Co jsme prožili .. 

Video z výletu do ZOO Vyškov

Podívejte se na krátké video z fotek a budete mít pocit, že jste na výletě s náma. :-) 

Auto, vlak, letadlo

V tomhle týdnu se naše třída proměnila v dopravní hřiště. Děti poznávaly dopravní značky, barvy na semaforech (pro auta i chodce), napodobovaly chodce i řidiče aut a autobusů, zkrátka si to moc užily.
Povídali jsme si nejen o již zmíněných dopravních značkách, co vlastně znamenají, ale ukázali jsme si i názorné situace a dozvídali se zajímavosti o různých dopravních prostředcích. Rozdělili jsme si je na ty, které jezdí po silnici (kolejích,...), které plují a nakonec ty, které jsou nad námi v oblacích. 
Naučili jsme se písničku ,,Tů, tů, tů, auto už je tu" ,  ,,Jede jede mašinka" (ta nesměla chybět), a také jsme dopravní značky i semafor znázornili výtvarně, kde děti na předkreslenou šablonu (kterou si vystřihly) trhaly kousky barevných papírů a lepily tam, kam patří. Moc se jim to povedlo. :-) 
V neposlední řadě jsme samozřejmě nezapomněli na naše milované tatínky, kteří mají 19. 6 svátek a děti jim společně s paní učitelkami vyrobily přívěsek na klíče a kartičku s popisem tatínka. 

Jedeme na výlet ! 

V úterý 7. 6 jsme se vydali na výlet do ZOO Vyškov. 
Děti se těšily na zvířátka a jejich očekávání byla splněna. Mohli jsme vidět například lemury, čtrnáctidenní telátko, kozenky, koníky, opice, kočičky, králíky, morčata, lamy, klokana, krůty, papoušky a spoustu dalších zvířat.
Našli jsme si čas i na prolézačky, houpačky a podívali jsme se na starý dřevěný kolotoč nebo na stavení, kde děti poznaly, jak se dříve žilo a jaké nástroje se používaly. 
Nejvíce si ale děti užily občerstvení, na které jsme stavěli dokonce dvakrát. Moc jsme si výlet užili !  :-) 

Den dětí 

Společné dopoledne na den dětí naše školka prožila s Pavlem Novákem, který dětem krásně zazpíval, připravil si pro ně pestrý program (soutěže, disciplíny) a děti dostaly moc hezké duhové náramky, ze kterých měly radost. 
A aby toho nebylo málo, naši Broučci poté společně hledali poklad, protože paní učitelka dostala pergamen, na kterém bylo napsáno, že je na zahradě ukryt poklad. Děti hledaly schované dopisy, na kterých vždy bylo namalované, kam mají jít hledat dál. Nakonec poklad našly a radost v dětských očích byla nepopsatelná. 

Naše besídka pro maminky

Podívejte se, jak se našim dětem povedlo krásně pro maminky zarecitovat a zazpívat. :-) 

Louka, louka zelená

S dětmi jsme si povídali o tom, jak to v přírodě chodí, jaké máme zvířátka v trávě, na louce, u rybníka. Dozvěděli jsme se zajímavosti například o berušce, mravenečcích, vážkách, motýlkách, žabkách i včeličkách. 
Děti jsme naučili písničku Na mravenčí pasece, Louka louka zelená nebo také Na zahrádce pod jabloní.
V týdnu od 16. do 20. 5. jsme se věnovali včelkám, protože 20. 5 byl mezinárodní den včel.
Děti ví, jak funguje včelí úl, zahráli jsme si spoustu her na včelky, zpívali písničky a v neposlední řadě jsme si takový úl vyrobili z krabice. Ve čtvrtek 19. 5 jsme využili venkovní učebnu, kde jsme si včelky seskládali z jednotlivých dílů, které jsme na sebe nalepili a detaily dokreslili fixami. 
Také jsme slavili narozeniny i svátky kamarádů.

