Co jsme prožili


Téma týdne: / 14. 6. - 18. 6. 2021 /    Louka, louka zelená....všechno kvete

V tomto týdnu jsme si opět užívali krásných slunečních dnů v přírodě. Na školním hřišti děti postavily hnízdečka pro ptáčky.

Téma louka je opravdu překrásné téma, které děti ztvárnily výtvarně. Jejich obrázek je rozkvetlá louka plná kopretin, motýlků a broučků.

Včera jsme opět zavítali do Podzámecké zahrady. Posadili jsme se u rybníka a naslouchali jsme v tichosti žabímu koncertu. Po chvíli připlula kačenka s malými kachňátky. Byla to náramná podívaná. Kachňátka se potápěla, hledala potravu a hrála si na honěnou.

Děti si hrály na zlatou bránu, pozorovaly veveřičku, zajíčka, honící se ptáčky v korunách stromů a vnímaly překrásné barvy léta.

 Stříkající fontána byla skvostem zahrady, stejně jako pávi.

Děti se seznámily s etnickými hudebními nástroji a naslouchaly jejich léčivým tónům. Krásná tibetská mísa svým zvukem zaplnila celou třídu, naplnila nás vibracemi a láskou. Také zvonkohra KOSHI zanechala v dětech příjemné naladění a radost.


Informace pro rodiče

Prosíme rodiče o vyplnění dotazníků, který naleznete na meil. adrese
 2.B. motýlci@seznam.cz Děkujeme.

Téma: Mořský svět / 7. 6. 2021 - 11. 6. 2021 /

Motýlci si v tomto týdnu hráli na podmořský svět. 
Ukazovali si naučnou literaturu, encyklopedie,  povídali si zajímavosti o rybách, mořských živočiších a zajímavosti ze světa moří.
Vystřihovali si a malovali korálové rybky, hráli si na rybáře a rybolov. Děti byly natolik motivované a naladěné na toto téma, že ve volných chvílích hraní se stávaly žraloky, kosatkami a hry byly nekončící.
Na zahradě v učebně si tento týden vyzkoušeli ťukání kladívek do hřebíčků, vytahování hřebíků ze dřeva, řezání pilkou, měření metrem a práci s vodováhou.
V tomto pěkném letním počasí si děti též užívaly zahradu. Nejvíc se jim líbilo podbíhání pod vodní mlhou, usychání a relaxace na kopečku, se sledováním letících letadel. 


Téma: DEN DĚTÍ

V tomto sluníčkovém týdnu se děti  dověděly něco z historie dětí, zpívali jsme s kytarou, tančili se šátky, jezdili na koloběžkách na dopravním hřišti. 1. června jsme čas strávili v Podzámecké zahradě a chodili jsme hodně do přírody. Ve čtvrtek za námi dojel z Prostějova pan Klaun s bezva pořadem a diskotékou pro děti.

Konečně, po dlouhé době, jsme se všichni uvolnili na sluníčku, zatancovali si v rytmu" Itálie" a plnili s radostí všechny super úkoly. Radost, smích a dobrá zábava nás všechny pohltila a naplnila nás krásou, relaxací a radostí ze života. Akci hodnotím výborně!!

Týden jsme ukončili v klidu, ve stínu borovic, v překrásné přírodě kroměřížského rybníka. 


Téma: HMYZ  V TRAVĚ / od 24. 5. - 28. 5. 2021 /

Tento týden si děti povídaly a seznamovaly se se zajímavým  hmyzím světem. 

Učily se vývoj motýla, mravence, slunéčka sedmitečného, počítaly tečky na krovkách.....

Hrály si na motýly, na broučky, učily se názvy nejznámějšího hmyzu, čím se od sebe liší a čím jsou zajímaví.

Také děti shlédly pohádku od Jana Karafiáta Broučci. Jen škoda, že počasí bylo deštivé, nestihli jsme se jít podívat do Podzámecké zahradě: Co se děje v trávě. Ale určitě to doženeme příští týden a zahradu rádi navštívíme.

V pátek, za slunečního dne, jsme se ne náhodou ocitli na letišti, kde nás zaměstnanci letiště rádi přivítali.

Děti se mohly jít podívat do hangáru, kde se letadla technicky připravují k letu. Také jsme se mohli jít vyfotit s krásným červeným letadlem, které přistálo. Všichni jsme byli moc nadšení.

