Co jsme prožili...

 Zvířátka ze ZOO

Exotická zvířátka nás provázela celý týden. Naučili jsme se je poznávat na obrázcích, vytvořili jsme si krásnou ZOO, naučili se zpívat písničku : Pět minut v Africe, přemýšleli jsme nad  nad hádankami, cvičili jako opičky, bublali pod vodou jako hroch, lvovi dokreslili a nastříhali hřívu a užili si spoustu zábavy s veselým klaunem. Den otců jsme oslavili  společně s rodiči na školní zahradě.

Děti z celého světa mají svátek

Tento týden patřil dětem, dětem z celého světa, ale hlavně těm, které máme ve školce. S klaunem na školní zahradě jsme prožili dopoledne plná zábavy a radosti. Také jsme si vyrobili indiánské čelenky, naučili se indiánský pokřik a kolem totemu si zatancovali indiánský tanec. Moc děkujeme ochotným rodičům, kteří dětem  k jejich svátku donesli nanuky. Na závěr týdne jsme sklidili kedlubny z naší zahrádky a pochutnali jsme si na nich při svačině.

Co se děje u rybníka...?

Pláče malý vodníček, vždyť má prázdný rybníček, co mu do něj dáme? Rybičky mu nachytáme....
     Děti chtěly potěšit vodníčka a nosily mu k rybníčku, který samy vytvořily (pomocí kamínků a přírodnin) živočichy, žijící u vody a ve vodě (ryby, hmyz, obojživelníci). Skokana zeleného nám přinesla ukázat jedna hodná ,,Beruška" a tak jsme si jej mohli prohlédnout ,,na živo" stejně jako ostatní živočichy v Živé vodě  Modrá u Velehradu, kde děti v podvodním tunelu uchvátili ohromní sladkovodní živočichové. Navštívili jsme i místní Baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Na vycházce jsme přikrmovali kačeny a rybičky žijící v řece Moravě a u mola jsme dokonce zahlédli výletní loďku. Natrhali jsme i léčivé bylinky ( jasmín a lipový květ), které nyní sušíme na čajík, abychom byli zdraví. 

Hospodářská zvířátka a jejich mláďátka

Jaká zvířata máme doma, jak nám pomáhají a jaké vydávají zvuky ? Nejen to jsme si s dětmi vykládali tento týden. Vyprávěli jsme si pohádku O kočičce, která zapomněla mňoukat, procvičili jsme si mluvidla při napodobování zvířecích zvuků. Popsali jsme si životní cyklus slepičky a společnými silami jsme vytvořili názorné schéma.  

Beruška a její kamarádi.

Beruška nás učila poznávat své kamarády (mravence, včelky, motýlky, mouchy, čmeláky, kobylky). S využitím obrázkových pomůcek jsme se seznámili s dokonalou proměnou (vajíčko, larva, housenka, kukla, motýl). Zahráli jsme si pohybové hry: na barevné motýlky, na mravence, na včelky, které létají z květu na květ. Třídu i šatnu jsme si vyzdobili housenkami a Beruškami, které nás nyní ve školce vítají každý den.

Maminka je moje sluníčko

Téma rodiny a svátek maminek nás provázelo celými dvěma týdny. S dětmi jsme si připomněli kdo tvoří rodinu, jak se jmenuje maminka, tatínek a sourozenci. Děti přemýšlely, co by jejich maminku mohlo potěšit. Pomocí obtisknutí  temperových barev a černé fixy jsme vyrobily obrázky maminek, kterými jsme vyzdobili šatnu. Celých čtrnáct dnů byly děti velmi snaživé a natěšené, až maminkám a tatínkům na besídce ukáží co nového se ve školce naučily. A taky že se jim to moc povedlo. 

Planeta Země a její ochrana

Péče o přírodu i o samotnou planetu je velmi důležitá, s dětmi jsme si připomněli jaké chování přírodě ubližuje a co jí naopak prospívá. Často pozorujeme vysázené rostlinky a semínka a těšíme se na letošní úrodu. Povídali jsme si o důležitosti třídění odpadu a rozdělili si "odpadky" do kontejnerů. Dětem se velmi líbila psychomotorická hra s novinami, u které si procvičili koordinaci i soustředěnost. U příležitosti Dnu Země jsme si s dětmi prošli různé úkoly umístěné na školní zahradě a zopakovali tak spoustu vědomostí, které o přírodě víme.

Dopravní prostředky

Jede, jede vláček, jede do zatáček....