Když svítí sluníčko ... 

Využíváme každé volné chvilky k tomu, abychom čas trávili na čerstvém vzduchu.
V naší krásné venkovní učebně jsme společně plnili úkoly, s padákem jsme si zahráli hry a zazpívali písničky, proběhli jsme celou zahradou, kde jsme zdolávali překážky a na konec to nejlepší - zacvičili jsme si na cvičících strojích - šlapadlo, běžící pás, kolo a v neposlední řadě skoky na trampolínách - ty děti bavily nejvíce! (Samozřejmě s dohledem paní učitelky). Některé holčičky se učily plést věneček z pampelišek a podívejte, jak jim to slušelo. :-) 

Narozeniny, svátky

Každou chvilkou u nás ve třídě slavíme narozeniny nebo svátek. Děti vždy přinesou pro kamarády nějakou drobnost a společně jim hezky každý popřeje podáním ruky a hezkým slovem. 

Oslavujeme Den Země 

S dětmi jsme si povídali o tom, co naši Zemi těší a z čeho je naopak smutná. Že se nemají vyhazovat odpadky na zem děti již dávno ví, ale dozvěděly se, do kterých kontejnerů se vyhazuje plast, papír, barevné sklo, bioodpad či elektroodpad. Naučily se také zpívat písničku ,Třídění odpadu"
Ve středu 20.4 si pro nás studenti pedagogické školy připravili na naší školní zahradě různé stanoviště vztahující se s oslavou Dne Země. Děti tak mohly třídit odpadky do barevných kontejnerů, rozeznávat jehličnaté a listnaté stromy, poznaly koloběh vody a zaběhaly si krátkou překážkovou dráhu, hmatem poznávaly přírodniny, skládaly rozstříhané obrázky a nebo také určovaly, co dělá Zemi šťastnou a co ne. Za odměnu děti dostaly od svých paní učitelek velikou pochvalu a lízátko ve tvaru kytičky.

Velikonoce

Seznamovali jsme děti s velikonočními tradicemi, básničkami, písničkami. Děti si také barvily vajíčka, která si poté odnesla domů i s vysetým obilíčkem v zajíčkovém květináčku, který samy tvořily. 
Také jsme pekli velikonoční linecké cukroví, na kterém jsme si náramně pochutnali! 
Těsně před Velikonocemi si pro děti paní učitelky připravily maňáskové divadlo ,,Jak pejsek s kočičkou myli podlahu".

Jdeme do Podzámky !

Ve středu nám počasí přálo, a tak jsme se vydali na procházku do Podzámecké zahrady.
Zastavili jsme se podívat na opičky, ptáčky, husy, ale také jsme potkali mnoho pávů.
Vyzkoušeli jsme si, jestli obejmeme veliký strom. Na cestě zpátky už byly některé děti unavené a při odpoledním odpočinku usnuly úplně všechny.
Dětem se procházka velice líbila a některé zde byly úplně poprvé.
:-)

Přišlo jaro 

Jarní téma si užíváme nejen my, paní učitelky, ale hlavně také děti.
Poznáváme jarní kytičky, učíme se novým básničkám, písničkám (Březne,březne, Přišlo jaro, Voláme sluníčko, Na jaře) , tanečkům, hrám, zkoušíme pokus s vodou, pepřem a mýdlem (jak se nám chytají bakterie na ruce, když si nedáme mýdlo), děti se učí spolupracovat ve skupinkách v plnění jarních úkolů, ale také jarně tvoříme - děti si vyrobily sněženky, kočičky a také klíče k odemknutí jara. (kuličkovou technikou - přejížděli kuličkama přes kapky temper na klíči ve víku od krabice a tím to vytvořilo efekt stébla trávy).
A opravdu - jen co jsme si jarní klíče vystavili a zazpívali písničku sluníčku - jaro nás navštívilo a budeme všichni doufat, že u nás vydrží až do léta. :-)  

Užíváme si sluníčka

Teplé jarní počasí nás láká vyhřívat se na zahradě. Proběhl jarní uklid domečku a děti mají k dispozici odrážedla motorky, kočárky, kolečka, ve kterých vozí listí či drobné klacíky, hrají si na prolézačkách, houpačkách, ale také kreslí obrázky křídami a zdolávají běh na kopci. 