 Děkujeme zaměstnancům za milé a ochotné přivítání a ukázku, za srdečné zamávání při odchodě.


Pohádka u Motýlků

V týdnu od 17. 5. - 21. 5. 2021 jsme měli téma : Naše město.

Vyprávěli jsme si krásnou historii města Kroměříže, ukazovali obrázky, hledali cesty z podzemních chodeb a 

vystřihovali  a slepovali domečky do městských čtvrtí.

Ve středu se věnovali našim dětem učitelé z Obchodní akademie KM. Učili je hrou základy programování, děti si zkoušely ovládat přes počítače roboty a hledali ztracený poklad.

Ve čtvrtek nás čekala dramatizace pohádky s písničkou: " Stojí stojí domeček, mechový má dvoreček". 

Děti byly i s paní učitelkou nadšené, moc jsme se nasmáli.

Pokračovali jsme v učebně na zahradě, kde jsme si opět zazpívali písničku z pohádky a hledali jsme cestu k pokladům v podzemí města Kroměříže.


Týden od 10. 5. 2021 - 14. 5. 2021       

PIKNIK V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ

V pondělí se děti z Motýlků předvedly před Domovem důchodců v Kroměříži, kde zatancovaly a zazpívaly pro babičky ke Dni matek.

Druhý den, za krásného jarního počasí, jsme se vydali opět do nakvetené Podzámecké zahrady. Děti čekala tentokrát relaxace v trávě. Cestou jsme naslouchali žabímu koncertu, pozorovali roztomilé veveřičky a obdivovali rozkvetlé keře a květiny.

U zámeckého rybníčka s kačenkami si děti posedaly do trávy a relaxovaly na sluníčku. Po chvilce přikráčel páv a okukoval, co by se dalo sníst. Děti měly skvělou zábavu.

Ve čtvrtek se pracovalo / částečně řízená činnost / v učebně na zahrádce MŠ.

Týden v Motýlcích od 3. 5. - 7. 5. 2021 

Téma: Ochrana naší krásné planety Země

Všechny děti se zapojily do přípravy jarní tvarohové pomazánky s bylinkami. / V rámci projektu Zdravá strava /.

Rodiče doma nachystali ze zahrádek čerstvé bylinky, se kterými se děti seznámily, ochutnaly i přivoněly. Chtěla bych tímto rodičům moc poděkovat.

Děti byly plné elánu a chuti míchat tvaroh a zamíchávat bylinky. Každé dítě si mazalo pomazánku na své jednohubky. Děti si po školní svačince namazaly celkem ještě jednohubek z 10rohlíků! Tak jim pomazánka chutnala. Obě mísy zůstaly prázdné. Na závěr všechny děti zatleskaly.

Další aktivita, která děti moc bavila, bylo třídění odpadu, ukázka dalších minerálů a povídání o naší matičce Zemi.

Ve čtvrtek jsme pracovali v učebně na zahrádce. Děti hádaly a přiřazovaly dle obrázku, ze kterého materiálu jsou věci vyrobené. Na sluníčku jsme si zacvičili jógu a běhali jsme kolečka okolo učebny.

Na závěr týdne jsme si zahráli, za pomocí CD nahrávky, na "pramínky". Taneček končil širokou řekou, která se vlévá do moře. Děti byly nadšené.
Týden od -  26. 4. 2021 - 30. 4. 2021

Téma: Zvířátka a jejich mláďátka

Celý týden se pracovalo v tématu rození mláďátek na jaře. Děti vyráběly krásné koťátka s klubíčky a s rozkvetlými něžnými kvítky. Navíc se ještě zaměřovaly na detail hlavičky.

Ve středu jsme využili krásného teplého slunečního dne a vyšli jsme si na vycházku na Bagrák.

V klidu, bez zbytečného spěchu, relaxační chůzí, jsme nasávali všichni krásu zdejší krajiny, velkého rybníka s jeho romantickými zákoutími,  tůňkami a živočichy.

Cestou jsme tvořili obrázky z přírodnin,  zastavovali jsme a povídali u tabulí s obrázky chráněných rostlin, pozorovali jsme hnízdění kačen na rybníku a také jsme pozorovali přistávající letadlo.

