Co jsme prožili .. 

JMÉNO A HESLO K FOTKÁM NA https://msmanesovakromeriz.rajce.idnes.cz  SI VYŽÁDEJTE U PANÍ UČITELEK. :-)

Podívejte se na náš pozdrav, kterým se každý den ve školičce vítáme :-) 


U moře a u rybníka

V rámci tohoto ,,mokrého" tématu jsme si s dětmi vytvořili z kamínků rybníček, z modrých šátků řeku a umisťovali do nich sladkovodní živočichy, podle toho kam patří. Holčičky se proměnily v Rusalky a lehounce se vznášely na vodní hladině s barevnými šátky se vlnily do rytmu hudby. Kluci trpělivě chytali rybičky na své dřevěné udičky a po té si je zkoušeli spočítat. S využitím vodnického kostýmu jsme si zahráli ,,Na hastrmana" ,,,Na rybáře a rybičky". Tvořivě jsme si hráli si s mušličkami a obdivovali jejich rozmanitý tvar. Zavítali jsme také k řece Moravě a pozorovali život u vody. U břehu se jsme zahlédli malou lodičku, která nás lákala k projížďce. Páteční cvičení s padákem, umocnilo celkový dojem z celého týdne-společně vytvářeli mořské vlny, chodily po rozbouřeném moři, houpaly lodičky na hladině, zahráli si na medúzu - zvedaly padák do výšky, až se nám medúza ukázala. Největší úspěch měla hra na ,, Žraloky a záchranáře", kdy se děti zachraňovaly navzájem.

J.C.


Hurá na výlet !

Ve čtvrtek 17. 6 jsme jeli autobusem do Lebedova za zvířátkama. Navštívili jsme Hřebčín Galatík, kde jsme měli možnost vidět : koníky, kravičky, hříbátka, telátko, kozla, koťátka či pejsky. Ujala se nás velmi milá paní, která nás zavedla do všech zákoutí a děti měly možnost si koníky i ostatní zvířátka pohladit. Na konci nás čekalo studené osvěžení v podobě místní tvarohové zmrzliny s jahůdkama. Děti i paní učitelky byly nadšené.

KK


Můžete se podívat na video z fotek z výletu :-)

Hledání pokladu

Ve středu 16. 6. bylo krásné počasí a připlula k nám do školky v láhvi mapa, která znázorňovala, že někde na naší zahrádce je zakopaný poklad. Ihned jsme se převlékli, dali boty a šli jsme jej hledat. Museli jsme ale po cestě za pokladem splnit pár úkolů! Jako první jsme měli plout loďkou mezi žraloky, poté prohazovat medúzou nafukovací míč, strefit všechny plechovky tenisákem, projít nebezpečný most a v neposlední řadě - najít poklad!

Mapa nás navedla, že se poklad ukrývá v našem pískovišti. Dlouho nám trvalo, než jsme jej společnými silami  vyhrabali. Ale ta odměna - ta stála za to! :-) 
Moc jsme si celé dopoledne užili. 

KK

INDIÁNI

Děti si vyrobily cestovní pas, se kterým cestovaly po světě. Navštívily například Indiány, Eskymáky i Černochy. 
Lovily bizony, navštívily týpí, stavěly iglů, tancovaly, hrály na "boomwhackers" (ozvučené trubky), dělaly si indiánské čelenky, společně tvořily srdce a spoustu dalších aktivit.

KK

Náš krásný DEN DĚTÍ

Den dětí jsme v Beruškách oslavili rovnou dvakrát. V úterý 1.6 jsme si udělali "piknik" na zahrádce naší školky. Štěpánek s maminkou nám přinesli krásný velký meloun, na kterém jsme si pochutnali a Kaja s maminkou nás potěšili piňatou ve tvaru lamy - tímto jim od srdce moc děkujeme!  Bylo zábavné, když děti měly zavázané oči a snažily se vší silou bouchnout do lamy, aby se z ní vysypaly dobroty. Nakonec se nám to ale podařilo. 
Ve čtvrtek 3. 6 nás v MŠ navštívil klaun. Děti potěšil a pobavil zábavnými scénkami, zapojil je do veškerých aktivit a děti si to náramně užily. Na závěr nás čekala studená odměna v podobě zmrzlinky.