Jaké dopravní prostředky můžeme využívat ? Kde jezdí? Jak to v nich vypadá ? 
Nad těmito otázkami a také nad spousty dalších jsme se s dětmi zamýšleli v tomto týdnu. Hráli jsme si na mašinky, procvičovali jsme stříhání a lepení, letos poprvé jsme si pohráli na pískovišti nebo zajezdili na odrážedlech.  V naší školce máme také nově králičici Popelku a tak jsme se s ním byli seznámit a pohladit si ji. Navštívili jsme autobusové a vlakové nádraží, seznámili se s jejich chodem a hodný pan řidič nás pustil i na prohlídku autobusu.

Poslové jara.

Kdo jsou poslové jara a proč se jim tak říká? Jak vypadá hnízdo? K čemu slouží budky, čím se živí ptáčátka ...?  
Na spoustu dalších otázek jsme společně hledali odpovědi v rámci tohoto tématu. Prakticky jsme si vyzkoušeli práci na zahradě. Museli jsme navést hlínu na záhony, uhrabat ji a po té jsme vysévali hrášek a vysadili jsme také jahody a kedlubny, vše jsme důkladně pozalévali, stihli jsme natrhat jarní bylinky na šušení, abychom si mohli uvařit bylinkový čaj a teď se budeme těšit na plody ,,naší malé zahrádky".

Velikonoce jsou svátky jara.

Hody, hody přednáším, sukýnky vám vypráším. Na pomlázku mašlička do košíčku vajíčka...
Do připravených květináčů, jsme společně vysévali obilíčko, nyní budeme pozorovat jak nám postupně klíčí a roste. Užili jsme si i zábavu s holící pěnou, kterou jsme nanášeli na předlohu ovečky, abychom jí vytvořili hustou vlnu. Navštívili jsme místní knihovnu, kde jsme s pejskem a kočičkou upekli ,,výborný" dort. Ve školce jsme si zahráli zábavné hry: Na kvočnu a kuřátka, Na kokrhajícího kohoutka, Zaječí pelíšky a společně si užili spoustu dalších radovánek.

Kniha a já

Měsíc březen je měsíc knihy, s dětmi jsme si přiblížili, proč jsou knihy užitečné. Kdo si vzpomněl, mohl donést svoji oblíbenou knihu z domu a ukázat ji ostatním kamarádům. Anilinovými barvami jsme vymalovali výjevy z oblíbených pohádek. Pro rozvoj psychomotorického vývoje jsme v průběhu slunného dopoledne využili padák a pak jsme vyrazili do přírody pozorovat, jak Jaro mění všechno kolem nás.  Spolu s ostatními dětmi z naší MŠ jsme vynesli Morenu, a začali se těšit  na jarní dny.

Když Jaro ťuká...

Bum, bum ratata, Jaro ťuká na vrata, aneb táta včera na venku našel první sněženku a hned vedle petrklíč, zima už je dávno pryč...
Děti se seznamovaly s názvy prvních jarních květin (sněženka, bledulka, fialka, sedmikráska, krokuska, petrklíč, všechny tyto krásné květinky jsme objevovali v trávě a na záhoncích.  Naši třídu jsme si vyzdobili nápaditými sedmikráskami, které si děti samy vyrobily (vystřihovaly a slepovaly proužky papíru k sobě). Třídili jsme květinky podle barev, hráli si na zahradníky, kteří se o květinky a rostlinky na zahrádce starají. Líbili se nám i hádanky s obrázky a  hudebně pohybová hra: Uvíjíme věneček, při které jsme si opakovali názvy jednotlivých květinek. 

My jsme muzikanti

Hudební nástroje děti velmi bavili. Pojmenovávali jsme si ty neznámější, poslouchali jsme jak zní. Vyzkoušeli jsme si zahrát na housle, bubínek i klávesy  a poslechli jsme si písničku Já jsem muzikant....  Při vyrábění kytary jsme si procvičili lepení i stříhání a spolu s dětmi z ostatních tříd jsme shlédli 3 pohádky z divadla Šikulka.

Povolání

Svět povolání je velmi pestrý a pro děti lákavý. Seznámili jsme se s různými známými povoláními a některé jsme si zkusili za pomocí hraček ve třídě: na hasiče, na kadeřnice, na zedníky....se všemi hračkami jsme procvičovali jemnou motoriku  a soustředěnost. 

Karnevalový rej

Masopust je období hostin, veselí a legrace...i děti ve školce si užily spoustu krásných radovánek a veselí, hlavně o karnevalu, kdy se  prostory naší třídy Berušek zaplnily krásnými maskami. Celkový dojem umocňovala barevná výzdoba s ozdobnými řetězy a balonky se kterými jsme si zasoutěžili. Děkujeme rodičům za nápadité masky, které si pro své děti připravili.

