Co jsme prožili

ČERVEN

PROCHÁZKA NA BÁGRÁK

Povídáme si o našem městě a o známých a oblíbených místech, které tu máme. Některé z nich jsme i navštívili nebo ještě navštívíme. Také nás baví práce s mapou, se kterou se seznamujeme.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ JEDLÉ ZAHRADY

V odpoledních hodinách jsme prožili společné setkání s dětmi i rodiči na školní zahradě u venkovní učebny, abychom oslavili realizaci naší jedlé zahrady. Děti již mohou zkoušet samy pěstovat zeleninu, ochutnávat bobuloviny z jedlých keřů, sbírat bylinky z truhlíků a další věci. Děti rády pomáhají a sledují růst a vývoj rostlin, plodů a také hmyzu, který se vyskytuje kolem. Občerstvit jsme se mohli ze stánků s vynikajícími ochutnávkami.

DEN DĚTÍ

S dětmi jsme oslavili jejich Den, společně s úžasným, zábavným a vtipným klaunem Hubertem, který měl pro děti připraveno spoustu zábavných aktivit a písniček. Všichni jsme se moc nasmáli.

KVĚTEN

VÝLET DO ZOO LEŠNÁ

Děti se dočkaly očekávaného velkého výletu. Tentokrát jsme zamířili do Zoo. Děti zvládly ujít dlouhou trasu a jelikož se těšily z množství zvířátek kolem, tak si ani neuvědomovaly, jak moc toho ušly a na bolavé nohy ani nepomyslely. Kromě zvířátek jsme si i pohráli na dětském hřišti a posilnili se dobrou svačinou. Den se velmi vydařil a ačkoliv jsme přijeli se zpožděním, tak se nám to všem moc líbilo.

SPORTOVNÍ DEN V ZŠ OSKOL

Předškoláci si mohli zasportovat na atletickém hřišti v ZŠ Oskol, kde plnili různé sportovní úkoly a měřili si své síly. Na vše dohlíželi žáci z druhého stupně a paní učitelky. Mohli jsme se také projít chodbami školy a nahlédnout do některých tříd. Děkujeme tímto za pozvání.

BESÍDKA PRO MAMINKY

Potěšili jsme maminky písničkami, básničkami i dárečky a udělali jsme jim radost i formou wellnessu v dětském podání. Doufáme, že to pro všechny maminky i tatínka byl příjemný zážitek :-). Po vystoupení jsme pekli sušenky a tvořili výrobek z balónků. Bylo dost prostoru i pro povídání, legraci, hry a občerstvení. 

POLICIE V MŠ

Předškoláky navštívily paní policistky a seznámily děti se svou prací a vším, co obnáší a co k ní potřebují.

MALÍ ZAHRADNÍCI

Pravidelně pečujeme o rostliny a záhony. Vytrháváme plevel, zaléváme a pozorujeme růst rostlin a zeleniny.

VENKOVNÍ UČEBNA

Děti mají rády pracovní činnosti v podobě například řezání pilkou, hoblování, šroubování a zatloukání. Ti, co právě nepracují si mohou hrát v kostkovišti nebo s dřevěnými společenskými hrami nebo si prohlížet encyklopedie. Venkovní učebna je skvělou volbou, když venku prší a i přesto chceme být s dětmi venku.

SANITKA V MŠ

Navštívil nás pan záchranář s paní doktorkami a zdravotními sestřičkami a seznámili nás se zdravotnickými pomůckami a úkony. Vysvětlili dětem, že se nemocnice ani zdravotníků nemusí bát, jelikož nám pomáhají.

DUBEN

MALÍ ZAHRADNÍCI

Mrazíky jsou snad za námi, tak jsme s dětmi zasadili na naše vyvýšené záhony první semínka a sazeničky. Děti zahradničení bavilo a šlo jim od ruky. Teď už zbývá pravidelně zalévat a pozorovat kouzlo vývoje rostlinek. Pokud se zadaří, měli bychom se za pár týdnů těšit z jahod a za pár měsíců z hrášku, mrkve, kedlábku, rajčat a papriky.