KK

Slavíme narozeniny

Ve školičce jsme oslavili hned troje narozeniny! 
Popřáli jsme Matýskovi, Elišce a Denisce všechno nejkrásnější a ať jsou všichni zdraví a šťastní.

KK

Jedeme na výlet do ZOO

i když se nám nepodařilo cestovat do ZOO, alespoň jsme navštívili místní podzámeckou zahradu, kde jsme z bezprostřední blízkosti pozorovali cizokrajná zvířata (pávy a opičky, které nás inspirovaly k výtvarnému tvoření) a kochali se nádhernou přírodou, která se zde nachází. V závěru týdne jsme využili naši prostornou školní zahradu, kde jsme si na čerstvém vzduchu zatancovali na veselé písničky M.Růžičkové...Sloník- Toník a Zvířátka v ZOO. Následovaly zdravotní cviky motivované pohádkou: Bob a bobek v ZOO, které si děti s radostí zacvičily. Společně jsme procvičovali házení a chytání míče, manipulaci s obručí a snad největší úspěch měla hra: ,,Na hladového krokodýla", která spočívala v tom, že krokodýl lovil plavající námořníky a ti se mohli zachránit skokem do loďky.                                                                                        

 J.C.

Sázíme vrby

Ve čtvrtek 20. 5. jsme na školní zahradě zasadili dvě zakořeněné vrby. Vysvětlili jsme si, jak to funguje, děti byly seznámeny s prací sázení stromků, popsali jsme si části stromu, co nám stromy dávají, atd. 
Pan školník nám vykopal dvě díry, vrby jsme dali do nich a děti lopatkama díry zahrabaly. Nakonec je každý zalil vodou a už jen budeme čekat, až nám krásně vyrostou. 

KK

Geometrické tvary

Procvičujeme s dětmi geometrické tvary. Skládali jsme dle pokynů domeček, který jsme nalepili na papír a každý domaloval svou rodinu. 
Také moc rádi cvičíme a hrajeme hry s padákem. Nejraději hrajeme na žraloka, na kolotoč nebo procvičujeme barvičky. 

KK

 Beruška a její kamarádi

Je jaro. Příroda se probouzí zpět k zelenému životu a hmyz létá všude kolem nás. Například včeličky mají velice napilno. Musí totiž opylovat všechny květy ve svém okolí. Jak vypadá taková včela? Jak vypadá jejich dům - včelí úl? Co má motýl společného s housenkou? Společně jsme prozkoumávali jeden z velkých tajů přírody. Zahráli jsme si na včelky, mravence, berušky, broučky, vytvořili jsme krásně rozkvetlou louku , zkoušeli nová cvičení např. jsme se zakuklili a vyletěli jako krásně barevní motýlci, naučili jsme se novým poznatkům a užili si toto krásné téma se vším všudy. A jak nám to šlo se můžete podívat v přiložené fotogalerii.           J.C.

Dárečky pro maminky

Maminkám k jejich svátku děti připravily překvapení.
Každý namaloval svou maminku na přáníčko, otiskl dlaň a pusinku. Jako dáreček děti vybraly kytičku, otiskly  dlaně na květináč a v neposlední řadě se děti vyfotily u rozkvetlého stromu a udělali jsme z fotečky zápich do květináče. 


KK

,,Dopravní školička"

v rámci tohoto tématu jsme se seznamovali s dopravní výchovou. Děti se každodenně stávají účastníky silničního provozu. Pro jejich bezpečnost je důležité znát základní pravidla, jak se v silničním provozu chovat, a tak předcházet mnohým nehodám. Děti tak prostřednictvím zajímavých činností získávaly základní povědomí o dopravních prostředcích a pravidlech silničního provozu...