Moje tělo

Na konci měsíce ledna jsme se dozvídali o našem těle - jak se jmenují jeho části, k čemu je můžeme použít, jak se o naše tělo máme správně starat. Zjišťovali jsme, co už naše tělo dokáže a jak je vysoké. Později můžeme poznat o kolik cm děti vyrostli. Pomocí zapouštění barev do vlhkého podkladu jsme vytvořili oči, které nám vyzdobili naši šatnu.

Zimní dovádění a sportování

V tomto týdnu jsme se věnovali zimním radovánkám a aktivitám. Děti se naučily určovat co děláme na bruslích, lyžích, bobech. Zahráli jsme si sněhovou válku s pomocí papírových kouliček a také jsme se trefovali do sněhuláka Gustava, kterého jsme si poskládali z krabic. Chlapečci si s hokejkou a pukem zkusili střílet do brány a při každém vydařeném zásahu zazněl vítězný gól. Navštívili jsme zimní stadion a obdivovali velkou ledovou plochu. Naše oblíbené ,,oranžové" hřiště bylo zamrzlé, tak jsme si užívali i klouzání ....to vám byla bezva zábava!

Hrátky s barevným ledem

Paní Zima už je tu 

Zima je tu kolem nás, 
do nosu nás zebe mráz.
Téma zimy nás inspirovalo k mnoha aktivitám a zábavným hrám. Zkoumali jsme reakce těla na teplou a studenou vodu, pomocí temperové barvy jsme malovaly roztáté sněhuláky, kteří děti moc bavili. Při hře Najdi svoji čepici, jsme procvičili pozornost. Na obkreslené postavě, jsme si připomněli postup oblékání, hlavně v zimních měsících.

Co se děje u krmítka..?

Proč sypeme ptáčkům krmení, když je mráz a zasněžená krajina? Čím přikrmujeme užitečné ptáčky a ostatní zvířátka v lese a na poli? Jak poznáme ptáčka? Kteří ptáčková přilétají v zimě ke krmítku? A spoustu dalších otázek jsme společně snažili vyřešit. Prakticky jsme si ukázali jak a čím přikrmujeme ptáčky a zvířátka v zimě. Přestože  snížku venku moc  nebylo, kreslili  jsme alespoň do mouky, postavili si sněhuláka z krabic a společně se naučili veselou písničku: Huboval vrabčák na zimu.

Tři králové K,M,B


Krátce před svátkem Tří králů přišly děti do MŠ po období
vánočních svátků. Společně jsme se přivítali a zavzpomínali na
Vánoce. Děti nám vyprávěly své zážitky, pochlubily se jaké dostaly dárky
a z čeho měly největší radost. Společně jsme se pomodlili
a poprosili o zdraví a Boží požehnání do celého nového roku.
Velkou radost dětem udělaly dárky ukryté pod vánočním
stromečkem. Děti plné nadšení rozbalovaly svá vysněná
překvapení, které jim Ježíšek do školky přinesl. Koncem týdne jsme
oslavili svátek Tří králů. Děti se oblékly za Tři krále,
vyrobily si královské koruny, které jsme si označili počátečními
písmeny K+M+B. Starší děti přiřazovaly k těmto písmenům
další křestní jména, která začínají shodnou hláskou. Při každé možné příležitosti jsme si  
prozpěvovali koledu ,,My tři králové".

Vánoční čas

Před Vánočními svátky jsme s dětmi navštívili Dům kultury, kde jsme shlédli vánoční příběh o narození Ježíše. Tvořili jsme obrázek svaté rodiny. V rámci pobytu venku jsme se šli projít na Velké náměstí prohlédnout si vánoční stromek a velký slaměný betlém. I u nás ve školce byl Ježíšek, který dětem přinesl spoustu krásných, barevných hraček. 

Přejeme všem příjemné a klidné vánoční svátky v kruhu nejbližších 
a mnoho zdraví a radosti v novém roce 2024.

Vánoční besídka s tvořením

12.12. jsme měli ve třídě Berušek třídní besídku. Děti ukázaly co se za uplynulý půlrok naučily - básnička, kterou se každý den vítáme, hudebně pohybové hry i koledy. Po milém vystoupení si děti s rodiči vyrobili dekoraci - vánoční vrkoč. 
Děkujeme za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další podobná.

Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím....

 Rok utekl jako voda a k nám do školky opět zavítal Mikuláš s andílky i čertem. A jak to bývá, nepřišli s prázdnou. Děti se na vzácnou návštěvu od rána těšily a některé se trošku i bály.  Mikulášská nadílka se uskutečnila ve třídě Cvrčků. Děti netrpělivě čekaly, až Mikuláš zazvoní a otevře dveře do třídy. Vzácnou návštěvu z nebe i pekla přivítaly krásnou písničkou.  Všechny děti byly obdarovány krásným dárečkem.     

