Co jsme prožili


KVĚTEN

POZORUJEME...

...vše, co najdeme. Rostlinky i drobné živočichy. V tomto měsíci se nám podařilo pozorovat mimo jiné pulce, kterým jsme vytvořili mini rybníček z květináče a klubání motýla z kukly. Bohužel motýlkovi se nepodařilo vylézt. Možná byla jeho kukla příliš pevná. I to se ve světě přírody stane. Snad se nám příště podaří vidět tento vývoj až do konce.

DALŠÍ NOVÝ ZAHRADNÍ PRVEK

Potůček. Děti si během teplých dní mohou hrát s vodou při zbudovaném "potůčku" z dřevěných prken/klád. Voda stéká korýtkem do malého umělého jezírka, ze kterého mohou děti nabírat vodu a opět vlévat do korýtka. Při horkých dnech bude potůček zdrojem osvěžení a také formou zábavy i učení při pozorování tohoto malého koloběhu vody a drobných živočichů kolem jezírka.

PROCHÁZKA K BÁGRÁKU

Tento den byl mimořádně silný vítr, který vytvářel na rybníku, všemi nazývaný Bágrák, nezvykle velké vlny a tak jsme se na okamžik cítili jako u moře :-D. Mezi stromy a v trávě pak děti hledaly a zkoumaly pomocí lup různé přírodniny a hmyz a byly do této aktivity natolik vnořeni, že bylo těžké ji ukončit a vrátit se do školky. Určitě ale procházku sem zopakujeme.

PROCHÁZKA DO PODZÁMKY

Je příjemné učit se venku, kde je sama příroda natolik bohatá na podněty, že děti nachází spoustu zajímavostí samy a s množstvím jejich otázek se přirozeně učíme a poznáváme svět, aniž bychom si to uvědomovali. A tak by to mělo být - prožitkové učení hrou, které přináší radost. Navíc, nové vědomosti jsou doplněny o zdravý pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek pohybu.

BABIČKÁM PRO RADOST

Předškoláci s některými i mladšími dětmi z celé mateřské školy byli babičkám i dědečkům zazpívat pro radost k příležitosti Dne matek několik písniček a na chodník pod jejich okny nakreslit veselé dětské kresby. Snad jsme je svou přítomností potěšili a povzbudili po dlouhém zákazu návštěv a samotě. 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

Po dlouhé době jsme opět začali navštěvovat dopravní hřiště u ZŠ Oskol. Tímto děkujeme škole za jeho uklizení a údržbu a možnost jej využívat. Pokud to počasí dovolí, budeme jej navštěvovat 1x týdně. S dětmi se učíme poctivě dodržovat základní pravidla silničního provozu, která toto hřiště nabízí.

VÝROBA "HOPSINKOVÉ" ŠŤÁVY

Paní učitelka Danuška děti seznámila s výrobou pampeliškového sirupu, kterých bylo toto jaro všude hojně :-).

NOVÉ ZAHRADNÍ PRVKY

Děti nadšeně využívají nové zahradní prvky, které od tohoto jara v zahradě máme. Jsme rádi, že je zahrada pro děti lákavým a podnětným místem.


DUBEN

VÝLET NA MRAVENČÍ STEZKU

Čím více se otepluje, tím více naše aktivity směřují ven. Muzeum Kroměřížska pro děti připravilo naučnou stezku v lesíku na Barbořině a my si ji nenechali ujít. S dětmi jsme strávili krásný den v přírodě a obohatili se o nové vědomosti o mravencích.

DEN ZEMĚ

22. 4. byl Dnem Země, o které jsme si celý týden s dětmi povídali. Čím je nám naše planeta vzácná a jak o ni pečovat. Děti si pohrály nejen s planetami Sluneční soustavy, ale seznámily se blíže se vzhledem naší planety, životem ve vodě, na pevnině a ve vzduchu. Viděly, že jsou na Zemi různé kontinenty a věnovali jsme se i třídění odpadu. Venku jsme se pak věnovali aktivitám o přírodě.