Povídali jsme si o tom, co označujeme názvem dopravní prostředky, jaké dopravní prostředky známe, rozdělovali jsme je do skupin - dopravní prostředky pohybující se po zemi, ve vodě a ve vzduchu. Navštívili jsme dopravní hřiště (plně vybaveni bezpečnostními pomůckami- helmy, výstražné vestičky), zde jsme si procvičovali jízdu vpravo (na odrážedlech, koloběžkách), pohotovou reakci na světelný signál, jako chodci jsme se učili bezpečně přecházet přes vozovku. Na dodržování pravidel dohlížely paní učitelky- dopravní policistky, které rozdávaly pokuty při překročení povolené rychlosti, nedodržení jízdy vpravo, při jízdě do protisměru, či při nerespektování dopravní značky: Stop. Dětem se tato hra,, Na dopravu" velice líbila a věříme, že na dopravní hřiště opět zavítáme. Vždyť bezpečnost našich dětí je nám nadevše!       J.C.

Svačinka na čerstvém vzduchu

Teplé jarní počasí nám opět po roce zpříjemnilo svačinku na našem balkóně. 
A protože bylo opravdu teplo, tak jsme zde vyposlechli pohádku o nevhodném chování na silnici a vypracovali  pracovní list k pohádce. 
Budeme rádi, když sluníčko bude hřát i další dny a my si to budeme moct zopakovat.

KK

Slavíme Den Země

Ve čtvrtek 22. 4. jsme společně slavili Den Země. Z kouzelné vílí říše za námi do školy přišla víla Štěpánka a byla velice smutná. Zjistila, že nám na zahrádce někdo poházel odpadky. Děti jí rády šly pomoct ven vše roztřídit do barevných kontejnerů. Také si pro nás víla nachystala různé úkoly, abychom věděli, jak tu naši krásnou Zemi chránit.
Čistili jsme vodu, hráli si na planetky, třídili jsme zvířátka, kompostovali jsme a také jsme zasadili semínka a fazolky.
Za odměnu, jak to vše děti krásně zvládly, si pro ně víla připravila nádherné medaile ve tvaru planety Země. 
Celé dopoledne pro nás bylo přínosné a všichni jsme si to moc užili !
 


KK

Hry na školní zahradě

Sluníčko nás poslední dny láká na zahrádku. Děti rády jezdí na odrážedlech, koloběžkách, holčičky si hrají na maminky a vozí miminka v kočárku, pouštíme bubliny z bublifuku, skáčeme panáka, kreslíme křídami a prostě si užíváme  jarní dny na naší krásné školní  zahradě. 

KK

Poděkování

Chtěli bychom moc, moc poděkovat šikovné mamince a Terezce za ručně malované beruškové kamínky. 
Děti dáreček potěšil a bylo to pro ně veliké překvapení. DĚKUJEME ! :-)

DEN ZEMĚ VIDEO

S dětma jsme se zamysleli, co vše na naší plantě Zemi máme. Stromy, vzduch, řeky, potůčky, moře, zvířátka, motýlky, ptáčky a také jsme na ní my, lidé. Své pocity jsme se snažili spojit s hudbou Yann Tiersen - Amélie. Zavřeli jsme oči, zaposlouchali se do zvuku piana a poslouchali hlasový doprovod paní učitelky.
Bylo to velice relaxační a uklidňující.
Něco málo jsme zaznamenali do videa.

KK

Procházka do Podzámecké zahrady

Teplé počasí nás motivovalo k vycháce do Podzámecké zahrady. Děti měly možnost pozorovat opičky, kohoutky, slepičky, holuby, kozičky a králíčky v ohradách . Zahlédli jsme i překrásného páva, který se před námi předvedl v plné kráse. Sluníčko nám svítilo na cestu a my si tak užili krásný jarní den. 

Hospodářská zvířátka a jejich mláďátka

Děti se v průběhu tohoto týdne seznamovaly s některými druhy domácích a hospodářských zvířat. Poznávaly, jaké vydávají zvuky, čím se živí a jaký nám dávají užitek. Na obrázcích vyhledávaly zvířecí rodinu - kdo k sobě patří. 
V rámci tohoto tématu jsme navštívili Podzámeckou zahradu v Kroměříži. 