NÁVŠTĚVA D-MUSIC

Starší děti navštívily soukromou základní uměleckou školu D-music. Žáci, kteří školu navštěvují, dětem předvedly množství hudebních nástrojů a také svůj hudební talent. 

PROJEKTOVÝ "DEN ZEMĚ"

S dětmi jsme si povídali o naší Zemi a jak o ni pečovat. Všechny děti mají s naší planetou soucit, rychle vše chápaly a byly nadšené do ekologických aktivit. Přejeme jim, ať jim toto nadšení zůstane a i v budoucnu ať žijí v souladu s přírodou.

PROŽITKOVÉ UČENÍ

V řízených činnostech, ve třídě či venku, dáváme přednost prožitkovému učení. Je pro nás důležité a na prvním místě, aby děti aktivita zaujala a hlavně bavila. Pouze, když mám z činnosti radost, tak se mohu efektivně učit a lépe si vše pamatuji, než když jen pasivně pozoruji a třeba i bez chuti. Věříme, že děti naše nápady baví :-).

KULTURNÍ DŮM - SHOW DANCE

S předškoláky jsme navštívili vystoupení tanečního spolku Gradace. Velmi nás to bavilo, rozproudilo a potěšilo. Obdivujeme všechny tanečnice a tanečníky za jejich úžasné výkony. Děkujeme tímto za pozvání.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Dne 18. 4. proběhl v naší MŠ Den otevřených dveří. Přišlo se k nám podívat spoustu rodičů. Bylo to příjemné setkání a povídání a doufám, že se u nás všem líbilo. 

DIVADLO V MŠ - BOTY DĚLAJ KOCOURA

S dětmi jsme shlédli loutkové divadlo o kocourovi v botách. Vystoupení bylo interaktivní a zábavné.

PRAXE

Jeden týden jsme se mohli těšit z přítomnosti dvou praktikantek z prvního ročníku SPgŠ. Adélka i Terka si hned získaly přízeň dětí. Děkujeme za jejich ochotu, pomoc i příjemnou společnost. Snad jsme pro ně byli inspirující a předali jsme jim nové poznatky do studia, ze kterých budou moci čerpat :-).

NOVÝ MASKOT MŠ - KRÁLÍČEK

V naší školce přibylo první živé zvířátko, kterým je zakrslý králíček. Paní učitelky s dětmi samičku pojmenovaly Popelka. Při pobytu venku ji můžeme navštěvovat, hladit i krmit dle pokynů. Je důležité, abychom u králíčka dodržovali určená pravidla, abychom mu nějak neublížili nebo ho neděsili. Děti se mohou při odchodu z MŠ na králíčka podívat i s rodiči. Prosíme ale, abychom jste jej nevytahovali ani nekrmili. Moc děkujeme!

ORIGAMI DEN

Skládám, skládáš, skládáme. Skvělá aktivita pro jemnou motoriku, prostorovou orientaci, pečlivost, trpělivost, soustředění. 

BŘEZEN

MONTESSORI CHVILKY

Ve třídě je bohatý výběr Montessori pomůcek. Při spontánních hrách, ráno či odpoledne, však děti dávají přednost sdílení se s kamarády, na které se těšily a námětovým hrám či stavebnicím. Někteří ale mají rádi i chvíle samy pro sebe a je jim lépe na koberečku s nějakou pomůckou, kterou si samy vyberou. Velmi oblíbená je oblast praktického života, kde děti mohou pracovat s vodou, barvami nebo suchými potravinami. Aby se s pomůckami seznámily všechny děti, vkládáme je i do řízených činností po svačině. Někdy vybereme pomůcky samy, podle toho, co chceme u dětí rozvíjet a jindy výběr necháme na nich.