Náš karneval

Ve středu 2.3 se děti, ale i paní učitelky proměnili v princezny, superhrdiny, zvířátka, profese a v mnoho 
dalšího, protože jsme měli karneval.
Děti soutěžily, měly promenádu v maskách, tancovaly - prostě si den opravdu užily. Domů si na památku každý odnesl vytištěnou fotku ve svém kostýmu. 

Děkujeme rodičům, že dětem zajistili kostýmy a za skvělou spolupráci !

Pobyt venku

Děti nejraději tráví čas venku - na procházce, na hřišti, ale nejraději na zahradě naší školky.
A když na nás vysvitne sluníčko - je to paráda.

Ve zdravém těle - zdravý duch 

Děti ve školce dělají rády všechno. Nejvíc je ale baví různé pohybové aktivity - běhací hry, překážkové dráhy, cvičení.
Tentokrát jsme si z barevných obručí udělali cestičku mezi kvítím, kterou šla Karkulka za svou babičkou. Různě jsme skákali, běhali, chodili přes potůček po kamínkách .. a také jsme počítali a třídili kytičky do obručí dle jejich barev

Moje tělo 

V naší školce máme skvělé pomůcky - jednou z nich nám byla právě kostra lidského těla. Děti přiřazovaly jednotlivé části tam, kam patří. Samozrejmě se také seznámily se základními orgány v našem těle. Nejvíce se sportovalo, ale také zpívalo, tancovalo a malovalo. Děti téma nesmírně bavilo.

Narozeniny

Naše kamarádka s náma oslavila její 4. narozeniny a pro každé děťátko s maminkou vytvořila krásný dáreček, který se všem moc líbil. Děkujeme!

Vycházka

S dětmi jsme se zašli podívat na kačeny k řece Moravě. Udělali jsme si pěknou procházku a děti byly spokojené. Také jsme po cestě pozorovali ptáčky, krmítka a hnízda.

Cvičení

Děti rády zpívají, tancují, tvoří, ale ze všeho nejraději sportují a mají rády různé překážkové dráhy.
A tak je často zařazujeme do týdenního plánu.

Holky mají narozeniny

V lednu jsme oslavili další dvoje narozeniny. 
Děvčátkům jsme všichni řádně popřáli a ony si na oplátku pro děti připravily malou sladkost. 

Výroba korun na Tři krále


Slavíme narozeniny 

První týden v lednu jsme slavili hned dvojité narozeniny ! 
Holčičky si pro děti přinesly kokinka, která jim dala a děti jim podání ruky popřály všechno nejlepší.
Na závěr dostaly obě hobla a všichni jsme počítali do 4.

Dozvídáme se a zpíváme

Po Vánocích se učíme krásnou písničku o sněhulákovi a kdyby ste viděli, jak nám to krásně jde !
Také si povídáme o sněhu, ledu, .. celkově o počasí.

Návštěva iglů

Každý den chodíme na procházky a tentokrát jsme po cestě potkali rodinku tučňáků a iglů, které jsme i vevnitř prozkoumali. Paní učitelka nám něco málo o tučňáčcích pověděla a jakmile jsme se pokochali, šli jsme na procházku dál.

Vánoční pohádka 

Před Vánoci nám studentky, které k nám chodí na praxi, přichystaly divadelní pohádku ,,O dvanácti měsíčkách".
Po představení si s nimi mohly jít děti zatancovat na vánoční písničky. Všem se nám to moc líbilo.