Zdraví a nemoc

S dětmi jsme si povídali, jak se o sebe starat, abychom byli zdraví a nemohla na nás žádná nemoc. Byli jsme se kouknout k lékárně. Zahráli jsme si spoustu pohybových her, dětem se nejvíce líbila hra Najdi svoji čepici. Dělali jsme pokus se studenou a horkou vodou a sledovali difuzi. Společně jsme si uvařili čaj s ovocem  a dali do něj vánoční koření. Hrnečky s čajem jsme si i vytvořili a vyzdobili s nimi naši šatnu.

Svatý Martin

Před svátkem svatého Martina jsme se seznámili s jeho pranostikou: Na svatého Martina, kouřívá se z komína.

Tvořili jsme obrázek s podkovou, u kterého jsme si procvičili stříhání, prohlídli jsme si Martinovu výzbroj. S pomocí židliček jsme si zdramatizovali příběh Martin a žebrák. Příjemné podzimní počasí vybízelo k hrátkám venku. Prošli jsme si podzimní cestičku s úkoly a dováděli na zahradě s listím.

Tady v hlíně leží dýně...

Tvořivé hry s přírodninami jsme si náležitě užili. Kaštany, šípky, kukuřice, žaludy, šišky i ořechy nám posloužili jako skvělé přírodní pomůcky. V rámci ,,dýňobraní" jsme si společnými silami vyrobili ježečka, který nás každé ráno vítá u dveří školky. Na naší školní zahradě jsme se pustili do podzimního úklidu spadeného listí. Práce se zahradním nářadím (hrábě, lopaty, kolečka) nás moc bavila. Přeskakování navršených hromádek už tradičně patří k našim podzimním radovánkám.  

Lesní zvířátka

Medvěd, liška nebo vlk. To zná každý - holka, kluk.  Snažili jsme se společně dozvědět co nejvíce zajímavých informací o lesních zvířátkách . Povídali jsme si o zážitcích, které z lesa máme. Nejvíce děti zaujal výlet do lesa Barbořina. Prošli jsme si stezku veverky Čiperky a donesli lesním zvířátkům něco dobrého na zub, třeba kukuřici, nebo žaludy. Děkujeme ochotné mamince, která pro děti připravila občerstvení .

Odpoledne s kukuřicí

Celá akce se nesla v přátelském duchu, děti byli nadšení ¨z kukuřičných závodů i tvoření z přírodnin. Výsledné výtvory byli opravdu povedené.  Děkujeme všem za příjemně strávené  odpoledne a těšíme se na další společnou akci

Zeleninové lečo

Zelenina nás provázela po celý týden. Poznávali jsme ji na obrázcích i na při ochutnávání. S bramborami jsme zkoušeli obtiskávat na papír nebo přiřazovat zeleninu podle barvy do ruličky. Pro rozvoj jemné motoriky jsme si zkoušeli oloupat kukuřici do misky, kterou jsme později dali do vajíček a vytvořili si tak hrkátka. Z našeho záhonku jsme sklidili mrkvičku , která nám při svačině moc chutnala.

Košík plný ovoce.

Děti se v rámci tohoto tématu seznamovaly s podzimními druhy ovoce. Udělali jsme si ovocnou výstavku, abychom mohli porovnávat velikost, tvar, barvu i chuť.  V rámci praktických ukázek jsme si říkali,  jaké částí obsahují ovocné plody (slupka, semínka, pecky, stopka) a s odvahou jsme se pustili do moštování jablíček. Dalo nám to velkou práci - otáčet klikou a drtit čtvrtky jablíček, ale díky pomocí pana školníka jsme vše úspěšně zvládli. Naše vynaložené úsilí se nám vyplatilo a na závěr jsme ochutnali výborný jablečný mošt plný vitamínů. 

Děkujeme všem rodičům, kteří nám přinesli různé druhy ovoce k poznávání.

Dozvídáme se nové věci

V druhé polovině měsíce září jsme se věnovali vlaštovičkám, které odlétly do teplých krajin nebo třeba mravencům, kteří se starají o pořádek v lese. Ve třídě jsme si zahráli na mraveniště, zkusili jsme si překážkovou dráhu, shlédli jsme animovanou pohádku Ferda Mravenec v mraveništi. Rádi si hrajeme na zahradě v altánku nebo venčíme pejska , který nám pomáhá při procházkách.

Poznáváme školku a kamarády

Ve třídě Berušek jsme se všichni po prázdninách zase potkali. Došli za námi i noví kamarádi, vzájemně se poznáváme, hrajeme hry a běháme po zahradě. Aby se nám ve školce všem líbilo domluvili jsme si s beruškou Věruškou pravidla, která budeme dodržovat. Dokud máme pěkné počasí, rádi trávíme čas na zahradě, kde je vždy plno zábavy.