Co jsme prožili

PROSINEC

VÁNOČNÍ POZDRAV A ROZBALOVÁNÍ DÁREČKŮ

Děti se během prosince naučily krásné vánoční písničky a básničky obohaceny pohybem a hudebními nástroji. Ty jsme nahráli na video a ještě před Vánoci rodičům pošleme. Budeme rádi, když příští rok proběhne vánoční besídka v tradičním duchu. Poté se děti mohly potěšit s dárečky, které zas o trošku více obohatí naši třídu. Dětem se nové věci moc líbily.

VÁNOČNÍ POHÁDKA

Studenti ze SPgŠ si pro děti připravili vánoční maňáskové představení o narození Ježíška obohacené krásným zpěvem koled. 

MALÍ KUCHTÍCI

Opět jsme s chutí připravovali pochoutku. Tentokrát nepečený dezert z tvarohu a mandarinek. Děti kuchtí tak dobře, že pro maminky a tatínky bohužel nikdy nezbyde :-).

NÁVŠTĚVA MIKULÁŠE

Děti se dočkaly netrpělivě očekávané návštěvy Mikuláše a jeho družiny. Potěšily Mikuláše písničkou a každý dostal milý a chutný dáreček :-).

MIKULÁŠSKÁ CESTA ZA ANDĚLEM

V podzámecké zahradě jsme s dětmi prošli mikulášskou stezkou, při které jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o vánočních tradicích.

ADVENTNÍ ČAS

Nejkouzelnější a dětmi nejmilejší část roku :-).

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Společně s ostatními třídami jsme zahájili advent rozsvícením vánočního stromu a zpěvem koled. Budeme rádi, když se tato akce příští rok uskuteční i s rodinami dětí a budeme spolu moci strávit příjemné odpoledne u zpěvu koled a punče.

PRVNÍ SNÍH

S dětmi jsme měli radost z první sněhové nadílky, kterou jsme s potěšením vyjádřili tvorbou sněhuláků a jiných stavbiček ze sněhu :-)).

DIVADELNÍ POHÁDKA V DOMĚ KULTURY

Děti měly po dlouhé době možnost navštívit divadelní představení v Domě kultury Kroměříž. Děti se dokázaly chovat, jak se na návštěvu divadla sluší a patří a vystoupení se jim moc líbilo.


LISTOPAD

KRMÍTKA A KRMENÍ PTÁČKŮ

Nejen v zimě, ale po celý rok se snažíme přikrmovat ptáčky, které můžeme na naší zahradě během roku pozorovat. Děti již některé poznávají a umí je pojmenovat. Jedno odpoledne měly děti možnost vyrobit si s rodiči nebo prarodiči vlastní krmítko, které si zavěsily na zahradě nebo na výletě.

PRVNÍ SNÍH

Děti se radovaly z prvních vloček a z napadaného sněhu. S chutí se pak na zahradě pustily do prvních sněhuláčků. Při společné tvorbě se učí spolupracovat a vzájemně se domlouvat.

STUDENTI SPgŠ

Každou středu navštíví naši třídu studenti SPgŠ, kteří se dětem věnují. Děti se z jejich návštěvy vždy těší.

DRÁČKIÁDA

Děti si vyrobily malé dráčky, se kterými jsme si hráli u rybníku Bágrák. Někteří přinesli i vlastní draky, které společně pouštěli. I když bylo téměř bezvětří, draci krásně létali. Děti se v jejich pouštění střídaly a moc je to bavilo.

MARTIN NA BÍLÉM KONI

Připomněli jsme si příběh o dobrosrdečném vojáku Martinovi. Upekli jsme si i sváteční rohlíčky.

LISTÍ, KAM SE PODÍVÁŠ

Na začátku listopadu se naše zahrada zasypala hromadami listí, se kterými si děti nejen hrály, ale také je s chutí pracovitě shrabávaly. Děti se velmi rády zaměstnávají různými pracovními činnostmi a jsou rády užitečné :-).

VÝROBA ZDRAVÝCH PAMLSKŮ

Rádi vaříme a pečeme. A jelikož mají mnozí z nás rádi sladkosti, vyrobili jsme si vlastní zdravé pamlsky, po kterých se jen zaprášilo.

HOKUSY POKUSY

Jak pouští barvy sladké bonbony a zdali jsou vhodné k jídlu? Jak funguje mýdlo a proč je tak důležité ho používat.

SVĚTLUŠKOVÁ SLAVNOST

Jedno listopadové odpoledne proběhla světlušková slavnost s dětmi i jejich rodiči a sourozenci. Děti dopoledne ve třídách navštívila světluška se shasnutým světýlkem. Děti pak společně vyrobily velkou lucerničku, kterou jsme ji odpoledne přinesli na školní zahradu. Jako kouzlem se pak světlušce a jejím kamarádkám lucernička opět rozsvítila. Děti si pak zatancovaly a jakmile se setmělo prošly se dlouhým průvodem po okolí MŠ a na cestu si svítily vlastními lampiony.

MOŠTOVÁNÍ

S dětmi jsme si vyrobili z jablíček vlastní mošt. Děti krájely, drtily, lisovaly a nakonec ochutnávaly čerstvou chutnou jablečnou šťávu.

JEN TAK PRO RADOST

Máme radost, když si děti dokážou samy smysluplně a svobodně hrát, dle své volby. Samy si vyberou činnost, spolupracují spolu, přátelsky se domlouvají a často si u práce zpívají. Jsme vděčni za pohodovou a radostnou atmosféru, která v naší třídě vládne :-).