Vánoční ,,besídka"

Vkládáme videa z natáčení vánočního pásma a rozbalování dárečků. 
Jak uvidíte, děti se opravdu snažily a šlo jim to skvěle. Také bychom všem rodičům, jménem paní učitelek, poděkovaly za úžasnou spolupráci, za vstřícnost a za každodenní úsměv dětí :
-)
 
Tak se pohodlně posaďte a užijte si podívanou.

Ze začátku videa není zvuk, pouze obrázek s textem

Dopis pro Ježíška

Společně jsme vytvořili velký dopis pro Ježíška. Děti namalovaly hračky, které by je potěšily, kdyby nám přinesl do školky. Tak se necháme překvapit, jestli si Ježíšek našeho dopisu všimne a zda najdeme nějaké dárečky pod naším stromečkem, který jsme si v Broučkách ozdobili.

Navštívil nás Mikuláš

S dětmi jsme se na příchod sv. Mikuláše celý týden moc těšili a konečně jsme se v pondělí 6. 12 dočkali !
Přišel k nám i s krásným andílkem a dvěma čertíky, kterých se děti sice malinko bály, ale s pomocí paní učitelek to všechny krásně zvládly a předstoupily k Mikuláši, který každému pověděl, za co ho chválí
Od andílka si pak děti vzaly balíček, poděkovaly a myslím si, že na tuhle chvíli budou v dobrém vzpomínat ještě dlouho. :-) 

Rozsvítili jsme náš vánoční stromeček

V pátek 3. 12. 2021 se nám opět rozzářil náš vánoční stromeček.
Sešli jsme se u něj, zazpívali pár koled a zpříjemnili jsme si tak adventní čas.

Pečeme perníčky

Takhle před Vánoci jsme se rozhodli, že si upečeme perníčky. Paní učitelka přinesla potřebné ingredience, ze kterých jsme si vytvořili těsto, které jsme zabalili do potravinové folie a dali do chladu.

Za chvíli jsme si ho rozváleli a všichni společně vykrajovali jednotlivé perníčky. Vytvořili jsme si tak například andělíčky, zvonečky, stromečky, kapříky, srdíčka aj. 
Naše milé a hodné paní kuchařky nám perníčky v troubě upekly a my tak mohli následující den zdobit.

Každý si nazdobil svých pár perníčků, které jsme nakonec i ochutnali a některé si vzali domů.
Samozřejmě jsme upekli a nazdobili perníček i Mikuláši, andílkovi a čertovi, které jim předáme, až nás přijdou navštívit.

Přiřazování obrázků

Děti si vyzkoušely, zda ví, co vše Mikuláš, anděl a čert nosí a potřebují.
Uprostřed byl na zemi obrázek všech tří postav a vedle v košíčku různé nastříhané obrázky věcí nebo kusů oblečení. Děti měly za úkol vzít si jeden obrázek, povědět co je na něm namalované a přiřadit ho ke komu patří. 

Co si budeme nalhávat, některé obrázky byly docela těžké, ale děti to zvládly a už se těšíme na Mikulášův příchod. :-)

Krmítka

Protože se blíží zima, tak jsme se s dětmi vydali nasypat do krmítek zrní pro ptáčky. 
Na stromě bylo krmítko moc vysoko a nešlo nám sundat, tak nám paní učitelka malilinko pomohla.
Další krmítko máme na okně a pečlivě kontrolujeme, jestli ptáčci nemají vyzobáno, abychom jim doplnili zásoby.
Při procházce jsme se stavili na hřiště se zahřát a proběhat. Bylo na něm napadaných spousta listů, tak jsme je nasbírali na hromadu a udělali "domeček" pro ježečka.

Mikulášská výzdoba

Nezastavitelně se k nám blíží příchod svatého Mikuláše s jeho družinou - andílkem a čertem.
A tak se na ně pomalu připravujeme. Učíme se písničku, kterou Mikuláši společně zazpíváme, a také začínáme tvořit. 
Nejprve jsme si vytvořili andílky, kteří nám zdobí třídu, a pak také čertíky, u kterých jsme se ,,pekelně" zamazali. 
Dále jsme pokračovali Mikulášem, na kterého jsme použili i papírový tác, andílka z obtisku dlaně a taky čerta (grafomotorika) na uvolnění zápěstí + dolepení rohů a jazyku, které si děti samy vystřihly.