V závěru jsme chvíli odpočívali na lavečkách, pod vzrostlými stromy a modřínem. Poochopili jsme, že všichni s láskou patříme k sobě. Jak lidé, zvířata, rostliny, voda....

Víc takových chvilek, kdy jsme všichni propojeni tenkou stříbrnou nitkou úcty, lásky, přátelství, nadšení a  respektu. S klidem a pohodou jsme byli všichni kolébáni matkou přírodou, bez rozdílu.
Program u Motýlků :  19. 4. 2021 - 23. 4. 2021 

Přílet ptáčků z jihu 

22. 4.- Den Země a vycházka do Podzámecké zahrady

Tento týden u Motýlků bylo téma : Přílet ptáčků z jihu a Den Země.

V rámci tohoto tématu jsme navštívili Podzámeckou krásnou zahradu. Pozorovali jsme změny v  přírodě, všímali  si olistění stromů a keřů, velkých poupat magnólií, pozorovali pávy při námluvách a hledali jsme v korunách stromů hnízda ptáčků, které jsme se snažili určovat. Cestou nás provázel líbezný jejich zpěv. Moc se nám líbily dvě veverky, jak se krmily a hrály si na honěnou.

Po čase se začaly honit černé mraky, zvedal se vítr, začalo maličko pršet a my jsme museli přidat do kroku , abychom nezmokli.

Procházka nás navnadila na další pozorování a pobyt v jarní  léčivé přírodě.

V tomto týdnu jsme také slavili a povídali si o Dnu Země. Děti viděly naživo různé kameny - horniny v krystalech, velký růžový krystal růženín, další krystaly čisté kříšťály, kulatou záhnědu a pyramidu z orgonitu. Některé děti poznaly i názvy krystalů, seznamovaly se z "poklady" Země, viděli ukázku masáže hlavy čistým hladkým křišťálem. Druhý den někteří donesly i náramky z těchto polodrahokamů, což hodnotíme velmi pozitivně.

Děti byly nadšené, velmi je to bavilo.


Týden od  12. 4. 2021 - 16. 4. 2021

Opětné radostné shledání dětí a paní učitele v MŠ

V pondělí 12. 4. jsme se po dlouhé době opět konečně setkali.

Byli jsme moc rádi, že jsme opět spolu a můžeme se znovu radovat ze života, hrát si a tvořit. 

Učit se - být moudré a zdravé děti, mít se rádi a mít rádi všechno a všechny okolo, celou naši krásnou planetu Zemi.

Jarní, barevná, voňavá nálada se dostala hned do tvoření. Děti stříhaly, malovaly první květinky v květináčích i na záhoncích, květinky jim rozkvétaly radostně pod rukama.

Sázeli jsme na zahrádce také ovocné stromky, švestku, hrušeň i jablůňku. Každá třída si vybrala stromek, my jsme si vybrali, třída Motýlků, švestku.

Každé dítě pak popřálo něco stromečku / např: pěknou korunku, šťavnaté plody, rovný kmínek, čistý vzduch, sluníčko, hodně živin, .../ a poklonilo se stromečku. Učíme děti lásce k přírodě, její ochraně, vděčnosti...


Od 22. 2 - 26. 2. 2021 téma

 TURISTIKA V LESE

Tento týden jsme se učili písničku:  

"Téda, téda, my se máme, my si to tu užíváme"....

Pěkně svižně do kroku, přes klády a potok, s pozorováním zvířátek v lese, s nasloucháním ptačího švitoření, bublající tající vody ze zbytků sněhu, dýcháním čistého vzduchu do plic, radosti ze sluníčka a volné přírody.

Tak takovou atmosféru jsme si  ve třídě vytvořili, radovali se z pohybu a her, z toho, že se máme a máme se rádi.

V rámci tématu jsme si též udělali vycházku do Podzámecké zahrady, která byla ale bohužel zavřená. Navštívili jsme dětský park P. Bezruče, kde jsme konečně našli svou oázu.

Namalovali jsme si namrzlý strom a na něm odpočívajícího  ptáčka s kulichem na hlavičce.. K vycházce do lesa jsme si vyrobili teplý turistický svetr s veselými vzory.

  


BUDU  ŠKOLÁKEM

je téma týdne od 15. 2. - 19. 2. 2021.

