Co jsme prožili

Zdravotníček

14.1.2020

Úterní odpoledne patřilo prevenci zdraví a řešení možných situací při zranění a nehodách.

Děti ráno stihly zavolat 155 ze svého telefonu na hraní, aby paní lektorka přijela, protože se na ni těšily.

Děti reagovaly na otázky zdravotnice Evy a hledaly odpovědi na plakátě. Zopakovaly si čísla záchranky, hasičů, policie a 112ky. 

Co nám chrání helma? Proč nosíme reflexní vestu?

V další části děti ukazovaly části svého těla a rozhýbaly tělo v rytmu písničky "Hlava, ramena". Podívali jsme se Standovi pod kůži. Rozumějte - na plyšové orgány, které simulují zvuky např. srdce a plic. Podívali jsme se do autolékárničky a povídali o tom, k čemu co používáme. A děti ví, že lékárnička je užitečná co nejblíže řidiče. Aby byla v dosahu v případě nouze.

Rozloučili jsme se písničkou "Hoky, koky" a šli se ven bezpečně vyběhat.Vánoční besídka

18.12.2019

Sešli jsme se na koledu, zazpívali si a děti velkému publiku zahrály zimní pohádkové pásmo o zvířátkách hledající teploučko během zimních dnů. Díky odvaze Janečka se ozývala kytara, kdy doprovázel divadelní představení a zahrál koledu Pásli ovce valaši.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě masek, trénování písní a básniček, pohoštění, fyzické i psychické podpoře.

Přejeme Vám krásné svátky a v novém roce spoustu nápadů a trpělivosti. Jak jsme pekli vánočku

10.12.2019

Rodiče se domluvili na tom, kdo přinese jaké suroviny na vánočku a s dětmi jsme přichystali den dopředu kynuté těsto. Od vážení po jezení bylo vše v režii samotných dětí. Mají zkušenost, že je třeba si zapamatovat vlastní vánočku, protože se lehce zamění v počtu dvaceti a více kousků. Označit si ji rozinkou nebo mandličkou, je nutností. Aktivity, které probíhaly celý týden, se vázaly právě na samotnou vánočku nebo její pečení - poznávání čísel, správné pojmenování jednotek, hledání obrázků potravin v letácích, vystřihování a lepení k seznamu surovin.Mikuláš a jeho družina

6.12.2019

V pátek naši třídu navštívil Mikuláš se svými pomocníky. Ze své knihy dětem přečetl všechny jejich nejen dobré skutky, ale i prohřešky. Pro některé měl čert už připravenou pekelnou práci. Avšak po jejich nečekaném přiznání se andílek čerta přiměl, aby své rozhodnutí ještě přehodnotil. 


Advent ve školce

5.12.2019 

1.12.2019 byla 1. adventní neděle a advent jsme zahájili i u nás ve třídě. Nejen že jsme si vánočně vyzdobili třídu, ale také za doprovodu koled nastrojili vánoční stromeček vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Pod něj si děti můžou až do 18.12. vzájemně dávat dárečky. Také jsme si povídali o tradici Sv. Mikuláše, vyzkoušeli nové sváteční aktivity, zazvonili zvonem před Kulturním domem a přáli si, ochutnali perníčky od Kubíčka a oslavili svátek Bibianky a Mikuláška. I přesto, že týden byl nabitý, zvládli jsme si najít čas k naplnění potřeb všech 27 dětí a cestovat tak po světě, počítat tisíce, řešit problematiku nestabilních základů věže, porovnávat stromy jednotlivých kontinentů světa, vznik námrazy a zahřát se u mikulášského tanečku a čertích her.


