Co jsme prožili

CO SE DĚJE V TRÁVĚ

Tento týden jsme si s dětmi povídali o tom, co se děje v trávě. Díky vybavení, které máme nově v mateřské škole, jsme mohli vniknout do života hmyzu a dalších živočichů, které v trávě můžeme najít. Podpořili jsme tím dětskou zvídavost a díky mikroskopu, zvětšovací lupě a sítě na motýlky si děti mohly tyto malé tvorečky pořádně prohlédnout. 
Jako bonus (a velké překvapení) bylo zapůjčení afrických šnečků a žabek ze třídy Montessori II. 

DĚTI Z CELÉHO SVĚTA aneb DĚTI MAJÍ SVÁTEK

Kdo má svátek? No přece všechny děti na světě. Kdy mají svátek? No přece 1. června!!
Tento týden jsme s dětmi cestovali a připomněli si, že na světě žijí lidé z jiných kultur, jiné barvy pleti a hovoří jiným jazykem. 
Během celého týdne jsme navštívili Evropu, Asii, Afriku i Grónsko. Zábavou formou prožitkového učení se děti seznámily, jak žijí lidé v různých koutech světa, jakým jazykem hovoří, v jakém obydlí žijí, co jí, jaké kolem sebe mají zvířata, jakou hudbu poslouchají a spoustu dalších zajímavých věci. 

K oslavě Dne dětí naše paní ředitelka zařídila pro děti veliké překvapení- Klauna a jeho bublinkovou show. Klaun na školní zahradě pobavil nejen děti, ale také paní učitelky. Celý týden jsme si všichni náležitě užili! 

Dopravní školička

V naší třídě proběhl týden dopravní školičky. Děti se seznámily nejen s dopravními prostředky- na které se, mimo jiné, byly podívat například na vlakovém a autobusovém nádraží, ale také s tím, jak se v dopravním provozu máme chovat.

Jako chodci se děti umí správně rozhlédnout nalevo-napravo-nalevo a poté můžou vejít na přechod pro chodce. 

Na dopravním hřišti děti umí jezdit vpravo a správně ukázat rukou, když chtějí odbočit. Barvy semaforu také umí rozlišit a pojmenovat, co každá barva znamená. Jako správný řidič auta děti také ví, co je bezpečnostní pás, autosedačka, reflexní vesta, trojúhelník a proč v autě musí být auto-lékarnička. 

Na kole je nutnost mít vždy přilbu, a kdo neumí ještě pořádně jezdit bez přidaných koleček, ví, že chrániče na kolena, lokty a dlaně jsou velkým pomocníkem. 

S dětmi jsme také vyzkoušeli vytočit telefonní čísla, kterými si v případě dopravní nehody můžeme zachránit život. Děti ví, co všechno mají do telefonu říct a proč se nebát. Děti na konci týdne dostaly "DĚTSKÝ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ". Souvislá praxe 

V rámci spolupráce s Vyšší odbornou školou pedagogickou a sociální a Střední pedagogickou školou Kroměříž, u nás ve třídě vykonávaly souvislou praxi studentky druhého ročníku. Studentky si pro děti připravily velice zajímavé a hezké činnosti na téma "Moje rodina". Děti se dozvěděly o životě babiček a dědečků, když byli mladí- ukázka předmětů. Dále si děti vyzkoušely upéct perník na počest svátku maminek a spoustu dalších zajímavých činností. Děkujeme za velice pěkný týden. 


Ovocný strom

V rámci projektu "Živá zahrada od podzimu do léta" jsme společně s dětmi vysadili strom. Vybrali jsme si náš oblíbený ovocný strom a to je hrušeň. Už teď se těšíme na sladké a voňavé hruštičky. 


MASOPUSTNÍ VESELICE

"Masopustní veselice, veselá je převelice". Dnem po třech králích začínal masopust, čas zabijaček, zábav a bujarého veselí. A protože děti a paní učitelky z logopedické třídy mají rádi folklor, udělali jsme si týden plný masopustních tradic. Cílem tedy bylo seznámit děti s lidovými tradicemi v období masopustu, společně prožít radost a veselí.

Děti poznávaly typické postavy z masopustního průvodu. Společně jsme usmažili sladké koblížky, nachystali masopustní zabíjačku, jiný den jsme si hráli zase na muziku.

Poslední den se děti i paní učitelky převlekly za maškary a začalo to pravé, bujaré veselí- tančilo se, zpívalo a vodil se i medvěd.


ZIMNÍ SPORTY

Jaké máme zimní sporty? Kdo to ví? Kdo nám na to odpoví? Děti si při vtipné hře TIK, ŤAK- BUM zopakovaly jaké vlastně máme zimní sporty, a pak si je také na vlastní kůži vyzkoušely. Když napadl sníh, vyrazili jsme na kopec a jezdili jsme na lopatách a koulovali jsme se. 