SPONTÁNNÍ HRA

Máme radost, že jsme pro děti inspirací a to, co poznají ve školce se pak snaží vložit i do svých her. Většina dětí si už umí hru vymyslet, zorganizovat i vyhodnotit. Hry jsou nápaditější, rozmanitější a promyšlenější. A z nás se stávají příjemně překvapení pozorovatelé :-).

SLAVÍME VELIKONOCE

S dětmi jsme si připomněli tradici Velikonoc a nejznámější zvyky. Malovali jsme vajíčka a plnili různé velikonoční úkolky.

MALÍ PEKAŘI

Po delší době jsme se opět pustili do kuchtění. Tentokrát do pečení velikonočních sušenek z lineckého těsta. Děti s pomocí paní učitelky smíchaly a vyválely těsto a vykrajovaly formičkami zvířátka a tvary dle výběru. 

DÁREČEK KE DNI ŽEN

Maminkám, tetám, babičkám jsme pro radost, ke Dni žen, vyrobily malý dárek.

VYNÁŠENÍ MORENY

S dětmi jsme doprovodili naše Hanácké šponty k Moravě, kde vyhodili Morenu a zatancovali nám krásné pásmo písní a říkadel. Přišli se podívat i senioři z blízkého pečovatelského domu.

STARÁME SE O ROSTLINY

SÁZENÍ JEDLÝCH KEŘŮ

S pomocí rodičů jsme na naší zahradě zasadili jedlé keře. Dětem teď na zahradě porostou plody černého, červeného a růžového rybízu a malin. Na okna jsme dali truhlíky s pažitkou, meduňkou a rozmarýnem. Doplnili jsme novou hlínu do vyvýšených záhonů a uklidili venkovní učebnu. Během práce jsme měli k dispozici občerstvení a kdo chtěl, mohl si u ohniště opéct špekáček. Po celou dobu nás provázelo krásné počasí a dobrá nálada. Děkujeme tímto všem, kteří se zapojili.

ÚNOR

MALÍ SPORTOVCI

Jelikož je poslední dva měsíce často deštivo a zahrada je mokrá a blátivá, využíváme s dětmi blízká hřiště, na které si bereme různé sportovní pomůcky, se kterými si děti hrají, spolupracují a rozvíjí hrubou motoriku.

DRÁČEK

Starší děti chodí jednou za 14 dní na SJ Slavia na cvičení Dráček, kde jim pan trenér vždy připraví skvělé překážkové dráhy a zajímavé sportovní disciplíny. Děti se zocelují, trénují hrubou motoriku, obratnost, rovnováhu, ale i spolupráci, trpělivost a odvahu.

MALÍ KUCHTÍCI

Po delší době jsme společně pekli a to zdravé celozrnné koblížky. Mňam.

DIVADLO VE ŠKOLCE

Shlédli jsme s mladšími dětmi 3 pěkné a poučné pohádky. Předškoláci byli na návštěvě v základní škole.

RÁDI HRAJEME DIVADLA

Milujeme divadla a tak je často hrajeme :-).

RÁDI ZPÍVÁME

Každý den zpíváme a tancujeme. Seznamujeme se s různými hudebními nástroji.

MASOPUST

S dětmi si povídáme o masopustní tradici a oslavili jsme toto období veselým karnevalem plným nápaditých masek.

A SAMOZŘEJMĚ MONTESSORI POMŮCKY

LEDEN

STRÁŽCI ČASU

Děti navštívily muzeum s výstavou hodin. Ve školce jsme se seznamovali s časem, hodinami i kalendářem. Při cestě děti narazily na dělníka, který jim ukázal, jak funguje jeřáb.

VENKOVNÍ UČEBNA

Využíváme venkovní učebny za každého počasí. Při dešti je výbornou alternativou k pobytu venku s přístřeškem plným zajímavých praktických aktivit. Děti mohou řezat pilkou, hoblovat, šroubovat, zatloukat hřebíky nebo si hrát v kostkovišti, skládat dřevěné kostky s obrázky a prohlížet knihy.