Zimní sportování a dovádění


Olympijské hry zavítaly i do naší školky. Ve čtvrtek 18.2.2021 se prostory
mateřské školy proměnily v obrovský stadion plný různých
disciplín. Naši malí sportovci se už od brzkého rána podíleli
na výrobě medailí, olympijských kruhů a nesměla chybět ani
česká vlajka. Po společném nástupu a slavnostním slibu, který
složili všichni přítomní, následovalo několik sportovních
disciplín. Sportovci předvedli ty nejlepší výkony v
krasobruslení, lyžařském slalomu, na bobové dráze, při
střílení na bránu v rámci hokejového utkání a na závěr
vypukla pořádná sněhová válka. Krásným završením našeho
soutěžení byl ohňostroj, na kterém se všechny děti podílely a
měly z něj velkou radost. Po absolvování všech disciplín
proběhlo slavnostní vyhodnocení, kdy zazněla naše státní
hymna, a všem soutěžícím byly předány zlaté medaile. Musím
ještě podotknout, že naši malí reprezentanti z České
republiky ze sebe vydali to nejlepší, skvěle si to užili a
zaslouženě získali svá ocenění. Proto jsme naše Olympijská
klání zakončili známým pokřikem: "Sportu zdar!"

J.C.

Karneval v MŠ

Ve čtvrtek 11. 2. 2021 jsme ve školičce měli Karneval. Děti i paní učitelky se proměnily v princezny, zvířátka, kouzelníky, indiány, rytíře či superhrdiny. Společně se třídou Cvrčků jsme zahájili maškarní rej, zatancovali jsme si na písničky, představily se všechny masky a společně jsme se vyfotili. Poté jsme šli s Beruškama k nám do třídy, kde byly připravené soutěže - Běh mezi překážkami s vyzvednutím míčku a přinesením zpět, jízda s naloženou tatrou mezi překážkami- vyložení a naložení nákladu, prohazování masopustníma koblížkama do klaunovy pusinky a bříška, kroužkovaná, přenášení "vajíčka" na lžíci a v neposlední řadě tanec s balónky ve dvojičkách, kde se balón držel všemi částmi těla, jen né rukama, aby nespadnul na zem. Na závěr si všechny masky nastoupily a bylo vyhodnocení - ocenění všech krásných masek zlatou medailí. Opět jsme si karnevalový den moc užili a budeme se těšit na ten příští! 
(více fotek najdete na rajčeti) 

KK

Zima v lese.

Jak pomáháme zvířátkům v zimě? Čím je přikrmujeme? Proč jim pomáháme přežít zimu? Která zvířátka v lese bydlí? Která v zimě spí?  Těmito tématy jsme se zaobírali celý týden a jak nám to šlo se můžete podívat ve fotogalerii.

Když budete mít chvíli čas, poslechněte si písničku Kdo to ťuká na okénko, kterou jsme se učili :-)

Co se děje u krmítka ? 

Poslední lednový týden jsme věnovali ptáčkům. Povídali jsme si, jak se o ně v zimě staráme, jaké ptáčky můžeme vidět u krmítka, poslechli jsme si jejich "řeč", zahráli si pohybovou hru Na hlídače a vrabce, smyslovou hru Ptáčku jak zpíváš ? , naučili jsme se krásnou písničku Kdo to ťuká na okénko společně s tím jsme si zahráli na orffovy nástroje, vytvořili společné krmítko z krabice na okno školky, každé dětátko si pak vyrobilo svou vlastní budku pro ptáčky a společně jsme si nádherně vyzdobili šatnu. Také jsme ptáčky malovali, vypracovávali jsme pracovní listy, kde jsme jemnou motorikou trhali, mačkali papír na malé kuličky (zrníčka), lepili do krmítka a  ťukali do mističek zrní. Starali jsme se o hnízdo se čtyřmi ptačími vajíčky. Ukázali jsme si "oplozené a neoplozené" vejce - nejdříve jsme museli zhasnout světla, na prosvěcovačku vajec jsme položili neoplozené vejce, kde jsme neviděli samozřejmě nic. Poté jsme vyměnili za oplozené vejce, kde byl nádherně vidět plod a "žilkový pavouček" (cévy) kolem něj . Dvě jsou napojeny na žloutek, kterým se tvoreček živí. Krásnou zajímavostí také bylo, že koncem pátého dne procesu líhnutí mu již bije srdíčko...
Na vycházce jsme pozorovali ptáčky, poslouchali - jak zpívají, sledovali jsme a počítali hnízda na stromech a také jsme sledovali kačenky na řece Moravě. 

