Co jsme prožili

ÚNOR

MASOPUST

S dětmi si povídáme o masopustní tradici a oslavili jsme toto období veselým karnevalem plným nápaditých masek.

LEDEN

STRÁŽCI ČASU

Děti navštívily muzeum s výstavou hodin. Ve školce jsme se seznamovali s časem, hodinami i kalendářem. Při cestě děti narazily na dělníka, který jim ukázal, jak funguje jeřáb.

VENKOVNÍ UČEBNA

Využíváme venkovní učebny za každého počasí. Při dešti je výbornou alternativou k pobytu venku s přístřeškem plným zajímavých praktických aktivit. Děti mohou řezat pilkou, hoblovat, šroubovat, zatloukat hřebíky nebo si hrát v kostkovišti, skládat dřevěné kostky s obrázky a prohlížet knihy.

PROCHÁZKA K BETLÉMŮM

S dětmi jsme si udělali procházku k Betlémům na Velkém náměstí, k muzeu a do kostela Sv. Mořice. V kostele se děti chovaly, vzhledem k prostředí, tiše a ohleduplně. Prohlédly si Ježíška, zazpívali jsme si koledy a nasytili jsme se atmosférou kostela.

PROSINEC

VÁNOČNÍ ČAS

I k nám do třídy přinesl Ježíšek pěkné dárečky. Děti byly nadšené a se všema si krásně pohrály. Ve třídě nám k vánoční atmosféře dopomáhá stromeček, který si děti samy vyzdobily, adventní věnec, stříhací adventní kalendář, vůně mandarinek a perníčků a koledy, které si denně zpíváme.

DIVADLO OD STUDENTŮ

Od studentů z VOŠP jsme dostali dárkem krásné hrané divadlo, kterým nás moc potěšili. Divadlo bylo nápadité, zábavné, interaktivní, s krásnými kostýmy. Moc si vážíme jejich úsilí a práce pro děti :-).

POHÁDKA V DOMĚ KULTURY

Děti shlédly divadelní představení v Domě kultury. I ti nejmenší vydržely sledovat nerušeně celou pohádku :-).

RYMICE

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Společně s dětmi, rodiči i zaměstnanci MŠ jsme se sešli u rozsvícení našeho stromečku. Potěšili jsme se vystoupením Hanáckých špontů, Zpěváčku, třídy s křesťanským zaměřením i pedagogů. Společně jsme si zazpívali a občerstvili se perníkovou buchtou a punčem.

MIKULÁŠ

Děti navštívil Mikuláš se svou skupinou. Dětem donesl čokoládové adventní kalendáře a povzbudil je v tom, co jim jde a v čem by se mohly ještě zlepšit. Děti jim na oplátku zazpívaly.

AIRTRACK

Nejstarší děti si šly zacvičit na Pedagogickou školu na netradičních cvičebních pomůckách a nářadí ;).

SNĚHOVÉ HRÁTKY

LISTOPAD

KOUZELNÍK

Děti se zasmály a pobavily u kouzelnického představení.

PODZIMNÍ STEZKA

V naší zahradě byly na stromech připevněny karty s obrázky, úkolky a QR kódem obsahujícím nějakou písničku nebo zvuk. Děti si ji mohly projít s rodiči i s námi při pobytu venku.

MUFFINY Z ŘEPY

Děti si pochutnaly na muffinech, které pro ně upekla paní učitelka Dana a nikdo ani nepoznal, že byly z řepy z našeho školního záhonku :-). Ve třídě mlsáme zdravě.

MARTIN NA BÍLÉM KONI

Na zahradě proběhla v odpoledních hodinách akce s dětmi i rodiči akce k příležitosti sv. Martina. Děti shlédly vystoupení studentů VOŠP o legendě o Martinovi, zazpívaly si, dostaly od něj perníček, potěšily se pohledem na živé koníky a akce se zakončila lampionovým průvodem.

MALÝ OBJEVITEL

S předškoláky se připravujeme na školu. Ti se vždy těší, jelikož nemusí spinkat a aktivity jsou vždy zajímavé a zábavné. Když počasí přeje, učíme se venku.

ŘÍJEN

DRAVCI

Měli jsme s dětmi možnost obdivovat dravé ptactvo.