PROCHÁZKA K BETLÉMŮM

S dětmi jsme si udělali procházku k Betlémům na Velkém náměstí, k muzeu a do kostela Sv. Mořice. V kostele se děti chovaly, vzhledem k prostředí, tiše a ohleduplně. Prohlédly si Ježíška, zazpívali jsme si koledy a nasytili jsme se atmosférou kostela.

PROSINEC

VÁNOČNÍ ČAS

I k nám do třídy přinesl Ježíšek pěkné dárečky. Děti byly nadšené a se všema si krásně pohrály. Ve třídě nám k vánoční atmosféře dopomáhá stromeček, který si děti samy vyzdobily, adventní věnec, stříhací adventní kalendář, vůně mandarinek a perníčků a koledy, které si denně zpíváme.

DIVADLO OD STUDENTŮ

Od studentů z VOŠP jsme dostali dárkem krásné hrané divadlo, kterým nás moc potěšili. Divadlo bylo nápadité, zábavné, interaktivní, s krásnými kostýmy. Moc si vážíme jejich úsilí a práce pro děti :-).

POHÁDKA V DOMĚ KULTURY

Děti shlédly divadelní představení v Domě kultury. I ti nejmenší vydržely sledovat nerušeně celou pohádku :-).

RYMICE

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Společně s dětmi, rodiči i zaměstnanci MŠ jsme se sešli u rozsvícení našeho stromečku. Potěšili jsme se vystoupením Hanáckých špontů, Zpěváčku, třídy s křesťanským zaměřením i pedagogů. Společně jsme si zazpívali a občerstvili se perníkovou buchtou a punčem.

MIKULÁŠ

Děti navštívil Mikuláš se svou skupinou. Dětem donesl čokoládové adventní kalendáře a povzbudil je v tom, co jim jde a v čem by se mohly ještě zlepšit. Děti jim na oplátku zazpívaly.

AIRTRACK

Nejstarší děti si šly zacvičit na Pedagogickou školu na netradičních cvičebních pomůckách a nářadí ;).

SNĚHOVÉ HRÁTKY

LISTOPAD

KOUZELNÍK

Děti se zasmály a pobavily u kouzelnického představení.

PODZIMNÍ STEZKA

V naší zahradě byly na stromech připevněny karty s obrázky, úkolky a QR kódem obsahujícím nějakou písničku nebo zvuk. Děti si ji mohly projít s rodiči i s námi při pobytu venku.

MUFFINY Z ŘEPY

Děti si pochutnaly na muffinech, které pro ně upekla paní učitelka Dana a nikdo ani nepoznal, že byly z řepy z našeho školního záhonku :-). Ve třídě mlsáme zdravě.

MARTIN NA BÍLÉM KONI

Na zahradě proběhla v odpoledních hodinách akce s dětmi i rodiči akce k příležitosti sv. Martina. Děti shlédly vystoupení studentů VOŠP o legendě o Martinovi, zazpívaly si, dostaly od něj perníček, potěšily se pohledem na živé koníky a akce se zakončila lampionovým průvodem.

MALÝ OBJEVITEL

S předškoláky se připravujeme na školu. Ti se vždy těší, jelikož nemusí spinkat a aktivity jsou vždy zajímavé a zábavné. Když počasí přeje, učíme se venku.

ŘÍJEN

DRAVCI

Měli jsme s dětmi možnost obdivovat dravé ptactvo.

NOVÉ ZÁHONY

Na školní zahradě přibyly další nové vyvýšené záhony. Nyní mohou pěstovat vlastní zeleninu všechny třídy. Postupně prázdné záhony s dětmi plníme listím a větvičkami. Děti to moc baví.

DEN STROMŮ

S dětmi jsme si řekli spoustu věcí o stromech. Pojmenovali jsme je, prohlédli, vyrobili krásné věci z listí a kůry a naučili se i písničku a básničku. O stromech jsme si také četli a kdyby nebylo spoustu dalších věcí a témat, o kterých si chceme ještě povídat, tak by se o nich dalo mluvit až do léta :-).

