Co jsme prožili...

Než rozkvetou fialky

Teď už poznám za chvilku, skoro každou květinku.....To by mohli říct děti po tomto týdnu, kdy jsme se seznamovali s jarními květinami. Některé jsme si také vytvořili pomocí jednoduchého origami. Seli jsme semínka řeřichy a pozorovali její postupný růst. Aby si děti dokázali lépe představit , co potřebuje semínko k růstu, četli jsme pohádku Jak Křemílek a Vochomůrka sázeli semínko.

Když Jaro ťuká na vrátka

Jaro už pomalinku přichází do přírody i do školky a tak jsme si ho přiblížili. Všímali jsme si prvních rozkvetlých květinek a nejistého sluníčka, které nás na zahradě příjemně hřálo. Seznámili jsme se s hrou Zlatá brána. Vyprávěli jsme si biblický příběh O zatoulané ovečce a každý jsme si svou ovečku také vyrobili. 

Čím jednou budu - povolání

Kalamajka mik, mik, mik nebo Šel zahradník do zahrady - tyto dvě písničky nám byli průvodci v tomto týdnu. Ale představili jsme si i  spoustu dalších. Pro výzdobu šatny jsme vyráběli hasiče, policisty, maminky, paní učitelky a kadeřnice i farmáře. Teď už známe spoustu povolání a umíme je pojmenovat. Přijeli se za námi podívat také kamarádi, kteří k nám chodili minulý rok a nás všechny jejich návštěva velmi potěšila.

Masopustní rejdění

Masopust - co to vlastně znamená? To jsme si s dětmi vysvětlili poslední únorové dny . Tento týden byl opravdu nabitý zábavou  a radostí. V Domu kultury jsme navštívili divadlo Dášenka čili život štěněte, které se všem dětem velmi líbilo. Hráli jsme různé pohybové hry, naučili jsme se písničku Kalamajka s tanečkem a vyrobili jsme si pravé karnevalové škrabošky.

Karneval

Dne 20. 2. proběhl v naší školce karneval. Všechny děti si přinesli krásné masky a my už jsme se společně jen těšili. V tento den přišli k nám do třídy princezny, zvířátka, superhrdinové, pohádkové postavy a taky různé druhy povolání. Nejprve probíhali různé soutěže - přenášení míčku na lžičce, zamotaný slalom, hod balónku na klauna. Společně s třídou Cvrčků jsme si pořádně zatancovali a poveselili. Těšíme se na další povedenou třídní akci.

Zimní radovánky

Lyžování, sáňkování, bobování, stavění sněhuláka a mnoho dalších. K tomu všemu neodmyslitelně patří sníh, i toho jsme se však nakonec dočkali. Na začátku týdne jsme soutěžili při třídní Olympiádě  a všichni jsme vyhráli zlatou medaili. Páteční bobování jsme všichni krásně prožili a těšíme se až nám zase vyjde.
P.K.

Moje tělo

"Hlava, ramena, koleno , palce..." text známé písničky s ukazováním, která nás provázela celým týdnem. Zopakovali jsme si názvy jednotlivých částí těla, ukázali jsme si kostru a jednotlivé její části a seznámili jsme se také s některými orgány.  Do krásně vykreslených obličejů jsme dolepili fazolové zoubky. Pomocí ochutnávky jsme zkoumali  čtyři chutě a tělíčko procvičili na překážkové dráze. V průběhu týdne jsme se také seznámili s biblickým příběhem Stvoření světa, který jsme spojili s hmatovou hrou.
P. K. 

Co si oblékáme a obouváme

"Čepice mi hodně sluší,

schovává mi obě uši.

K čepici mám rukavice,

kdyby přišla fujavice."

Oblékání pro nás už není žádná věda. Pomocí knížky jsme si nachystali oblečení podle ročního období a připravili si umělý sníh, který nestudí. Zkoušeli jsme zapínat knoflíky, zipy a zavazovat tkaničky. Ozdobili si vlastní čepici a šálu. Vydali jsme se na vycházku, kde jsme kamarádce Berušce ukázali, co všechno nového už umíme.

Také jsme navštívili SPgŠ v Kroměříži, kde jsme si hráli s pohádkou a zavítal mezi nás i kouzelník. 

P.H.