Svatý Martin

Na svatého Martina, bývá bílá peřina .. 
Děti i paní učitelky ve čtvrtek 11. 11 přišel navštívit svatý Martin. Měl na sobě červený plášť i helmu. Pověděl dětem krátce o jeho životě, pranostiky, jen toho bílého koně (sníh) s sebou nepřivezl.

Děti si mohly vyzkoušet "péct" ze slaného samotvrdnoucího těsta svatomartinské rohlíčky a koláčky, vyráběly koníčky, kde dírkami provlékaly vlnu jako hřívu a také si zahrály pohybové hry na koníčky, koho přikryla Martinova peřina nebo i na sněhové vločky.

Podzimní tvoření

Jak je u nás již známo, děti velmi rády tvoří. A tak jsme si vydlabali dýni, do které jsme následně vložili vřes a do něj zapíchali zápichy dráčků z filcu, které si děti vyrobily samy. 
Malovali jsme bavičkama na dřevěného dráčka, kterému jsme přilepili ocas z provázku a dovázali barevné krepové mašličky. 
A také jsme malovali duhové deštníky na krásný modrý podklad z baviček a  následně jsme je obtáhli tuší.

Na všechny krásné výtvory se můžete podívat níže :-) 

Podzimní výzdoba a praxe

Každý čtvrtek za námi dochází studentky VoŠ na praxi. Připravují si pro děti velice pestrý a zábavný program.
Tancují s nimi, tvoří, cvičí, zpívají, hrají hry a dělají spoustu dalších zajímavých činností. Děti to vždy moc baví, mají budoucí paní učitelky rády a my moc děkujeme za spolupráci.
Také jsme si s dětma udělali podzimní výzdobu u vchodu Broučků. Děti na vycházce sbíraly šišky, které následně pomáhaly paní učitelce lepit na pet lahev, kterou ještě před tím obmotaly provazem a vytvořili jsme tak krásného ježečka. Poté jsme nasbírali lístky a ježečka ještě dozdobili. Ze zbylých šišek děti vytvořily veverky a malé ježečky. K úplnému doladění jsme z plastelíny a ulit vytvořili šnečky.

Dramatizace pohádky ,,O veliké řepě"

Žili, byli, děd a bába.
Jednoho dne děd zasadil řepu, která mu po čase vyrostla a byla veliká, převeliká ...... 

Sbíráme kaštany

Rádi chodíme na blízké hřiště, kde se děti proběhnou a zahrají si míčové i pohybové hry. Nejčastěji hrajeme Na  rybičky, Na ovečky, Na kočku a myš, Ježku náš, ale také střídáme pohyb (skoky,poskoky,běh,cval stranou,chůze po čáře,...).

Vedle hřiště často hledáme kaštánky, se kterými poté ve školce tvoříme nebo skládáme obrázky. Najdeme jich vždy spoooustu. 

Bramboroví skřítci

Děti si do školky přinesly brambory a mrkvičky, ze kterých jsme společně vytvářeli bramborové skřítky, kteří nám teď krásně zdobí parapet při vchodu do školky. Vždy si paní učitelka vzala jedno dítě a s ním tvořila. Snažili jsme se, aby děti dělaly co nejvíce práce. Samozřejmě při krájení brambory a vyřezávání očí děti jen přihlížely v rámci bezpečnosti.
Vše bylo dle jejich požadavků, představ a fantazie. Napichávání na špejle, následně do brambor a výsledný vzhled byl pouze na jejich kreativitě.