NOVÉ ZÁHONY

Na školní zahradě přibyly další nové vyvýšené záhony. Nyní mohou pěstovat vlastní zeleninu všechny třídy. Postupně prázdné záhony s dětmi plníme listím a větvičkami. Děti to moc baví.

DEN STROMŮ

S dětmi jsme si řekli spoustu věcí o stromech. Pojmenovali jsme je, prohlédli, vyrobili krásné věci z listí a kůry a naučili se i písničku a básničku. O stromech jsme si také četli a kdyby nebylo spoustu dalších věcí a témat, o kterých si chceme ještě povídat, tak by se o nich dalo mluvit až do léta :-).

VÝLET DO LESA

S dětmi jsme vyrazili do lesa u Zámečku. Tam nás čekala Vojtíškova maminka, která děti seznámila s prací v lese. Dětem se věnovali i dva hajní, kteří dětem představili různé další zajímavosti o lese, stromech a lesních zvířatech. Děti se mohly rozhlédnout z posedu a odnesly si pěkný magnetek s přírodním motivem. Bylo to moc příjemné dopoledne.

MALÍ KUCHTÍCI

Děti s námi rády připravují různé nové pokrmy. Vybíráme zdravé varianty, aby děti viděly, že se dá mlsat i zdravě. Využíváme i plody z našeho záhonku. Například při přípravě zeleninových placek. Ve třídě máme k vaření a pečení vlastní mini troubu. Děti připravovaly zdravý pamlsek i s praktikanty z pedagogické školy. Příprava jablek v čokoládě byla zábava a kromě toho, že skvěle vypadala, tak i skvěle chutnala a jen se po nich zaprášilo.

ZÁHONEK

Již jsme sklidili, co nám záhonek, po naší péči nabídnul :-).

VENKOVNÍ UČEBNA A DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Snažíme se pravidelně využívat venkovní učebnu, do které směřujeme výchovně-vzdělávací aktivity a dopravní hřiště, které máme hned vedle zahrady a kde se učíme poznávat základní pravidla silničního provozu. 

PRAXE VOŠPS

Každý čtvrtek naši třídu navštěvují studenti z vyšší pedagogické školy. Ti mají pro děti připraveni naučné a zábavné aktivity a s chutí se věnují dětem, které se na ně vždy moc těší. 

ZAHRADNÍ SLAVNOST

Spolu s třídou "U studánky" jsme strávily společně s dětmi a jejich rodiči příjemné slunečné odpoledne na školní zahradě, kde jsme se mohli blíže poznat a zapojit se do různých aktivit. Společně jsme moštovali, ochutnávali pokrmy z ovoce a zeleniny a opékali špekáčky. Doufáme, že se zde všichni cítili příjemně. Budeme se těšit na příští setkání :-).

ZÁŘÍ

TRÉNUJEME TICHO A TRPĚLIVOST :-) 

Děti lépe chápou abstraktní pojmy, když je mohou vidět na něčem konkrétním, hmatatelném. Například čas. S těmito přesýpacími hodinami již budou vědět, jak dlouho trvá 1, 5 nebo 10 minut. Děti nás překvapují svou trpělivostí, se kterou hodiny pozorují a čekají na poslední zrnko :-).

TUBY S NÁLEPKAMI

Při cestě domů si mohou děti vzít z tuby před východem reflexní nálepku, aby byly i za šera či ve tmě dobře vidět :-).

DOPRAVNÍ AKCE S ČERVENÝM KŘÍŽEM

Předškoláci si připomněli základní pravidla silničního provozu. Jezdili na dopravním hřišti, snažili se dodržovat značky i semafory a ve venkovní učebně plnili naučné a zábavné úkoly.

VÝLET DO LESÍKA NA BARBOŘINĚ

Děti zvládly bez potíží dvouhodinový pobyt v lesíku na Barbořině i procházku po naučné stezce s veverkou Čiperkou. Pohráli jsme si na novém hřišti a užili si společně příjemný den.

OPĚT S KAMARÁDY

Děti se po prázdninách opět setkaly se svými kamarády a spřátelily se také s nově příchozími. Všechny děti už poznaly prostředí třídy a školky a zvykly si zde. Když je někomu z nejmladších ještě smutno, vždy ho paní učitelky nebo ostatní děti utěší a povzbudí. Ve třídě panuje od začátku přátelská atmosféra a když nastane nedorozumění, vždy vše společně vyřešíme.