Celý týden se děti připravovaly na vstup na základní školy. Plnily "Písmáčkovy" úkoly na interaktivní tabuli, učily se básničku ABECEDA, vyráběly papírové barevné aktovky do první třídy, dále záložky "pastelku" do knih, pracovaly u tabule s matematickou představivostí / vláčky a náklad / a hrály hru "ROBOTICKÁ  VČELA" na nácvik programování, matematické představivosti a prostorové orientace.Huráááá  KARNEVAL

V týdnu od 8. 2. - 12. 2. 2021 jsme se připravovali na KARNEVAL! Učily jsme se karnevalové pohybové tance, v kuchyňce se smažily masopustní koblihy, vyráběli jsme klauna s nafouknutým nosem balónkem, učili se karnevalovou básničku a hráli medvědí honičky. Děti se dověděly o historii Masopustu, sledovaly i rej masek a pochovávání basy.
Celý týden byl plný veselí a příprav na karneval. 
Dětem to v maskách moc slušelo, užily si den plný soutěží, pohybu, tanců a radosti.

POHÁDKOVÝ  TÝDEN OD  1. 2 - 5. 2. 2021

U MOTÝLKŮ SE HRÁLA  DRAMATIZACE POHÁDKY " O ŠÍPKOVÉ  RŮŽENCE.

       CELÝ  TÝDEN SE VYPRÁVĚLY POHÁDKY, DĚTI JE MALOVALY, PŘIŘAZOVALY HLAVNÍ 
       POSTAVY KE  SPRÁVNÝM  NÁZVŮM POHÁDEK, SOUTĚŽILY A ZPÍVALY SI POHÁDKOVÉ
       PÍSNIČKY.

       KAMARÁD NAVLEKL PRO PRINCEZNU  KORÁLKY...

      
Zimní sporty u Motýlků - 25. 1. -29. 1. 2021

Tento týden bylo téma "Zimní sporty". Děti vyráběly brusle a učily se provlékat a uvazovat šňůrku. K brusli vyrobily ještě papírovou zimní čepici s krásnými vzorky.

Učili jsme se také "jezdit na běžkách", odrážet se tyčemi a střílet do branek.

V závěru týdne jsme si zacvičili gymnastické a jógové prvky na kladinkách a na švédské bedně. Děti byly moc šikovné a moc je to bavilo.

Ještě jsme se naučili taneček " Šampión" od Dády Patrasové, kde v rytmu písně děti předváděly zimní sporty a legrace.


Dne 19.1.2021 se třída Motýlků vydala do zimní Podzámecké zahrady.

Téma vycházky bylo: Ptáčci v zimě.

Cestou jsme pozorovali poletující různé druhy ptáčků, kteří si pohrávali v korunách stromů. Pojmenovávali jsme je, naslouchali jejich hláskům a počítali. 

Děti hledaly a počítaly na stromech opuštěná hnízdečka a že jich bylo! A těch veverek! Poskakovaly ze stromu na strom a hrály si na honěnou.

Vysoko v korunách posedávali nádherní pávi. Procházeli jsme se habrovou alejí a hráli si pohybové hry mezi stromy.


V týdnu od 11. 1. 2021 - děti vyráběly zimní rukavičku se sněhulákem a zachumelené domečky.

Všichni jsme se po vánočních svátcích ve zdraví setkali a děti se s chutí a radostí pustily do dalších aktivit a činností v naší mateřské škole.Vážení rodiče.

Prožili jsme krásné předvánoční období s pohádkami, výrobou vánočních ozdob a sněhuláčků, s nácvikem tanečků, básniček i písniček, prožili jsme milé srdečné povídání v kruhu.  Posílali jsme si v něm světýlko naděje a lásky. Každé dítě vyslovovalo všem lidem, zvířátkům, řekám i stromům své milé přáníčko, poselství přátelství, klidu, zdraví a míru do celého světa. 

Protože letos byla dlouho nemocná paní učitelka Hanka, secvičili jsme nakonec jen ukázku práce dětí - krátkou besídku, kterou naleznete natočenou na třech videích.

Přejeme Vám všem ze srdce hlavně zdraví, rodinnou pohodu, odpočinek, radost z maličkostí a hlavně - mějte se moc rádi!! 

