Co jsme prožili...

Povolání

Svět povolání je velmi pestrý a pro děti lákavý. Seznámili jsme se s různými známými povoláními a některé jsme si zkusili za pomocí hraček ve třídě: na hasiče, na kadeřnice, na zedníky....se všemi hračkami jsme procvičovali jemnou motoriku  a soustředěnost. 

Karnevalový rej

Masopust je období hostin, veselí a legrace...i děti ve školce si užily spoustu krásných radovánek a veselí, hlavně o karnevalu, kdy se  prostory naší třídy Berušek zaplnily krásnými maskami. Celkový dojem umocňovala barevná výzdoba s ozdobnými řetězy a balonky se kterými jsme si zasoutěžili. Děkujeme rodičům za nápadité masky, které si pro své děti připravili.

Moje tělo

Na konci měsíce ledna jsme se dozvídali o našem těle - jak se jmenují jeho části, k čemu je můžeme použít, jak se o naše tělo máme správně starat. Zjišťovali jsme, co už naše tělo dokáže a jak je vysoké. Později můžeme poznat o kolik cm děti vyrostli. Pomocí zapouštění barev do vlhkého podkladu jsme vytvořili oči, které nám vyzdobili naši šatnu.

Zimní dovádění a sportování

V tomto týdnu jsme se věnovali zimním radovánkám a aktivitám. Děti se naučily určovat co děláme na bruslích, lyžích, bobech. Zahráli jsme si sněhovou válku s pomocí papírových kouliček a také jsme se trefovali do sněhuláka Gustava, kterého jsme si poskládali z krabic. Chlapečci si s hokejkou a pukem zkusili střílet do brány a při každém vydařeném zásahu zazněl vítězný gól. Navštívili jsme zimní stadion a obdivovali velkou ledovou plochu. Naše oblíbené ,,oranžové" hřiště bylo zamrzlé, tak jsme si užívali i klouzání ....to vám byla bezva zábava!

Hrátky s barevným ledem

Paní Zima už je tu 

Zima je tu kolem nás, 
do nosu nás zebe mráz.
Téma zimy nás inspirovalo k mnoha aktivitám a zábavným hrám. Zkoumali jsme reakce těla na teplou a studenou vodu, pomocí temperové barvy jsme malovaly roztáté sněhuláky, kteří děti moc bavili. Při hře Najdi svoji čepici, jsme procvičili pozornost. Na obkreslené postavě, jsme si připomněli postup oblékání, hlavně v zimních měsících.

Co se děje u krmítka..?

Proč sypeme ptáčkům krmení, když je mráz a zasněžená krajina? Čím přikrmujeme užitečné ptáčky a ostatní zvířátka v lese a na poli? Jak poznáme ptáčka? Kteří ptáčková přilétají v zimě ke krmítku? A spoustu dalších otázek jsme společně snažili vyřešit. Prakticky jsme si ukázali jak a čím přikrmujeme ptáčky a zvířátka v zimě. Přestože  snížku venku moc  nebylo, kreslili  jsme alespoň do mouky, postavili si sněhuláka z krabic a společně se naučili veselou písničku: Huboval vrabčák na zimu.

Tři králové K,M,B


Krátce před svátkem Tří králů přišly děti do MŠ po období
vánočních svátků. Společně jsme se přivítali a zavzpomínali na
Vánoce. Děti nám vyprávěly své zážitky, pochlubily se jaké dostaly dárky
a z čeho měly největší radost. Společně jsme se pomodlili
a poprosili o zdraví a Boží požehnání do celého nového roku.
Velkou radost dětem udělaly dárky ukryté pod vánočním
stromečkem. Děti plné nadšení rozbalovaly svá vysněná
překvapení, které jim Ježíšek do školky přinesl. Koncem týdne jsme
oslavili svátek Tří králů. Děti se oblékly za Tři krále,
vyrobily si královské koruny, které jsme si označili počátečními
písmeny K+M+B. Starší děti přiřazovaly k těmto písmenům
další křestní jména, která začínají shodnou hláskou. Při každé možné příležitosti jsme si  
prozpěvovali koledu ,,My tři králové".

Vánoční čas

Před Vánočními svátky jsme s dětmi navštívili Dům kultury, kde jsme shlédli vánoční příběh o narození Ježíše. Tvořili jsme obrázek svaté rodiny. V rámci pobytu venku jsme se šli projít na Velké náměstí prohlédnout si vánoční stromek a velký slaměný betlém. I u nás ve školce byl Ježíšek, který dětem přinesl spoustu krásných, barevných hraček. 

Přejeme všem příjemné a klidné vánoční svátky v kruhu nejbližších 
a mnoho zdraví a radosti v novém roce 2024.

Vánoční besídka s tvořením

12.12. jsme měli ve třídě Berušek třídní besídku. Děti ukázaly co se za uplynulý půlrok naučily - básnička, kterou se každý den vítáme, hudebně pohybové hry i koledy. Po milém vystoupení si děti s rodiči vyrobili dekoraci - vánoční vrkoč. 
Děkujeme za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další podobná.

Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím....