KK

Oslava narozenin

Při příležitosti narozenin si vždy uspořádáme malou oslavu. Oslavence posadíme ,,na trůn" a společně mu zazpíváme oblíbenou písničku: To je dobře, že jsi na světě, my moc rádi máme tě...štěstí, zdraví, štěstí, zdraví, hlavně to zdraví.. zní z úst všech přejících dětí. Poté dostane pořádného Hobla, aby všichni věděli kolik má roků. Podáním ruky popřejeme přáním od srdíčka a jdeme slavit - tancujeme, radujeme se a pojídáme všelijaké dobroty, které si pro nás oslavenec připravil. A jak taková oslava u nás ve školce vypadá? Na to se můžete podívat ve fotogalerii viz. níže.

JC

STAVÍME SNĚHULÁKY a chodíme rádi na ZIMNÍ PROCHÁZKY

Konečně nám napadl snížek! To bylo radosti, když jsme s dětma šli ven a uviděli tu krásu. Hned jsme toho využili a šli postavit dva sněhuláky. Také jsme se na zahradě koulovali,nabírali snížek na lopatu a radovali se. 
Na procházky chodíme rádi kolem řeky Moravy pozorovat různé změny v přírodě, kolik je tam vody, pozorujeme kačenky a momentálně krásně zasněženou Kroměříž.

KK

Putování se zimou

V rámci týdenního tématu jsme se zaměřili na charakteristiku tohoto ročního období.
Děti se učily určovat hlavní znaky zimy. Procvičovali jsme si, jak se oblékáme
v zimě, na co máme čepici, šálu a rukavice, které nás chrání před mrazem. Naučili jsme se písničku: Dva Mrazíci s hudebním doprovodem a pohybovým ztvárněním. Motivační předkreslené ,,mrazíky-uličníky" jsme pomocí suchého pastelu nazdobili a umístili na dveře od šatny, aby nám připomínali toto zimní období. V rámci prožitkového učení jsme prováděli pokusy se sněhem a pozorovali změnu skupenství. Na vycházkách jsme si všímali znaků zimy a zimních barev, které v tomto ročním období převládají. Pozorovali jsme námrazu na oknech, rampouchy a zamrzlé kaluže, na kterých se Mrazíci pěkně vyřádili. Počasí nám přálo a čerstvě napadený sníh se krásně třpytil na sluníčku. Protože byl mokrý, vytvářeli jsme malé kouličky, ze kterých se postupně stávaly obrovské sněhové koule a my jsme si tak mohli postavit krásnou rodinku sněhuláků. Děti si je vyzdobily kamínky, mrkví, šiškami a větvičkami, které na zahradě našly. Nezapomněli jsme ani na ostatní zimní radovánky jako je koulovaná i otisk tělíčka ve sněhu, ze kterého jsme měli krásného andělíčka. Tento krásný zimní týden jsme si plnými doušky užili a věříme, že tímto vláda paní Zimy ještě nekončí.