P. učitelka  Hanka a Ali


Práce dětí ze třídy Motýlků 14. 12. - 18. 12. 2020 - výroba vánoční hvězdičky jako ozdoba na vánoční stromeček z dětí. 

Sněhuláček z barevného papíru.Mikulášská nadílka v MŠ v pátek 4. 12. 2020


V TÝDNU OD 30. 11. - 4. 12. 2020 - MIKULÁŠ

Děti vyráběly závěsné Čerty z papíru, slepovaly čertovské řetězy. 

Dnes si studentky VOŠ přichystaly zajímavé sportovní soutěže s mikulášskou tématikou a na zahradě si s dětmi postavily malé sněhuláčky.


V týdnu od 23. 11. - 27. 11 jsme v Motýlcích opět tvořili. Děti pracovaly s vodovými barvami, které zapouštěly na mokrý výkres. Tvořily podzimní barevné pozadí, na které po zaschnutí lepily vylisované listy a domalovávaly hlavičku s čepičkou a končetiny. 

Vyráběli jsme také ptačí budky na zavěšení. Děti si vystřihovaly ptáčky a mačkaly papír jako krmení, které přilepovaly na budku.

V závěru týdne jsme si udělali relaxační podzimní vycházku do Podzámecké zahrady. Děti si to užily! Běhaly, hledaly doupátka ježků, hladily stromy, hrály na honěnou. Obdivovali jsme společně nádherné listí, pozorovali jsme zvířátka a zvědavé pávy. V zahradě se nám moc líbilo, přijdeme zase brzy!


Třída motýlků - 19. 11 . 2020 - děti poznávaly jehličnaté a listnaté stromy, jejich listy a co se ze stromů vyrábí. Pracovní list "Dub s listem" a vše, co pod ním roste.


V pátek 6. 11. 2020 děti vystřihovaly a vybarvovaly podzimní listopadový lístek.


V naší třídě Motýlků se tento týden / 2. 11 - 6. 11.20 / vyráběl "Pyšný drak", dle stejnojmenné básně a písničky, kterou jsme se učili i s pohybem.Středeční tvoření ve třídě Motýlků - Veselé veveřičky


Tvoření z kaštánků

Ve třídě Motýlků se hrála pohádka.

Ve třídě Motýlků se hrála dramatizace pohádky" BUDKA v POLI".


Podzimní vycházka do Podzámecké zahrady

V pátek 9. 10. jsme třída Motýlků, místo cvičení v TJ Slavia, šli na krásnou podzimní vycházku do Podzámecké zahrady. Byli jsme okouzleni  velkým počtem veverek, které dováděly na stromech, svačily oříšky a zahrabávaly je na zimu. Pod obrovskými platany si děti zadováděly na trávníku a zahrály honičky. Cestou jsme zpozorovali rychlou lasičku kolčavu a u malého rybníčku jsme se dostali do houfu kadeřavých holoubků a pávů, kteří zobali pečivo. Děti objevily na stromě i ptačí budku a u rybníku pod stromem objevily doupě i s malým ježkem. To bylo překvapení! 

Pěkná podívaná byla i na malého ptáčka brhlíka lesního, který šplhal po stromě a hledal červíky. Ukázali jsme si i poraněný strom a vysvětlili si, co je to pryskyřice.

Dojmů a zážitků bylo nespočet.

 Všichni jsme si to užívali a budeme se těšit na příští vycházku.


Čtvrteční houpání lístečků ve třídě Motýlků....


Úterní sportovní gymnastika ve třídě

Ve třídě Motýlků jsme si ráno nachystali lavičku, švédskou bednu a žíněnky. Nejdříve jsme se prodýchali, rozcvičili s bubnem a zacvičili zvířátka. Následovalo cvičení na lavičce - vzpřímená chůze, rovnovážné cviky a správné úchopy. Vytvořili jsme nakloněnou rovinu spojenou se švédskou bednou. Děti se přitahovaly nahoru a na bedně zacvičily zvířátko - brejlovce. Musely udržet hrudník, hlavu a nohy ve vzduchu, ruce sepnout vzadu a výdrž. Kotoulem dolů se dostávaly na žíněnku. Děti cvičení moc bavilo, budeme se snažit zapojovat tyto prvky na nářadí častěji. Sportu zdar!