Tvoříme

Děti moc baví hrát si s barvičkama, malovat, vyrábět, zkoušet nové techniky a my z toho máme obrovskou radost.
Chystáme proto pro ně každý týden nějaké zajímavé tvoření, které má vždy úspěch.
Tentokrát jsme vytvořili podklad barevnou rozmazkou, na to rozfoukali tuš (keř), dodělali z krepového
papíru šípky a prstovou zelenou barvičkou ťupkali lístečky.
Také jsme vytvořili kaštánky, které děti vybarvily štětcem a temperkama a poté dokreslily obličej. 
Uznejte se mnou, že se to každému děťátku moc povedlo! :-) 

Jablíčkové odpoledne

V pondělí 27. 9 jsme si s dětmi i rodiči udělali pěkné odpoledne. 
Děti maminkám a tatínkům předvedly, co se během měsíce září naučily (básničky, písničky) a poté si všichni společně vytvořili "kompoty" (mačkání krepového papíru = ovoce a následné lepení na papírovou zavařovací sklenici).
Jak to dětem (i maminkám) šlo se můžete podívat v následujícím videu.
Všem zúčastněným moc děkujeme a ti, kteří nemohli přijít, si to s náma vynahradí na vánoční besídce. :-) 

Zpívánky

V pátek 24. 9. k nám do venkovní učebny přijel příjemný a veselý pán s kytarou. Zazpívali jsme si společně písničky Já jsem muzikant, Když jsem já sloužil, Travička zelená, Zvířátka v ZOO apod. Pan muzikant zapojil všechny děti do programu a ty byly velmi spokojené. Moc se nám vystoupení líbilo, děkujeme.
Využili jsme ještě krásného počasí a stavěli jsme v písku hrady a bábovičky. Také rádi chodíme na blízké hřiště, kam si s sebou bereme míče a hrajeme s nimi hry.

Máme rádi ovoce

V uplynulých dvou týdnech jsme si povídali o ovoci. Ale jen u povídání to neskončilo. 
Zahráli jsme si k tématu také hry, zacvičili si, naučili se krásné básničky, písničky, malovali jsme barvičkama jablíčka a hruštičky, vyráběli stromečky a to nejhlavnější - ochutnávka!
Moc nám chutnalo a také víme, že je v ovoci spousta vitamínů. Celý tématický blok jsme si užili a umíme toho spoustu nového.

Psychomotorický padák

Padák neodmyslitelně patří k nejlepším pomůckám a jakmile se rozprostře na koberec, děti mají radost v očích. 
Vytvořili jsme si jemný vánek i velký vítr. Snažili jsme se, aby nám padák udržel co nejdéle míček, prošli jsme se po vlnách moře a udělali jsme si z něj stříšku, pod kterou děti probíhaly. 
Samozřejmostí bylo, před samotným cvičením s padákem, se trošku protáhnout. Naše třída se tak na chvíli proměnila v les, ve kterém se měnily různá zvířátka. Napodobovali jsme například veverku, medvěda, jelena, srnečku, ježečka, vlka, žábu, atd.

První dny v září

Některé děti jsou u nás krátce a už si našly své oblíbené hračky. 
Také jsme vytáhli barvičky a vytvořili tak krásná srdíčka. Největší "zábavou" pro děti bylo šimrání štětcem, kterým si nanášely barvičku na dlaně. 

Poznáváme kouty naší zahrady

První týden v září se seznamujeme s novými kamarády. Děti, které již do naší školičky chodily, ukazují nováčkům všechny hračky, které v Broučcích máme.
Dnes jsme využili krásného počasí a navštívili jsme naše pískoviště. Stavěli jsme bábovičky, kopali tunely a hráli jsme si na restauraci, kde děti vařily jídlo a "kafíčko" pro paní učitelky. Nakonec i paní učitelka uvařila dětem moc dobrý pískový oběd ... :-) 
Všechny děti jsou moc šikovné, činnosti v MŠ je baví a co je pláč, tak to některé úplně zapomněly :-) .