Paní Zima už je tu

Zima jakou si všichni představujeme tento týden sice nebyla, ale i tak jsme se snažili ji dětem co nejvíce přiblížit. Četli jsme lidovou pohádku O dvanácti měsíčkách s kterou jsme se poučili o kamarádském a nekamarádském chování. Seznámili jsme se s písničkou Bude zima bude mráz. Velkou zábavu nám zajistili polystyrenové vločky, lepili jsme je na tělo sněhuláka, navlékali na nit a vyrobili jsme si z nich ledové iglú. Pro zimní čarování jsme využili bílé voskovky, anilinové  barvy a sůl, která nám udělala na obrázcích zajímavou ozdobu. Nejvíce jsme si oblíbili hru Najdi svoji čepici, která všechny moc bavila.
P.K.

My Tři králové jdeme k vám

"Tři králové přišli k nám,

tyhle pány dobře znám.

Písničku nám zazpívají,

na dveře nám namalují,

ať jsme zdraví celý rok,

a máme jen šťastný krok."


S příchodem Nového roku se loučíme s časem vánočním a připravujeme se na příchod tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří nám "povinšují" šťastný nový rok. 

Zazpívali jsme si píseň "Tři králové", vyrobili a ozdobili si tříkrálové korunky a společně jsme se vydali podívat na pohyblivý Betlém.

Samozřejmě, že jsme také putovali se třemi králi do Betléma, kde na konci dlouhé cesty na nás čekalo překvapení.

P.H.


Vánoční čas

Na adventním věnci už hoří všechny svíčky a všichni se připravujeme na blížící se narození Ježíška.  S dětmi jsme si vykládali o vánočních tradicích, vyráběli jsme kapříka - typické jídlo pro štědrovečerní večeři. K dotvoření neobvyklé vánoční nálady pomohla také štědrá nadílka sněhu, ze které jsme měli všichni velké potěšení. S nazdobeným vánočním stromečkem už nedočkavě čekáme na Ježíška ...
P.K.

Než se rozsvítí stromeček

"Vánoční stromeček zavoněl v pokoji,

maminka u stolu jablíčko rozkrojí.

A když ho rozkrojí, uvidí hvězdičku,

co se schovala v červeném jablíčku."


S blížícími se Vánocemi postupně zapalujeme další svíčku na našem adventním věnci a těšíme se na Ježíška. A aby nám ten dlouhý čas rychleji utekl, povídali jsme si o zvycích a obyčejích, které jsou spojené s Vánocemi. 

Tvořili jsme vánoční vločku, stavěli stromeček z papírových cihliček a zahráli si na velký vánoční orchestr. 

A co by to bylo za Vánoce, bez trošky těch dobrých perníčků, které si děti samy ozdobily. 

P.H.


Návštěva Mikuláše

"Mikuláši, pojd' jen blíž,

at' mě pěkně uslyšíš.

Celý rok jsme hodní byli,

ani trochu nezlobili.

Nemusíme se čerta bát,

ten si hodné nechce brát.

Anděla si pohladím,

to se může, to já vím.

Za rok, až zas přijde čas,

z okna vyhlížeti budu zas."


Tento týden nám nechal ve třídě dopis samotný Mikuláš, aby nám oznámil, že nás navštíví. Ale nepřišel sám, přivedl s sebou andílky z nebe a čertíka z pekla. Všichni jsme se na jejich návštěvu těšili a připravili si pěknou básničku a písničku. 

Mikuláš nás všechny pochválil, protože nás všechny bedlivě celý rok sledoval. A tak mohli andílci předat nadílku, kterou s sebou Mikuláš přinesl. 

P.H.


Když Mikuláš naděluje

Zanedlouho přijde svatý Mikuláš se svou družinou a proto jsme se na něj i my ve školce chtěli připravit. Přečetli jsme si legendu O svatém Mikulášovi a společnými silami jsme vyzdobili třídu i šatnu k tomuto tématu. Na připravovanou Mikulášskou besídku jsme se pro Mikuláše naučili písničku Čert, Mikuláš, Anděl a básničku Potkal malíř Mikuláše. Na procházce jsme se byli kouknout na rozsvícený vánoční stromeček na Velkém náměstí. Na Mikuláše a jeho družinu už se všichni moc těšíme 

"Zdraví a nemoc"

"My se chřipky nebojíme, nemáme z ní vůbec strach. Vitamíny všechny sníme, pak se chřipce můžeme smát."

Téma "Zdraví a nemoc" nás provázelo uplynulé 2 týdny.