BYLINKY

V rámci vzdělávací činnosti ve venkovní učebně jsme si s dětmi zasadili různé druhy bylin. Každý den teď pozorujeme jejich růst. Děti viděly, že každé semínko je jiné a z každého vzejde jiná rostlina. Děti se také učí o rostliny pečovat. Ve třídě na okně mají také možnost pozorovat vývoj hrachu či fazole ve třech různých podmínkách. V prvním případě má rostlina vše co potřebuje - půdu, slunce a vodu. Ve druhém případě je ochuzena o vodu a ve třetím o světlo. Pozorujeme, ve kterých podmínkách se bude rostlině nejvíce dařit. Děti mají k dispozici také Montessori pomůcku vývoj od semene k rostlině, kde vidí celý proces najednou. Nicméně pohled na živé rostliny je lákavější - obzvláště, když se jedná o bylinu, kterou mohou děti přímo ochutnat :-).

SÁZENÍ OVOCNÝCH STROMŮ

Na školní zahradě jsme zasadili čtyři ovocné stromky. Každý strom zasadila jiná třída, která jej měla původně sadit společně s rodiči, ale vzhledem k nepříznivé epidemické situaci akce proběhla pouze v rámci třídy během dopoledne. Naše zahrada je nyní bohatší o jablůňku, hrušku, třešeň a švestku. Proces sázení tak mohly vidět a aktivně se ho zúčastnit děti, které tuto příležitost dosud neměly. 

JARO U ZÁHONKU

Nastal nejvyšší čas na novou setbu. S dětmi jsme zaseli jahody a různé druhy zeleniny. Každý den chodíme záhonek zalévat. Jsme vděčni za nové nádrže na dešťovou vodu, které k tomuto využíváme.

NOVÉ MALBY NA CHODNÍKU

V době uzavření MŠ jsme pro děti připravovali různé aktivity. Jednou z nich jsou malby na chodníku k dětským hrám.

JARNÍ POMAZÁNKA

Děti si vyzkoušely vytvořit domácí pomazánku a ozdobily si ji jarními jedlými květy.

LOUKA A ČMELÍN

Vedle záhonku je, díky projektu přírodní zahrady, vytvořena i malá louka. Zatím jako louka nevypadá, ale v létě již o tom jistě nebude pochyb :-). S dětmi jsme ji zasypali hlínou, uhrabali, zaseli luční kvítí a zalili. Těšíme se, jak nám pěkně zaroste rozmanitými kvítky a bude na ní bzučet různorodý hmyz. Čmeláčci mají poblíž i svůj nový domeček. 

NOVÉ CVIČEBNÍ PRVKY

Během roku se stane, že se nám ve třídě objeví něco nového, aniž bychom na něco čekali. Minule to byl nový hudební nástroj, teď tato překážková dráha. Děkujeme paní ředitelko, že na nás myslíte a obohacujete prostředí tříd o nové zajímavé prvky :-). Děti cvičení s tímto nářadím moc bavilo. 


ÚNOR

MASOPUST

Děti se zábavnou formou seznámily s masopustní tradicí. Celý týden mohly do školky chodit v oblíbených maskách. Hodně jsme tancovali, zpívali, tvořili a hravou formou se učili. 

OCHUTNÁVKA ČAJŮ

Udělali jsme si ze třídy na okamžik voňavou čajovnu. Paní učitelka připravila a uvařila pro děti čaje různých druhů. Například šípkový, mátový nebo heřmánkový. Děti trpělivě čekaly a pozorovaly proces přípravy. Velmi distingovaně se chovaly i při ochutnávce :-). Mohly se podívat na plody, ze kterých čaj je, přivonět, rozlišit barevné odstíny jednotlivých čajů a porovnat chutě. Všechny čaje dětem chutnaly. Kromě toho si připomněly, jak jsou čaje přínosné pro naše zdraví. 

PEČENÍ JABLEČNÝCH MUFFINŮ

Protože rádi mlsáme a také tvoříme, není nad to, spojit tyto aktivity v jedno a něco upéct. A o to lepší to je, když se jedná o pochoutku zdravou. Tedy z jablíček. Děti, s pomocí paní učitelky, vypracovaly čokoládovo-jablečné muffiny. Naštěstí máme ochotné paní kuchařky, které nám pak naše výtvory v kuchyni upečou - děkujeme :-). Všem nám chutnalo, nic nezbylo a těšíme se na příští dobroty.

NAKOUKNUTÍ DO MALÉHO OBJEVITELE

Se staršími dětmi jsme od rozumových aktivit odbočili k rukodělné činnosti. Vyplétali jsme papírové kolečko barevnými bavlnkami, čímž děti svou pílí, pečlivostí a trpělivostí vytvoří vypletené tácky či košíčky. Děti činnost velmi zaujala a vydržely u ní trpělivě pracovat až překvapivě dlouho. Aktivita může být na pokračování - rozložena do více dní.