JC

TEN DĚLÁ TO A TEN ZAS TOHLE

Týden plný řemesel.
Tenhle týden nás každý den provázelo nějaké řemeslo - povolání. V pondělí jsme začli PRODAVAČEM - počítali jsme kamínky (korunky), porovnávali čeho je méně x více , pověděli jsme si momentální hygienická opatření v obchodech. V úterý to byl pan POLICISTA - povídali jsme si, co vše pan policajt dělá, co ke své práci potřebuje, ukázali jsme si pravé pouta, obušek,vyrobili jsme si každý svou policejní čepici, vyšetřovali jsme loupež (vyznačené místo činu) - hledali jsme indicie , plnili úkoly a získali policejní odznak. Ve středu jsme pokračovali TRAKTORISTOU - udělali jsme si soutěže s bramborami (převáželi jsme zeleninu, skákali v pytli, spolupracovali ve dvojicích a spoléhali jeden na druhého), ukázka starých traktorů a nesměla ani chybět "přednáška", kterou si náš kamarád Š.Z připravil - oblékl se do monterek, přinesl si různé časopisy o traktorech, ukázal nám své oblíbené traktorové hračky a krásně nám o tom všem povykládal. Děti to velice zaujalo ! 
Ve čtvrtek nás doprovázela KADEŘNICE/KOSMETIČKA - Děti stříhaly proužky z barevného papíru (vlasy), namalovaly si obličej a přilepily proužky místo vlásků. Poté si je mohly zastříhnout, navlnit, zaplést do copánků - zkrátka - udělat si účes, jaký se jim samotným líbí, mohly si vyzkoušet nalíčit oči, rty a nalakovat nehty na připravené kartonové pomůcce , mohly dokonce i "holit" - zalaminovaný obličej kluka, děti nanesly pěnu na holení, rozetřely štětkou a následně pod dohledem p. učitelky "oholily" žiletkou - S PLASTOVÝM UZÁVĚREM (nehrozilo žádné nebezpečí pořezání !! )
A nakonec v pátek jsme si zahráli na DOKTORY - operace JŮ - lehátko + lékařský vozík s pomůckami. Co vše doktor potřebuje? Ukázka rentgenů, pomůcek, ošetřování zraněných, střídání v rolích pacient x doktor , vyrobili jsme si doktorské čepice, udělali jsme z obtisku ruky a špejliček do uší rentgenový snímek a skládali rozstříhanou kostru.
Zahráli jsme si i s naším oblíbeným padákem pár her. 

Celý týden byl naprosto báječný a děti i paní učitelky to nesmírně bavilo ! :-)

KK


MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM

Krátce před svátkem Tří králů přišly děti do MŠ po období vánočních svátků. Společně jsme se přivítali a zavzpomínali na Vánoce. Děti nám vyprávěly své zážitky, pochlubily se jaké dostaly dárky
a z čeho měly největší radost. Společně jsme se pomodlili a poprosili o zdraví a Boží požehnání do celého nového roku 2021. Velkou radost dětem udělaly dárky ukryté pod vánočním
stromečkem. Děti plné nadšení rozbalovaly svá vysněná překvapení, které jim Ježíšek do školky přinesl. Ve středu jsme slavili svátek Tří králů. Děti se oblékly za Tři krále, vyrobily si královské koruny, které jsme si označili počátečními písmeny K+M+B.  Starší děti přiřazovaly k těmto písmenům
další křestní jména, která začínají shodnou hláskou. Společně jsme zpívali a naslouchali hudbě,ztvárňovali zpěv pohybem a koledu ,,My tři králové" prozpěvovali při každé možné příležitosti. V ranních hrách si děti postavily královský palác, přinesly Ježíškovy dary (zlato, kadidlo a myrhu), zahrály si pohybové hry: Král sedí na trůně, Na hvězdy a kometu, Na velbloudy, Na král řekl a společně se vydaly na cestu do Betléma (překonávání překážek) se poklonit Ježíškovi.V závěru týdne jsme již odstrojili stromeček a těšili se z nových hraček i společně prožitých chvil.

JC.



Po Vánocích opět spolu

4. ledna jsme se spolu opět sešli v naší školičce. Povídali jsme si zážitky z Vánoc a dokonce i k nám do školky přišel Ježíšek a přinesl nám krásné hračky. Například kočárek pro panenky i s lahvičkou pro miminko, puzzlíky, obruče na cvičení, dvě tatrovky, popelářské auto s popelnicemi, sadu Malý výpravčí, společenskou hru Kloboučku hop a krásný kobereček s cestičkou a zvířátky. Asi děti z Berušek byly moc hodné :-) 
Za všechny hračky jsme vděční a určitě si s nimi děti krásně vyhrají. DĚKUJEME! 

KK

Mikuláš v MŠ

Děti z Berušek a Cvrčků navštívil ve středu 3.12 Mikuláš. Přišel i se svou družinou - s andílkem a čertíkem. Děti byly velice statečné a čerta se vůbec nebály. Zazpívaly Mikulášovi písničku, pověděli básničku a dostali od něj krásný balíček. Největší krása ale byla koukat se z okna, jak k nám jde Mikulášova družina zasněženou krajinou. Asi nám andílci z nebe poslali pár sněhových vloček pro radost dětí. Děkujeme :-)

KK

Zdobíme stromeček

V Beruškách jsme si nazdobili stromeček. Pověsili jsme na něj ozdobičky, které jsme nedávno vytvářeli. Vedle stromečku jsme si postavili krb a přikládáme každou chvilkou polínka, aby nám nevyhasl a nebyla nám zima ... :-) Už se opravdu těšíme na Vánoce !  Na atmosféru a na rodinnou pohodu.