Pohádka O pejskovi a kočičce

5.12.2019

Kulturní dům v Kroměříži měl na programu pohádku o dvou hercích - pejskovi a kočičce. S dětmi jsme shlédli příběh o tom, jak myli podlahu-přesně tak, jak si to přečetli v knize od pana Čapka. Ale pan spisovatel měl jen první příběh a nenapadal ho žádný další, proto si šel odpočinout a mezitím jeho zvířecí hrdinové příběh napsali tak, jak jej zažívali. Když se vyprali a usušili, rozhodli se upéct dort. Samozřejmě z těch nejlepších dobrot - kostí, myší a podobně. Jenže Kočička dort ochutnala, když Pejsek odešel uklízet a zjistila, že je nechutný. A tak napsala do knížky, že dort sežral nějaký cizí pes a bylo mu hrozně zle. Dort schovala, aby z něj nikomu zle nebylo. Také si hráli s panenkou, hráli pohádku o košilkách a honili se...a měli se moc rádi.


Školička zubního zdraví 2/6

29.11.2019

Pokračování příběhu o zvířátkách, kamarádech Žofce, Evženovi a vlídné paní zubařce, bylo opět zábavné a poučné současně. Už víme, jaké pan zubař používá nástroje a co v ústech hledají. Přepočítali jsme zoubky u dětí a dospělých. Jejich počet je skutečně jiný. Viděli jsme vypadnout mléčný zub i to, jak kořen drží zub pevně v dásni. Už umíme zoubky i pojmenovat a víme, že každý má svoji korunku. Na závěr jsme zdokonalili techniku správného úchopu kartáčku a čištění zoubků (od poslední stoličky dopředu!). A protože si Evžen svoje zoubky pravidelně nečistí, děti mu je společně vyčistily.


Laurin a Klement

21.11.2019

Zájmy a přání dětí jsou mnohdy různá. Projekt Laurin a Klement odstartoval komix se Čtyřlístkem a vyluštěním hádanky s výsledkem AUTOMOBIL. Pak už jen stačilo nadšení a chuť dozvědět se víc. Potřebné informace jsme vyhledali na internetu, vybrali ty nejdůležitější a zpracovali.  


INTERAKTIVNÍ "ZPÍVÁNKY" V SPgŠ 

14.11.2019

Společně s třídou Montessori II jsme přijali pozvání na hudební interaktivní program pro děti.  V první části děti hádaly názvy lidových písní, podle melodie, kterou si pak celou společně zazpívaly i doprovodily na ozvučná dřívka a šustivé sáčky, na kterých si cvičily správný rytmus. Vše bylo obohaceno aktivitou na interaktivní tabuli. Ve druhé části si mohly prohlédnout různé hudební nástroje a seznámit se s hudebními styly z různých koutů světa. Děkujeme tímto za pozvání a budeme se těšit na příště.


Kouzelník Tom

13.11.2019

Středa patřila kouzlení. Zavítal k nám kouzelník Tom, který nás svými kouzly nejen očaroval, ale také rozesmál. 


Robotický kůň

12.11.2019

V úterý Sv. Martin na bílém koni stále nedorazil. My však vyrazili s dětmi do knihovny Kroměřížska na "Týden vědy a techniky", kde jsme ve spolupráci se studenty COPTu vyrobili pro Sv. Martina robotického koně :-). Tiskli jsme na 3D tiskárně, měřili rychlost našich reakcí na světelný podnět, vyzkoušeli jsme si měření frekvenčního rozsahu sluchu. Zjistili jsme, jak fungují sluneční elektrárny. Vyráběli vlastní energii, která poháněla autíčko. Nad hlavami nám létal dron, do rytmu tancoval robot a svézt jsme se mohli elektromobilem na dálkové ovládání Baribalem.  


Neleníme ...

8.11.2019


V pátek jsme si vyšli do tělocvičny ZŠ Komenského, kde jsme své tělo nejdříve zahřáli rozcvičkou a následně velkou opičí dráhou. Využili jsme nejen překážky, lavičku a žebřiny, ale i kruhy a posilovací gumy. A protože se nám nechtělo vracet na školní zahradu, obdivovali jsme krásy podzimní Podzámecké zahrady. 


Skřítek Podzimníček

5.11.2019

Úterní odpoledne naši školku zaplnili skřítci Podzimníčci. Pro děti a jejich rodiče byla připravena tvořivá dílna, během které si společnými silami vyrobili vlastního skřítka. Následně se mohli vydat po zábavných stanovištích, kdy na záběr jim byla odměnou diskotéka, medaile a lampionový průvod do okolí mateřské školy.