MYSLÍME NA PTÁČKY

Nezapomínáme ani na ty nejmenší. Semínka se v ptačí budce rychle ztrácejí. Naše zahrada s množstvím stromů je lákavým stanovištěm ptačích obyvatel.

PEČENÍ SUŠENEK

Tento měsíc jsme si posilnili imunitu a zároveň uspokojili chutě také zdravými sušenkami z jablek. Děti se naučily další nový recept, pochopily, že dobroty nepadají z nebe, ale předchází jim nějaké úsilí a také přišly na to, že když děláme něco smysluplného a těšíme se na výsledek, může být práce zábavou.

NOVÝ HUDEBNÍ NÁSTROJ

Ve třídě nám přibyl nový hudební nástroj. Jsou jím zvukové roury, tzv. Boomwhackers. Jejich bližší popis zde cituji z internetu: 

"Boomwhackers jsou unikátní perkusní nástroj, který je laděn na určité tóny - díky odlišné délce a tloušťce každý kus Boomwhackers při úderu vydává jinak vysoký tón. Tyto nástroje tak nabízí něco, co je pro jiné perkuse za hranicí možností. Boomwhackers jsou vhodné jak pro úplné amatéry, tak pro profesionály, jak pro malé děti, tak pro hudební lektory."

BOOMOPHONE PŘENOSNÁ SADA
"Tato sada obsahuje základní osmidílnou sadu nabízející C dur stupnici v jednočárkované oktávě, držák na tyčky XyloTote, paličky, zpěvník a "oktavátor", tedy nástavec snižující ladění o jednu oktávu. Jde tak tedy o sadu nabízející zcela vše, co k hraní na Boomwhackers můžete potřebovat."

LEDEN

V PODZÁMECKÉ ZAHRADĚ

S dětmi jsme se prošli do zasněžené Podzámecké zahrady. Procházka byla příjemná. Viděli jsme spoustu zvířátek a pohráli si i se sněhem, ze kterého děti postavily první sněhuláčky tuto zimu. 

KRMÍTKA PRO PTÁČKY

Využili jsme pár dnů, kdy mrzlo a s dětmi jsme si vyzkoušeli výrobu netradičního krmítka pro ptáčky z ledu. Děti smíchaly do misek různé druhy semínek, které jsme zalili vodou, nechali zmrznout a zavěsili. Bohužel po oblevě rychle zmizí. Příště vyzkoušíme krmítka trvalejší :-).

KRMENÍ KACHEN

Děti nás překvapily, když zvládly delší procházku, než je pro nás obvyklé. Když je většina dní venku mokro a bláto, místo pobytu na zahradě volíme procházky mimo areál mš. Všechny děti, včetně nejmenších to zvládají velmi dobře. Při procházce pozorujeme okolí, posloucháme ptáčky, povídáme si, zpíváme, občas se zastavíme u něčeho zajímavého, pojmenováváme značky nebo navštívíme kachny u Moravy. Nikomu delší chůze nevadí. Těšíme se ale, až budeme moci více bývat i na dětmi tolik milované zahradě.

PEČEME S CHUTÍ

Od našich žáčků jsme dostali tašku krásných jablek. Zkusili jsme tedy společně upéct "Jablka v županu". Děti krájely, vkládaly na listové těsto, zabalily do uzlíčku a mašlovačkou potíraly vajíčkem. Upečená pak byla moc dobrá. Každý měsíc si s dětmi zkoušíme vytvořit něco chutného a zdravého. Děti rády vyhledávají činnosti z praktického života. Ve třídě k tomu mají k dispozici pomůcky pro krájení, strouhání či odšťavňování aj.

RŮZNORODÉ AKTIVITY

Děti mají ve školce prostředí bohaté na podněty, aktivity a zážitky...

TŘI KRÁLOVÉ

Celý první týden v lednu jsme věnovali tématu tří králů. Vyprávěli jsme si o tomto příběhu, zahráli si na něj, zazpívali jsme si, nahlédli i do tématu astronomie a měli k tomuto i spoustu zajímavých aktivit. Děti si vyráběly na papír noční hvězdnatou oblohu nebo papírové koruny, zdobené dle vlastní fantazie.