Povídali jsme si, co děláme, když jsme nemocní. Společně jsme si prohlédli sanitku, potkali se s panem doktorem i zdravotními sestrami, které nám ukázali nástroje, které používají při práci. Děti si vyzkoušely lékařské pláště. 

Děti si podle své fantazie vytvořily vlastního bacila a zasadily si rýmovník.

Proto už teď víme, co dělat, ať jsme zdraví.

P.H.Na svatého Martina, kouřívá se z komína

Svátek svatého Martina s sebou nese spoustu tradic a zvyklostí. Některé z nich jsme si  s dětmi také připomněli pomocí legendy  O svatém Martinovi. Prohlédli jsme si koňskou podkovu, naučili jsme se písničku Martin jede na koni, kterou jsme si doprovodili Orffovými nástroji. Hráli jsme hry s obručemi a na jezdce na koních.

P.K.

Dešťové kapičky dostaly nožičky

V tomto týdnu jsme si vykládali o různých druzích počasí, poznávali jsme jejich znaky. Děti si velmi oblíbily pohybovou hru Bouřka. Hráli jsme pexeso se znaky počasí, přiřazovali barevná víčka dle předlohy. Společně jsme se při pobytu venku zapojili do Podzimní procházky za poznáváním stromů. Všichni už tedy poznáme javor, kaštan, břízu, vrbu a lípu.
Povídali jsme si o tradici Dušiček, co se při nich dělá a proč bychom, je měli dodržovat.


 Děkujeme za velkou pomoc při donesení výtvarných pomůcek pro děti. Velmi si toho vážíme.

Zvířátka v lese

V tomto tématu jsme se dozvídali nejen o zvířátkách, ale také o lese samotném, jak to v něm vypadá, kdo tam bydlí a jak se tam máme chovat. Seznámili jsme s s písničkou Sedí liška pod dubem. Zkusili jsme si prolézat norou jako liška i šplhat do výšky jako veverka.Velkým zážitkem byla polodenní vycházka do Podzámecké zahrady, kde jsme mohli sledovat některá lesní zvířátka v přirozeném prostředí.  Těšíme se až si podobný výlet zopakujeme .

Ovoce a zelenina

Téma ovoce a zeleniny je u dětí velmi oblíbené. Mnohým chutná, spoustu věcí o nich  ví a rádi se dozvídají víc. Moc děkujeme za donesení různých druhů ovoce na ukázku. Společně jsme ovoce pojmenovali, ochutnali a na závěr jsme si také vyráběli ovocný špíz. Vyráběli jsme jablíčka , která jsme později provlékali červíčkem a procvičovali jsme si tak jemnou motoriku.
Při poznávání zeleniny jsme se dozvěděli co všechno se z ní vyrábí. Přiřazovali jsme druhy ovoce a zeleniny ke správné barvě. Seznámili jsme se s pohádkou O veliké řepě, kterou jsme si také zkusili zahrát. Při pobytu venku jsme se šli kouknout jak to vypadá na opravdové zahrádce nebo v zahradnictví, kde si můžeme zakoupit ovocné stromky, nebo semínka zeleniny.

Akce na školní zahradě

Na školní zahradě trávíme s dětmi spoustu času a proto se ji snažíme stále více zvelebovat. Společně s dětmi i rodiči jsme nasázeli jarní cibuloviny, jejichž růst budeme moci s dětmi pozorovat, zasadili jsme vánoční stromeček, ostříhali jsme keře. S dětmi jsme stavěli domečky pro skřítky z  různorodých přírodnin. Na závěr jsme se občerstvili slanými tyčinkami, které děti upekly. Akce se velmi zdařila a těšíme se na další.

Skřítek Podzimníček

Zlatý lístek z javora, to bylo téma, kterému jsme se věnovali ve čtrnáctidenním bloku.  Společně jsme sledovali jak podzim mění přírodu kolem nás. Abychom si třídu pěkně podzimně vyzdobili vytvořili jsme s dětmi Papírového draka, šrafovali jsme barevné listy  a vyráběli jsme podzimní věnec. Příběh o svatém Václavovi jsme si přiblížili s pohádkou Chaloupka na vršku - Jak to bylo na svatého Václava. Na závěr tématu jsme s dětmi vytvořili krásná kaštanová sluníčka.

Naše první dny ve školce

V novém školním roce jsme se seznámili s novými kamarády a poznávali prostředí školky. Některé děti už ji znají  jako svoje boty, avšak pro některé je místem kde začínají novou etapu života. Společně se všichni snažíme, abychom se do školky každý den těšili.