělocvičny ZŠ Komenského, kde jsme své tělo nejdříve zahřáli rozcvičkou a následně velkou opičí dráhou. Využili jsme nejen překážky, lavičku a žebřiny, ale i kruhy a posilovací gumy. A protože se nám nechtělo vracet na školní zahradu, obdivovali jsme krásy podzimní Podzámecké zahrady. 


Skřítek Podzimníček

5.11.2019

Úterní odpoledne naši školku zaplnili skřítci Podzimníčci. Pro děti a jejich rodiče byla připravena tvořivá dílna, během které si společnými silami vyrobili vlastního skřítka. Následně se mohli vydat po zábavných stanovištích, kdy na záběr jim byla odměnou diskotéka, medaile a lampionový průvod do okolí mateřské školy.


Když venku prší

5.11.2019

V úterý nám počasí moc nepřálo, a tak jsme jeho nepřízeň využili k velkému proudovému cvičení. Děti se rozdělily do dvou skupin na holky a kluky a na dráze se několikrát vystřídaly. Trénovali jsme nejen rychlost, obratnost a koordinaci pohybů celého těla, ale také rovnováhu, správnou trefu na cíl a sportovní nadšení.


Kde domov můj ...

31.10.2019

Společně s dětmi jsme hledali odpovědi na otázky: Proč je 28. říjen významným dnem? Kdo to byl Tomáš Garrigue Masaryk? Ako vyzeralo Československo a prečo sa rozdelilo? Chybět nemohl ani poslech státní hymny v originálním znění. Také jsme si vykreslili vlajku prezidenta republiky s nápisem Pravda vítězí z roku 1920 za poslechu symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast od skladatele Bedřicha Smetany.


Dýňování

21.10.2019

Jedna malá dýně smát se chtěla, ... slova téhle písně jsme si s dětmi prozpěvovali celé pondělí, oblečeni do oranžové barvy a celý den se nesl v duchu příprav na Halloween. Děti dýni nejprve nakrájely, upekly a také ochutnávaly. Na odpolední dýňování s rodiči jsme připravili menší občerstvení, nakrájeli ovoce, přichystali ovesné sušenky a uvařili čaj a kávu. Společně jsme si pak odpoledne skvěle užili. 
Stromy a my (EVVO)

18.10.2019

Přijali jsme pozvání do dětské skupiny Sovička a strávili tam na zahradě příjemné dopoledne s paní Martou. Ta nám řekla, že každý strom je vlastně taková malá ZOO. Děti viděly na vrbě puštíky-naše nejrozšířenější sovy. A při aktivitách uvnitř si procvičily poznávání tvarů, starší děti k sobě přiřazovaly stromy, plody, listy a některé zvládly i slova.


Divadelní pohádky na SPgŠ

16.10.2019

Předškoláci měli pohádkové dopoledne se studentkami Střední pedagogické školy, které si připravily pět pohádek v příjemné učebně dramatické výchovy. Do čtvrtého patra školy děti vyšly za doprovodu zpěvu školního sboru. Bob a Bobek je vzali do restaurace, neposedný Koblížek do lesa a mezi pohádkami si děti poskočily nebo zazpívaly.  


Školička zubního zdraví

8.10.2019

Jednoho říjnového dne měly děti besedu s povídáním o zdraví zoubků. Hned po narozeninových dobrotách mohly přemýšlet, jak se starat o zoubky, aby zůstaly co nejdéle pěkné, když se usmívají. Pan Forejt dětem pověděl pohádku o zvířátkách ze ZOO a ukázal, jak se správně drží dětský zubní kartáček.  A proč se pasta nepolyká? To už děti také vědí. 


Jablíčková slavnost

Jablíčková slavnost se uskutečnila ve středu 25.9.2019 na školní zahradě. Počasí nám přálo a tak nic nebránilo skvělé zábavě. Sešli jsme se společně s rodiči a dětmi ze třídy Montessori II. a zaplnili celou zahradu. Maminky přinesly napečené dobroty z jablíček, opékali jsme špekáčky a pro rodiče s dětmi si mohli zasoutěžit na stanovištích. Připraven byl např. slalom na kolečku, hod míčkem, vážení jablíčka, skákání v pytli, přetahování lanem a jízda na traktůrku s vlečkou a dýněmi. Během našeho společného setkání jsme tak měli možnost si popovídat a sdílet skvělé odpoledne.


Příprava zelného salátu pro rodiče


Děti společně připravily zelný salát pro rodiče ze zelí, které samy vypěstovaly na školní zahrádce. Půlroční snažení dětí tak bylo odměněno. Krájely, solily, pepřily, míchaly a ochutnávaly. Rodičům pak salát naservírovaly před třídními schůzkami.