 Rok utekl jako voda a k nám do školky opět zavítal Mikuláš s andílky i čertem. A jak to bývá, nepřišli s prázdnou. Děti se na vzácnou návštěvu od rána těšily a některé se trošku i bály.  Mikulášská nadílka se uskutečnila ve třídě Cvrčků. Děti netrpělivě čekaly, až Mikuláš zazvoní a otevře dveře do třídy. Vzácnou návštěvu z nebe i pekla přivítaly krásnou písničkou.  Všechny děti byly obdarovány krásným dárečkem.     

Zdraví a nemoc

S dětmi jsme si povídali, jak se o sebe starat, abychom byli zdraví a nemohla na nás žádná nemoc. Byli jsme se kouknout k lékárně. Zahráli jsme si spoustu pohybových her, dětem se nejvíce líbila hra Najdi svoji čepici. Dělali jsme pokus se studenou a horkou vodou a sledovali difuzi. Společně jsme si uvařili čaj s ovocem  a dali do něj vánoční koření. Hrnečky s čajem jsme si i vytvořili a vyzdobili s nimi naši šatnu.

Svatý Martin

Před svátkem svatého Martina jsme se seznámili s jeho pranostikou: Na svatého Martina, kouřívá se z komína.

Tvořili jsme obrázek s podkovou, u kterého jsme si procvičili stříhání, prohlídli jsme si Martinovu výzbroj. S pomocí židliček jsme si zdramatizovali příběh Martin a žebrák. Příjemné podzimní počasí vybízelo k hrátkám venku. Prošli jsme si podzimní cestičku s úkoly a dováděli na zahradě s listím.

Tady v hlíně leží dýně...

Tvořivé hry s přírodninami jsme si náležitě užili. Kaštany, šípky, kukuřice, žaludy, šišky i ořechy nám posloužili jako skvělé přírodní pomůcky. V rámci ,,dýňobraní" jsme si společnými silami vyrobili ježečka, který nás každé ráno vítá u dveří školky. Na naší školní zahradě jsme se pustili do podzimního úklidu spadeného listí. Práce se zahradním nářadím (hrábě, lopaty, kolečka) nás moc bavila. Přeskakování navršených hromádek už tradičně patří k našim podzimním radovánkám.  

Lesní zvířátka

Medvěd, liška nebo vlk. To zná každý - holka, kluk.  Snažili jsme se společně dozvědět co nejvíce zajímavých informací o lesních zvířátkách . Povídali jsme si o zážitcích, které z lesa máme. Nejvíce děti zaujal výlet do lesa Barbořina. Prošli jsme si stezku veverky Čiperky a donesli lesním zvířátkům něco dobrého na zub, třeba kukuřici, nebo žaludy. Děkujeme ochotné mamince, která pro děti připravila občerstvení .

Odpoledne s kukuřicí

Celá akce se nesla v přátelském duchu, děti byli nadšení ¨z kukuřičných závodů i tvoření z přírodnin. Výsledné výtvory byli opravdu povedené.  Děkujeme všem za příjemně strávené  odpoledne a těšíme se na další společnou akci

Zeleninové lečo

Zelenina nás provázela po celý týden. Poznávali jsme ji na obrázcích i na při ochutnávání. S bramborami jsme zkoušeli obtiskávat na papír nebo přiřazovat zeleninu podle barvy do ruličky. Pro rozvoj jemné motoriky jsme si zkoušeli oloupat kukuřici do misky, kterou jsme později dali do vajíček a vytvořili si tak hrkátka. Z našeho záhonku jsme sklidili mrkvičku , která nám při svačině moc chutnala.

Košík plný ovoce.

Děti se v rámci tohoto tématu seznamovaly s podzimními druhy ovoce. Udělali jsme si ovocnou výstavku, abychom mohli porovnávat velikost, tvar, barvu i chuť.  V rámci praktických ukázek jsme si říkali,  jaké částí obsahují ovocné plody (slupka, semínka, pecky, stopka) a s odvahou jsme se pustili do moštování jablíček. Dalo nám to velkou práci - otáčet klikou a drtit čtvrtky jablíček, ale díky pomocí pana školníka jsme vše úspěšně zvládli. Naše vynaložené úsilí se nám vyplatilo a na závěr jsme ochutnali výborný jablečný mošt plný vitamínů. 

Děkujeme všem rodičům, kteří nám přinesli různé druhy ovoce k poznávání.

Dozvídáme se nové věci

V druhé polovině měsíce září jsme se věnovali vlaštovičkám, které odlétly do teplých krajin nebo třeba mravencům, kteří se starají o pořádek v lese. Ve třídě jsme si zahráli na mraveniště, zkusili jsme si překážkovou dráhu, shlédli jsme animovanou pohádku Ferda Mravenec v mraveništi. Rádi si hrajeme na zahradě v altánku nebo venčíme pejska , který nám pomáhá při procházkách.

Poznáváme školku a kamarády

Ve třídě Berušek jsme se všichni po prázdninách zase potkali. Došli za námi i noví kamarádi, vzájemně se poznáváme, hrajeme hry a běháme po zahradě. Aby se nám ve školce všem líbilo domluvili jsme si s beruškou Věruškou pravidla, která budeme dodržovat. Dokud máme pěkné počasí, rádi trávíme čas na zahradě, kde je vždy plno zábavy.