Když venku prší

5.11.2019

V úterý nám počasí moc nepřálo, a tak jsme jeho nepřízeň využili k velkému proudovému cvičení. Děti se rozdělily do dvou skupin na holky a kluky a na dráze se několikrát vystřídaly. Trénovali jsme nejen rychlost, obratnost a koordinaci pohybů celého těla, ale také rovnováhu, správnou trefu na cíl a sportovní nadšení.


Kde domov můj ...

31.10.2019

Společně s dětmi jsme hledali odpovědi na otázky: Proč je 28. říjen významným dnem? Kdo to byl Tomáš Garrigue Masaryk? Ako vyzeralo Československo a prečo sa rozdelilo? Chybět nemohl ani poslech státní hymny v originálním znění. Také jsme si vykreslili vlajku prezidenta republiky s nápisem Pravda vítězí z roku 1920 za poslechu symfonické básně Vltava z cyklu Má vlast od skladatele Bedřicha Smetany.


Dýňování

21.10.2019

Jedna malá dýně smát se chtěla, ... slova téhle písně jsme si s dětmi prozpěvovali celé pondělí, oblečeni do oranžové barvy a celý den se nesl v duchu příprav na Halloween. Děti dýni nejprve nakrájely, upekly a také ochutnávaly. Na odpolední dýňování s rodiči jsme připravili menší občerstvení, nakrájeli ovoce, přichystali ovesné sušenky a uvařili čaj a kávu. Společně jsme si pak odpoledne skvěle užili. 
Stromy a my (EVVO)

18.10.2019

Přijali jsme pozvání do dětské skupiny Sovička a strávili tam na zahradě příjemné dopoledne s paní Martou. Ta nám řekla, že každý strom je vlastně taková malá ZOO. Děti viděly na vrbě puštíky-naše nejrozšířenější sovy. A při aktivitách uvnitř si procvičily poznávání tvarů, starší děti k sobě přiřazovaly stromy, plody, listy a některé zvládly i slova.


Divadelní pohádky na SPgŠ

16.10.2019

Předškoláci měli pohádkové dopoledne se studentkami Střední pedagogické školy, které si připravily pět pohádek v příjemné učebně dramatické výchovy. Do čtvrtého patra školy děti vyšly za doprovodu zpěvu školního sboru. Bob a Bobek je vzali do restaurace, neposedný Koblížek do lesa a mezi pohádkami si děti poskočily nebo zazpívaly.  


Školička zubního zdraví

8.10.2019

Jednoho říjnového dne měly děti besedu s povídáním o zdraví zoubků. Hned po narozeninových dobrotách mohly přemýšlet, jak se starat o zoubky, aby zůstaly co nejdéle pěkné, když se usmívají. Pan Forejt dětem pověděl pohádku o zvířátkách ze ZOO a ukázal, jak se správně drží dětský zubní kartáček.  A proč se pasta nepolyká? To už děti také vědí. 


Jablíčková slavnost

Jablíčková slavnost se uskutečnila ve středu 25.9.2019 na školní zahradě. Počasí nám přálo a tak nic nebránilo skvělé zábavě. Sešli jsme se společně s rodiči a dětmi ze třídy Montessori II. a zaplnili celou zahradu. Maminky přinesly napečené dobroty z jablíček, opékali jsme špekáčky a pro rodiče s dětmi si mohli zasoutěžit na stanovištích. Připraven byl např. slalom na kolečku, hod míčkem, vážení jablíčka, skákání v pytli, přetahování lanem a jízda na traktůrku s vlečkou a dýněmi. Během našeho společného setkání jsme tak měli možnost si popovídat a sdílet skvělé odpoledne.


Příprava zelného salátu pro rodiče


Děti společně připravily zelný salát pro rodiče ze zelí, které samy vypěstovaly na školní zahrádce. Půlroční snažení dětí tak bylo odměněno. Krájely, solily, pepřily, míchaly a ochutnávaly. Rodičům pak salát naservírovaly před třídními schůzkami.