PROSINEC

DARY NA CHARITU

Od začátku prosince jsme s dětmi sbírali dárečky, ne pro ně nebo pro naši třídu, ale pro rodinu v nouzi. Dětským způsobem jsme si s dětmi vysvětlili, že ne všichni se mají tak dobře jako my, a že je potřeba si v těžkých situacích pomáhat. Děti s jejich rodiči tak přinesly krásnou nadílku, která byla odvezena na Charitu v Kroměříži a darována vybrané rodině/rodinám. Tato akce byla první a spontánní a doufám, že se stane každoroční tradicí, jelikož děti mohly zažít radost nejen z dostávání dárků, ale i z jejich rozdávání a pomoci druhým.

PŘÍPRAVA CUKROVÍ

Děti si na vlastní kůži vyzkoušely, jaké to je být v kůži maminek, které před Vánoci pečou cukroví. Každý si vyrobil tři kousky nepečeného cukroví, které zapil čerstvou vlastnoručně vylisovanou šťávou.

AKTIVITY S VÁNOČNÍ TEMATIKOU

Aktivity ve třídě se průběžně mění s aktuálními tématy a vždy jsou nejen naučné, ale i zábavné :-).

VÁNOČNÍ BESÍDKA A ROZBALOVÁNÍ DÁREČKŮ

Tento rok jsme se bohužel z důvodu opatření vlády a covidu-19 nemohli sejít s rodinami dětí ke společnému předvánočnímu setkání u besídky. Přesto jsme s dětmi nacvičili krátké vystoupení, které jsme rodičům poslali na e-mail. V posledním týdnu před Vánoci si také děti rozbalily dárečky, které jsme dostali jako třída.

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU

Děti samy nazdobily Vánoční strom a pod něj postavily Betlém s jeho svatými obyvateli. Poté jsme si zahráli divadlo o Narození Ježíška a zazpívali jsme si nejznámější koledy. 

MIKULÁŠ

V tomto týdnu jsme si povídali o Mikuláši, který děti v pátek navštívil. Formou příběhu s maňásky se děti seznámily s jeho posláním. Poznaly, jakou měl Mikuláš povahu a co dělal pro lidi. Ukázali jsme si, že dostávat dárky není samozřejmost a že radost můžeme mít nejen z dostávání darů, ale také z obdarovávání druhých.


LISTOPAD

PŘEDŠKOLNÍ PŘÍPRAVA

Každý den se dozvídáme něco nového. Při skupinových činnostech nebo jednou týdně při nespacích aktivitách pracují předškoláci intenzivněji, aby byli před nástupem do ZŠ řádně připraveni. Snažíme se, aby aktivity děti nejen něco naučily, ale hlavně je bavily a učení přinášelo dětem radost.

ZAMYKÁNÍ ZAHRADY A VENKOVNÍ SPORTOVÁNÍ

Děti navštívila víla "Příroda", které vzal pyšný Podzim klíč od zahrady, kterým ji potřebovala včas zamknout před mrazivou zimou. Podzim, který chtěl trvat napořád, dětem klíč dal až po splnění několika úkolů. Děti úkolky hravě splnily a společně s Přírodou zahradu zamkly, aby v ní neumrzla zvířátka s rostlinkami a jejich semínky. Venku si pak děti i zacvičily na cvičebních pomůckách.

HRAJEME DIVADLO

Ve třídě jsme si s dětmi zahráli divadlo. Děti se aktivně zapojily v roli lesních zvířátek. 

PEČENÍ JEŽKŮ Z KYNUTÉHO TĚSTA

Každý si upekl svého vlastního ježečka. 

PODZIMNÍ HRÁTKY A DLABÁNÍ DÝNĚ

Školkovou zahradu pokryla vrstva zbarveného listí. Děti s chutí pracovaly, hrabaly, zametaly, nosily a vozily listí, ze kterého dělaly hromady. Nabídlo se nám s tímto obdobím tak spoustu podzimních aktivit s listy a různými plody. Naše žákyňka Viktorka V. nám přinesla i velkou dýni, kterou jsme si společně vydlabali a vystavili v šatně :-).


ŘÍJEN

MOŠTOVÁNÍ

S dětmi jsme nasbírali padaná jablíčka a ta nejhezčí omyli a namoštovali v novém školkovém moštovači s pomocí našeho pana školníka. Bylo ho dost pro všechny a byl výborný. 