JEŘABINKOVÉ KORÁLKY

V pondělí 5. října jsme si s dětmi navlékali jeřabinkové korálky a náramky. Namotivovala nás ve třídě krásná dětská podzimní píseň:" Letí letí pavučinka" - babí léto a vše, co je s podzimní písničkou spojené. Červené rudé korálky, podzimní vítr i navlečené bílé korálky na pavučince babího léta. Zatančili jsme si i taneček babího léta se šátky, které si v závěru písně postupně v lehu pokládaly děti na tělíčko a na obličej. Moc se líbilo.


Maňáskové divadlo

Ve čtvrtek 30. 9. zavítalo do MŠ Mánesova maňáskové divadlo.

Hrály se tři pohádky zaměřené na hygienu a zdraví dětí. 

První pohádka pojednávala o tom, jak je důležité nosit kapesník, druhá o zdravé výživě a třetí o čistění zoubků. Pohádky byly poučné, děti sledovaly se zájmem.


Nespací aktivity 

Ve čtvrtek 30. 9 . 2020 se celá třída Motýlků  proměnila v pracovní louku!

 Vyrůstaly tam pomalu krásně červené mochomůrky:-) Nadšení obrovské!!

Výsledky práce dětí můžete vidět na okně v chodbě Motýlků. Moc se nám to všem líbí....


POHÁDKA O VELIKÉ ŘEPĚ

Ve třídě Motýlků se v úterý 29. 9. hrála pohádka.

Nejdříve dětem p. učitelka Hanka přečetla pohádku "O veliké řepě". Po přečtení textu se děti ustrojily do kostýmů a těšily se na dramatizaci pohádky. "Dědek" s těžkou chůzí, přihrbený a pomalý zasadil semínko na poli. Pak následoval posloupný děj, kdy se děti střídaly v rolích. Pohybovaly se dle toho, jakou roli dostaly. Radost z pohybů a zapojování do různých rolí, byla veliká. Užily si společně a s paní učitelkou krásné chvíle, na které budou dlouho vzpomínat.

Během dramatizace děti opakovaly i prostorové a matematické pojmy. Po ukončení pohádky vystřihovaly v pracovním listě obrázky z pohádky a lepily posloupnost děje. 

Ráno ve třídě byla velká zábava a také se pěkně pracovalo. Děti byly spokojené a nadšené.


Deštivý den

Páteční den 25. 9. 2020 byl deštivý, bez sluníčka. I toto počasí nám nevzalo radost a my jsme si s p. učitelkami a p. asistentkou hráli a tvořili ve třídě.

Zvolili jsme krásnou hru o přátelství, o tom, že se máme mít všichni rádi, respektovat se, tvořit a radovat se ze života. Hra se jmenovala "Pavučinka vztahů" - hra na pravdu. Děti utvořily kroužek a každé dítě dostalo klubíčko vlny. To poslalo  nějakému dítěti a řeklo, proč si ho váží, proč ho má rádo, případně i to, co mu na něm vadí. Učíme se, že každý má jak kladné tak záporné vlastnosti, se kterými se dá pracovat. Děti vytvářely postupně silnou pavučinku, která představovala spojení všech dětí bez rozdílu. Všechny děti pochopily sílu jednoty, všichni byli nadšení a rádi, že jsme spolu a máme se rádi.


Vycházka na letiště a do přírody - krmení kačenek 

V úterý 22. září jsme využili krásného slunečného dne a vydali se směr vodní nádrž Bagrák krmit kačenky.

Hned na kraji rybníka připlavalo hejno kačen a s chutí se pustilo do toustového chleba. Všechny děti byly nadšené, některé krmily, některé si užívaly sluníčka na cestičce, kde pozorovaly rybáře, jak tahají kapra z vody. 

Zahlédli jsme i dvě poštolky lovící myš. Kmitaly křídly na místě a po chvíli se spustily střemhlav dolů na kořist.

Cestou jsme také určovali druhy stromů, ukázali jsme si i "duběnku" na dubovém lístku. Žlabatka dubová naklade vajíčko na list, ze kterého se později vylíhne larva, která pojídá obsah kuličky - duběnky. Později vyletí nový hmyz, žlabatka dubová.