VÝLET DO LESA

S dětmi jsme vyrazili do lesa u Zámečku. Tam nás čekala Vojtíškova maminka, která děti seznámila s prací v lese. Dětem se věnovali i dva hajní, kteří dětem představili různé další zajímavosti o lese, stromech a lesních zvířatech. Děti se mohly rozhlédnout z posedu a odnesly si pěkný magnetek s přírodním motivem. Bylo to moc příjemné dopoledne.

MALÍ KUCHTÍCI

Děti s námi rády připravují různé nové pokrmy. Vybíráme zdravé varianty, aby děti viděly, že se dá mlsat i zdravě. Využíváme i plody z našeho záhonku. Například při přípravě zeleninových placek. Ve třídě máme k vaření a pečení vlastní mini troubu. Děti připravovaly zdravý pamlsek i s praktikanty z pedagogické školy. Příprava jablek v čokoládě byla zábava a kromě toho, že skvěle vypadala, tak i skvěle chutnala a jen se po nich zaprášilo.

ZÁHONEK

Již jsme sklidili, co nám záhonek, po naší péči nabídnul :-).

VENKOVNÍ UČEBNA A DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Snažíme se pravidelně využívat venkovní učebnu, do které směřujeme výchovně-vzdělávací aktivity a dopravní hřiště, které máme hned vedle zahrady a kde se učíme poznávat základní pravidla silničního provozu. 

PRAXE VOŠPS

Každý čtvrtek naši třídu navštěvují studenti z vyšší pedagogické školy. Ti mají pro děti připraveni naučné a zábavné aktivity a s chutí se věnují dětem, které se na ně vždy moc těší. 

ZAHRADNÍ SLAVNOST

Spolu s třídou "U studánky" jsme strávily společně s dětmi a jejich rodiči příjemné slunečné odpoledne na školní zahradě, kde jsme se mohli blíže poznat a zapojit se do různých aktivit. Společně jsme moštovali, ochutnávali pokrmy z ovoce a zeleniny a opékali špekáčky. Doufáme, že se zde všichni cítili příjemně. Budeme se těšit na příští setkání :-).

ZÁŘÍ

TRÉNUJEME TICHO A TRPĚLIVOST :-) 

Děti lépe chápou abstraktní pojmy, když je mohou vidět na něčem konkrétním, hmatatelném. Například čas. S těmito přesýpacími hodinami již budou vědět, jak dlouho trvá 1, 5 nebo 10 minut. Děti nás překvapují svou trpělivostí, se kterou hodiny pozorují a čekají na poslední zrnko :-).

TUBY S NÁLEPKAMI

Při cestě domů si mohou děti vzít z tuby před východem reflexní nálepku, aby byly i za šera či ve tmě dobře vidět :-).

DOPRAVNÍ AKCE S ČERVENÝM KŘÍŽEM

Předškoláci si připomněli základní pravidla silničního provozu. Jezdili na dopravním hřišti, snažili se dodržovat značky i semafory a ve venkovní učebně plnili naučné a zábavné úkoly.

VÝLET DO LESÍKA NA BARBOŘINĚ

Děti zvládly bez potíží dvouhodinový pobyt v lesíku na Barbořině i procházku po naučné stezce s veverkou Čiperkou. Pohráli jsme si na novém hřišti a užili si společně příjemný den.

OPĚT S KAMARÁDY

Děti se po prázdninách opět setkaly se svými kamarády a spřátelily se také s nově příchozími. Všechny děti už poznaly prostředí třídy a školky a zvykly si zde. Když je někomu z nejmladších ještě smutno, vždy ho paní učitelky nebo ostatní děti utěší a povzbudí. Ve třídě panuje od začátku přátelská atmosféra a když nastane nedorozumění, vždy vše společně vyřešíme.