KDYŽ PRŠÍ CELÝ TÝDEN ...

S dětmi chodíme ven každý den, kromě deštivého počasí. Ale když už prší několik dní v kuse, nejde to vydržet a když je to správné oblečení, nic nebrání tomu, jít ven i za deště. Děti byly dobře vybaveny a pobyt na vzduchu nám určitě prospěl.

SPOLEČNÉ KUCHTĚNÍ

S dětmi jsme vyzkoušeli vytvořit Roládu draka Mraka, podle receptu. Paní učitelka zajistila ingredience a s dětmi krok po kroku vyrobila chutný dezert. Víme, že je kladen velký důraz na hygienu, proto si děti před kuchtěním řádně umyly ruce a pracovaly se lžičkami. 

ZÁŘÍ

POHÁDKA VE ŠKOLCE

Děti shlédly tři krátké a poučné pohádky maňáskového divadla vyprávějících o kolem číhajících bacilech, nemocech a jak si udržet zdraví.

SKLIZEŇ

Již jsme s dětmi sklidili úrodu z našeho třídního záhonku. Tahali jsme řepu a vykopávali brambory. Čeká nás ještě kompletní vyplenění - kromě jahod a příprava záhonku na zimu :-). Ve třídě mají děti možnost plody krájet a strouhat na připravených kuchyňských pomůckách.

VENKOVNÍ UČEBNA

Abychom s dětmi byli co nejvíce na čerstvém vzduchu, budeme se snažit dopolední didaktické a řízené činnosti přesouvat ze třídy ven. K tomu slouží nová venkovní učebna. Děti se učí pracovat samostatně, ve dvojicích i ve skupinách.

VÝLET DO LESA U ZÁMEČKU V KROMĚŘÍŽI

Dne 9.9. jsme se s dětmi vydali na výlet do blízkého lesa za Dolními Zahradami v KM. Děti si užily jak cestu autobusem, tak v lese. Při procházce jsme se snažili nedělat příliš hluk, abychom neplašili lesní zvířátka a na nedaleké louce jsme se nasvačili a pohráli si. Děti postavily v lese malé domečky z přírodnin pro ježečky i jiná drobná zvířata a na památku jsme si odnesly frotáž kůry okolních stromů. Prožili jsme příjemný den.

HRY A PRÁCE V MŠ

Stává se Vám, že vyzvednete dítě ze školky či ze školy a po dotazu, co celý den dělalo odpoví "nic" nebo "nevím"? :-D . Vzhledem k tomu, že den bývá někdy opravdu nabitý aktivitami nedivím se, že si děti vše nepamatují. Věřím ale, že jejich mozek i tělo je rozvíjeno a vše se ukládá tam kam má a až to budou jednou potřebovat, situace se jim vybaví. Zde je malá ukázka z našeho všedního dne :-).

TŘÍDNÍ ŠNECI

Ve třídě máme od loňského školního roku africké šneky, kteří se nám na jaře rozrostli i o mladé. Kdo má zájem, ještě máme k dispozici a rádi darujeme :-). Jsou to nenáročná zvířata a jejich pozorování navozuje uklidňující účinky :). Nicméně, jelikož vajíček bývá mnoho a nabídka pak převyšuje poptávku, nemáme v plánu další líhnutí.

ZPĚT VE ŠKOLCE A OSLAVY NAROZENIN :-)

Moc nás těší, že děti z naší třídy se do školky těšily a těm novým, že se v naší třídě brzy zalíbilo. Je pro nás moc důležité, aby se u nás všichni cítili dobře a bezpečně. Věřím, že stejně to budou cítit i ti, kterým bývá teď ze začátku ještě trochu smutno po mamince a tatínkovi. Děkujeme i Vám rodičům za důvěru, že nám každý den své děti svěřujete. Jsme vděčni, že k sobě všichni přistupujeme s přátelským a laskavým přístupem :-).

Během roku budeme slavit i narozeniny dětí. Ve třídě to bude probíhat tak, že oslavenec uchopí malý globus a obejde po vyznačené elipse obrázek sluníčka tolikrát, kolik je mu let. Dětem se tak vštípí, že Slunci trvá jedno oběhnutí Země jeden rok. Také oslavenci zazpíváme narozeninovou písničku, společně se vyfotíme a děti oslavenci popřejí. Oslavenec může z domu pro děti přinést nějakou dobrotu :-).