Děti jsou šikovné a dokážou vyřídit vzkaz. Děkujeme tímto bráchovi od Boriska- Denimu- za zapůjčení hokejové výzbroje. 

Děti si vyzkoušely být hokejistou- bruslily na ledě (přísuvný krok), vyzkoušely si střílet hokejkou na bránu, zkusily si také hokejový dres a slalom s hokejkou a míčkem. 

Děti pracují jako jeden tým, proto pro ně nebyl problém nacvičit taneček ve trojicích -za doprovodu písně "Na sáně". 


SNĚHULÁČEK PANÁČEK

Sněhuláček panáček, na hlavě má plecháček...a taky barevné knoflíky. 

Tento týden jsme s dětmi procvičovali základní i doplňkové barvy. Protože většina třídy jsou předškolní děti, dokáží také rozeznat tmavou a světlou (modrou, zelenou). Našeho sněhuláka si děti pojmenovaly Duháček.

Ne jen rozeznání barev je pro budoucího školáka důležité, ale také procvičení matematických pojmů- sněhulák má kolik koulí? 3! Jsou všechny stejně velké? NE! Stavíme sněhuláka od NEJVĚTŠÍ po NEJMENŠÍ kouli.  Kolik má sněhulák knoflíků? 10! Jaký má nos? DLOUHÝ X KRÁTKÝ!


DVA MRAZÍCI - ULIČNÍCI

"Dva mrazíci-uličníci pod střechou si hrali..." Jak už téma vzdělávacího bloku napovídá, procvičovali jsme činnosti ve dvojicích. Děti ve dvojicích tancovaly, plnily úkoly, cvičily, hrály hry i zdolávaly různá úskalí a překážky. 

Cesta přes zamrzlý dvůr: Během této činnosti jsme rozvíjeli především sebedůvěru, důvěru v kamaráda, odvahu a celkově dobré vztahy mezi kamarády. Děti si uvědomily, že se na své kamarády mohou spolehnout, mohou jim věřit a požádat je o pomoc. 

Pohybová hra Na dva mrazy: Tato hra se zaměřuje na rychlost, hbitost a především postřeh a pozornost. Děti si opět uvědomovaly, že vzájemná spolupráce a pomoc je velmi důležitá. I při této hře měly děti možnost záchrany, Mrazík s červeným nosem (čepicí) je dotekem vysvobodil  ze zajetí svého bratra mrazíka s modrým nosem, který děti proměnil v rampouch. 


VÁNOČNÍ PŘÍBĚH- Vánoční besídka ze dne 18.12.2020

Milé maminky, tatínci, babičky, dědečci. 

Zde, na tomto odkaze, si můžete stáhnout besídku vašich dětí- prosím, stáhněte si besídku pouze 1x. Počet stažení je omezen. 

https://www.uschovna.cz/zasilka/FZ9MPWYD9Z2RUH4F-MW2


DĚTI HRAJÍ DĚTEM MAŇÁSKOVÉ DIVADLO. 

Máme tak moc šikovné předškoláky- dvojice kamarádů L.Č.  a D.H. přichystala pro své kamarády ze třídy maňáskové divadlo na téma "Mikuláš, ztratil plášť". 

Divadlo bylo opravdu krásné, jako od profesionálů. Ostatní děti- jako publikum- reagovalo, odpovídalo, smálo se, tleskalo. VŠICHNI JSME MĚLI RADOST. 

Video s maňáskovým divadlem najdete na portálu rajče.cz USPÁVÁNÍ ZAHRÁDKY - AKCE TŘÍDY

"Spi zahrádko spi, zavři očka svý, až ty budeš v zimě spáti, sníh nad tebou bude váti. Spi zahrádko, spi.

Listopad nás opět přesvědčil, že jeho jméno je zasloužené, listí ze stromu opadalo, objevily se první mrazíky a někde i sněhové vločky. Nastal čas uspat naši milou zahradu, která nám během roku tak hezky sloužila k dětským hrám a zážitkům. I ona si stejně jako celá příroda musí odpočinout a načerpat síly na nové jarní dobrodružství. Děti však také ví, že na zimu se chystají i zvířata. Dozvěděly se, co je hibernace- a proč se vlastně zvířata odebírají k zimnímu spánku. 

Více fotografií i video z třídní akce najdete na portálu rajče.cz. NA SVATÉHO MARTINA, KOUŘÍVÁ SE Z KOMÍNA...

Dramatizace příběhu. 

"Martin jede na koni, podkůvky mu zazvoní. Náhle vidí žebráka, jak se choulí naříká. Martin dobré srdce má, žebrákovi svůj plášť dá. Martin lidi miloval, mnoho dobra vykonal. Na svatého Martina, kouřívá se z komína, hop hej, Martina, kouřívá se z komína."