ŘÍJEN

PODZÁMECKÁ ZAHRADA

Během roku s dětmi navštěvujeme i okolí naší MŠ a poznáváme různá místa našeho města. Jedním z nich je Podzámecká zahrada, kam rádi chodíme. Děti rády prozkoumávají její zákoutí a pozorují zdejší floru a faunu. 

CVIČENÍ DRÁČEK

Nejstarší děti ze třídy docházejí jednou za čtrnáct dní do TJ Slavia Kroměříž na cvičení Dráček, kde pro ně pan trenér Jiří Král připravuje spoustu cvičebních prvků. Cvičení trvá hodinu a děti během něj překonávají množství různorodých překážek. Děti rozvíjí hrubou motoriku, koordinaci, obratnost, vytrvalost, sílu či balanc, ale také odvahu, kdy se pokoušejí zdolávat vyšší překážky. Děti budou moci vyzkoušet i horolezeckou stěnu. Jsme rádi za tuto možnost. 

MUZEUM - MÁK

Po dlouhé době jsme se opět dostali do Muzea Kroměříž. Některé děti zde byly možná poprvé a věřím, že se sem budou rádi vracet. Tentokrát jsme navštívili výstavu o máku, kterou nás provázela velmi milá paní. Děti se zaujetím naslouchaly všemu, co nám paní průvodkyně vyprávěla, plnily zábavné úkoly, odpovídaly na otázky, zkoušely kostýmy makové panenky a makového mužíčka, ochutnaly makovec a prohlédly si spoustu krásných výtvorů z máku. Výstava byla krásná a všem ji doporučujeme.

JABLÍČKOVÁ SLAVNOST

Na školní zahradě v odpoledních hodinách proběhlo neformální setkání s dětmi a jejich rodinami. Každý mohl donést něco dobrého z jablíček a něco k opékání k táboráku. Rodiče si mohli za dobrovolný příspěvek zakoupit z našeho mini-jarmarku výrobky od dětí, například bio sušenky, koření, čaj. Celou dobu nás provázela příjemná a pohodová atmosféra :-).

HASIČI

1. 10. na Hanáckém náměstí jsme s dětmi měli možnost vidět velkou přehlídku záchranných složek. Děti si prohlédly hasičská a policejní auta, viděly práci s policejními psy, vyzkoušely si první pomoc, plnily různé úkolky nebo mohly být svědky uměle vyvolaného požáru kuchyně a následného hašení. Celé dopoledne bylo velmi obohacující.

POZORUJEME VÝVOJ MOTÝLA

Na našem záhonku se rozmnožil bělásek zelný, čehož jsme využili a vzali si ho k pozorování. Děti tak vidí reálný vývoj motýla od vajíčka, přes housenku, kuklu až po motýla. Doufejme, že se nám podaří shlédnout tento vývoj až do konce. Děti mají ve třídě k dispozici i model vývoje motýla.

KAM SE SCHOVAL JEŽEK?

"Tiše děti, ježek spí, ať ho nikdo nevzbudí"...  Mezi nové zahradní prvky patří i "ježkovník", který nám zabydlela ježčí samice s mládětem. S dětmi oba opatrně a tiše pozorujeme, aby se nás nebáli. Dokud zůstanou, budeme o ně pečovat.


Září

KUCHTĚNÍ 

Už začíná být pomalu tradicí "Kuchtění s Danuškou", že si téměř každý týden s dětmi něco ukuchtíme. Tentokrát byly vybranou lahůdkou zdravé vločkové sušenky. Děti krájely a strouhaly jablíčka, přisypávaly různé ingredience a koření, míchaly a tvarovaly. Děkujeme tímto i našim milým paním kuchařkám za ochotu, že nám pak naše výtvory upekly :-). 

VÝLET NA FARMU HVĚZDA

S dětmi jsme vyjeli autobusem kousek za Kroměříž do přírody, na farmu Hvězda. Je povzbudivé, že se ocitnete v přírodě během pár minut. Na farmu jsme šli kousek pěšky kolem louky a rozsáhlého sadu, u kterého jsme posvačili v blízkosti stádečka oveček. Farmou nás provedla milá paní, která děti seznámila s prostředím i se všemi hospodářskými zvířaty. Děti tak poznaly nejen zvířata na živo, ale také, kolik úsilí a práce je potřeba jim a celé farmě věnovat. Na památku jsme dostali krásné omalovánky a obří dýni, která nám bude zatím zdobit šatnu a později ji s dětmi zužitkujeme. Všem doporučujeme farmu navštívit.

NOVÉ PRVKY V ZAHRADĚ

Dětem přibyl na zahradě nový malý dřevěný domeček, který děti děnně nadšeně využívají ke svým hrám a ve venkovní učebně kostkoviště. 

OLYMPIÁDA VE ŠKOLCE

S dětmi jsme prožili sportovní dopoledne v duchu olympiády. 

OLYMPIJSKÉ DORTÍČKY

S dětmi rádi kuchtíme. A to kreativně. Děti si samy nazdobily a i s chutí zbaštily "olympijské dortíčky". Ovoce jsme volili v barvách olympijských kruhů :-)). 

ZÁHONEK

Úroda na našem školkovém záhonku. A ještě jí bude dost. Děti se výborně staraly :-).