Cestou nazpátek jsme došli až na letiště, kde právě přistávalo letadlo a opět se vzneslo nahoru. Byl to krásný zážitek, děti mávaly na pilota. 

Přes cestu lezla housenka. A jaká! Krásná, veliká, dočervena zbarvená. Měla napilno, aby ji někdo nezašlápl. Byla to housenka drvopleně obecného, nočního motýla, z řady smrtihlavů.

Opět jsme byli všichni nadšení ze zážitků, radovali jsme se, že jsme spolu a máme se rádi.

Došli jsme všichni příjemně unavení s přáním, víc takových vycházek do přírody.
Vycházka do Podzámecké zahrady.

V pátek 18. záři jsme si naplánovali vycházku do podzimní Podzámecké zahrady. 

Počasí sluníčkové, vzduch voněl posečenou trávou a chladivý podzimní větřík roztancovával lístky na stromech. Zahrada nás přivítala svojí sytě zelenou barvou stromů a keřů, zralými plody, nádhernými barvami vysázených květin a skupinkami tyrkysově zbarvenými pávy.

U rybníka jsme s dětmi sledovali na hladině vodoměrky a nově vysázené malé rybičky. V ohradě se zvířátky děti určovaly jejich názvy a pozorovaly koupající se kačenky a poskakující veveřičky na stromech. Další zastávka byla " svačinková" . Děti si mohly posedat na zámecké židličky a svačit v tiché relaxaci u dlouhého rybníčku s kačenkami.

Nechyběla zastávka u opic a barevných papoušků.

Všichni jsme si vycházku dostatečně vychutnali, nasáli do sebe modrou oblohu, krásu podzimní přírody a barvy kvetoucích záhonů.

 Příroda nás obohatila a dodala zdravou, příjemnou náladu a zážitky pro další dny.


Páteční výlet do přírody


V pátek 11. září jsme jeli na výlet do přírody, do místního lesa.

Svezli jsme se městskou dopravou a zbytek cesty jsme si užívali turistickou vycházku. Naslouchali jsme zpěvu ptáčků, dýchali svěží vonný lesní vzduch a opatrně našlapovali, abychom nezašlápli nějakého vzácného broučka.

Již krátce při vstupu do lesa jsme zpozorovali krásného hlemýždě a kousek opodál slimáka. Děti se seskupily okolo nich, sdělovaly si vzájemně své pocity a určovaly jejich rozdíly. 

Pak děti spatřily krásnou houbu na pařezu. Vypadala jako květ. Děti měly popřemýšlet, jakou znají další houbu, která roste na pařezu a je jedlá.

Další  úkol byl rozdělovat obrázky zvířat do dvou skupin. Zvířátka žijící ve volné přírodě a v našich podmínkách a zvířátka žijící v exotické přírodě. Děti byly moc šikovné, zapojovaly se postupně všechny. Na závěr, když obkreslovaly na papír kůru stromů, jim PANÍ LESA rozhodila do trávy sladkosti, které si mohly děti posbírat a odnést domů. 

Při zpáteční cestě jsme určovali bylinky v trávě, popisovali je a povídali si, k čemu slouží. Děti nejvíce zaujal jitrocel kopinatý a jitrocel širokolistý.

Učili jsme se chovat v přírodě, chránit ji, potichounku našlapovat v trávě, být pozorní a citliví k živočichům a zvířátkům, co zde žijí. Samozřejmostí bylo zanechat místo v trávě čisté a nepoškozené.

Vždy se budeme moc těšit na další výlet do přírody, který v nás zanechá krásu, obdiv a lásku.

Výroba podzimního stromu s jablíčky, pohybové aktivity na  hřišti a výlet do Zámečku 

ve druhém týdnu od 7. 9 - 11.9. 2020


První týden / 1. 9 - 4. 9  2020 / ve třídě Motýlků.

Je tu opět krásný podzim, babí léto. 

Ve třídě Motýlků jsme se seznamovali s novými dětmi, povídali si o prázdninách, ukazovali si třídu, hry, seznamovali s okolím školy. Také jsme si povídali o  pravidlech při výuce a ve třídě, 

o úklidu a bezpečnosti dětí. Nechyběla písnička, pohádka, pobyt na zahradě, na hřišti, hry ve třídě a cvičení.

Překážková dráha ve třídě měla velký úspěch!