Pečeme svatomartinské pečivo a ochutnáváme svatomartinské víno (ovocný džus)

Recept:

Těsto:                                                                     Náplň:

225 g hladké mouky                                            100 g mletých ořechů/máku

1 lžíce moučkového cukru                                    65 g moučkového cukru

2 žloutky

125 g změklého másla

75 ml smetany ke šlehání

špetka soli
CVIČÍM, CVIČÍŠ, CVIČÍME...

"Ve zdravém těle, zdravý duch." Tím se řídíme i my ve třídě sovičky. I když nám situace nedovoluje chodit cvičit na TJ Slávia - na cvičení Dráček, ve velkém cvičení nás to nezastaví. 

Každý den s dětmi cvičíme ve třídě- pohybové hry, zdravotní cvičení, pohybové aktivity a zakončujeme to protažením a relaxací. Jednou týdně zařazujeme také velké cvičení, kde pořádně procvičíme lokomoční (plazení, lezení, chůze, běh, skok) i nelokomoční (polohy a pohyby těla na místě, vnímání a ovládání těla, rovnováha) pohyby. 


DRAKIÁDA 

Den skvělé zábavy s draky v oblacích. Na atletickém stadionu jsme pouštěli draky. Děti měly velikou radost, když se jejich drak vznesl k nebesům. 

Celý týden jsme si povídali na téma draci- procvičili jsme základní geometrické tvary (kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník), základní i doplňkové barvy, dále jsme si protrénovali délky ocasů draka (krátký-kratší-nejkratší; dlouhý-delší-nejdelší). 


MOŠTOVÁNÍ NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

Domácí jablečný mošt je vynikající a zdravá pochoutka. A také jeden z nejlepších způsobů, jak zužitkovat velkou úrodu jablek. 

Na naší školní zahradě máme jabloňku- která nám letos dala opravdu velkou spoustu jablíček. Děti si jablka posbíraly, odvezly na kolečkách do venkovní učebny, umyly z nich nečistoty, paní učitelky jablíčka nakrájely a pan školník nám vylisoval velice chutný mošt. 

Vybavení sice také něco stojí, ale vydrží nám na mnoho dalších sezón. Může být i pěknou příležitostí k oslavě podzimu a příjemným setkáním. 


TÉMA TÝDNE: OVOCE

Podzimní měsíce přímo vybízí ke krásnému tématu - a to je ovoce. S dětmi jsme si povídali o tom, jaké ovoce znají, jaké rady jedí, jak se jmenují stromy, na kterých ovoce roste, co z ovoce můžeme všechno dělat.

Rozvijeli jsme s dětmi smysly:

- hmatali jsme, jaké je jablíčko, kiwi, ananas; 

- přivoněli jsme si k jablíčku a procvičili přídavná jména

- chutnali a poznávali jsme ovoce- pojmenovali jsme příchutě

- a na závěr týdne si každé dítko udělalo svůj vlastní ovocný kompot. 

Děkujeme rodičům za spolupráci a přinesené ovoce na ukázku a tvoření :-) 


VÝLET NA FARMU "HVĚZDA"

Naše třída využila možnosti zajet na Farmu Hvězda. Děti si to náležitě užily, už z důvodu, že jsme zrovna měli téma "OVOCE". 

Děti mohly vidět spoustu ovocných stromků od jabloně, švestky až po hrušeň. Ovoce si mohly také natrhat a ochutnat. Nejvíc jim chutnalo "jablko-hruška", tzv. NAŠI. 

Neviděli jsme jen ovocné stromky a ovoce, ale viděli jsme také rybník s rybkami, kurník se slepicemi, kohoutem, husami, perličkami a dalším ptactvem. Co bylo pro děti velice lákavé, bylo pohlazení si králíka a poníka Mášu. Na závěr děti nakrmily ovečky. 

Těšíme se na jaro, kdy farmu zase navštívíme a uvidíme mláďátka a rozkvetlé ovocné stromky. 


Výlet do lesa "Zámeček"

S dětmi jsme si udělali výlet do blízkého lesíka zámeček. U lesa nás čekal pan hajný, který nás přivítal a seznámil nás se zvířaty, které můžeme v lese vidět. A viděli jsme- snečka, veverku, slimáky, zajíčka a dokonce i slepýše! 

V lese jsme pozorovali také různé rostliny pod mikroskopem, obkreslili jsme si kůru stromů a počítali letokruhy stromu. Viděli jsme dokonce i stopy v blátě- poznávali jsme komu tak asi patří? Zahráli jsme si hru Co vidíš? Co slyšíš? Co cítíš?...No prostě, měli jsme se báječně. 


Hola hola, školka volá.

V září jsme se po prázdninách zase všichni sešli ve školce. Děti se hned skamarádily a mají se rády. Prvních čtrnáct dní jsme si povídali o naší školce, o jménech dětí, o našich značkách a nezapomínali jsme ani na logopedii. Trénovali jsme ouška při sluchové hře: " Na sovičku". Procvičili jsme také správný nádech nosem- výdech ústy: "Foukání do domečku". 

D.K.