KK 

První sníh

Užíváme si první sníh, jupíííí. Postavili jsme malé sněhuláčky, nabírali sníh na lopaty, pomáhli jsme uklízet chodníčky, zkrátka - první sníh jsme si užili na jedničku !

KK

Tvoříme

První prosincový týden jsme se věnovali tématu Mikuláš. Připravovali jsme se na jeho příchod do MŠ, trénovali jsme  písničky a básničky pro něj a jeho družinu, tvořili jsme dle své fantazie Mikuláše a andílka, uvolňovali jsme zápěstí vytvářením čertíka Bertíka, hráli jsme si na andílky i čertíky různými pohybovými hrami a taky jsme si v pátek 4.12 povídali o sv. Barboře. Celý Mikulášský týden jsme si užili.

KK

Moje tělo - MOJE ZDRAVÍ

V rámci tématu moje tělo, moje zdraví jsme upevňovali své postoje ke zdraví. Osvojovali jsme si hygienické návyky pro zdraví svoje i ostatních (mytí rukou, používání kapesníku, čištění zoubků, pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu atd.) Společně jsme objevovali co jsou to zdravé x nezdravé potraviny, děti je pojmenovávaly a třídily. Zároveň získávaly povědomí o způsobech ochrany osobního zdraví (nemocný patří do postele, kýchání do kapesníku, co je kašel, rýma a bacily). V přiložené fotogalerii se můžete podívat jak nám to šlo. 

JC

Tvoříme

Jelikož se nám pomaloučku blíží Vánoce a za chvíli budeme s dětma zdobit i náš stromeček ve třídě Berušek, rozhodli jsme se, že si ho poprvé ozdobíme z vlastnoručně vyrobených ozdobiček. Takže se paní učitelka vrhla na těsto, které obarvila zelenou, modrou a žlutou barvičkou. Přinesla nám vykrajovátka a zábava mohla začít! Abychom na sebe krásně viděli a byli všichni pospolu, spojili jsme si stolečky k sobě a tvořili jsme. Moc nás to bavilo. Snažili jsme se, aby ozdoby byly opravdu krásné a hezky nám poté zdobily stromeček. Vykrajovali jsme rybičky, stromečky, podkovy, srdíčka, hvězdičky či komety. Udělali jsme brčkem dírku na následné provlečení stuhy. Ozdoby jsme vyskládali na tácky, kde je necháme nejméně týden proschnout a průběžně je budeme převracet na druhou stranu, aby to krásně uschnulo. Přenesli jsme tak na sebe alespoň trošičku vánoční atmosféry a nálady. 

KK

Moje tělo

V týdnu od 16. do 20. listopadu jsme se věnovali tématu Moje tělo. Co vše umí? Z jakých částí se skládá? S dětma jsme si "obkreslili" kamaráda Davídka, s kterým jsme poté celý týden pracovali. Domalovali jsme mu všechny části, které má mít a poté mu dali i barvičky. Ukázali jsme si, kde máme například patu, loket, rameno, koleno, obočí, atd... Také jsme si zahráli společně hry jako například Chodí bacil okolo, Na kopřivu, Na dědu mráze (protože jsme venku pozorovali první mrazíky a větší ochlazení), Na lepidlo (v téhle hře jsme například běhali, skákali jako vrabečci, plazili se jako hadi, chodili jako raci, běhali jako koníčci, atd ... a jakmile se řeklo ,,Lepidlo se vylilo, za ruce se spojilo" , tak jsme měli za úkol spojit se s kamarádem za ruce. Paní učitelka střídala části těla, takže jsme se slepili nakonec třeba i bříškem, zádama nebo loktem a tak dále). Naučili jsme písničku s pohybovým ukazováním Hlava, ramena, kolena, palce a naučili jsme se také společně básničku Protáhneme tělíčko, kterou jsme začínali každé ráno na protažení. Přikládám i text básničky, můžete se s ní protahovat například i doma: 

Protáhneme tělíčko  /co nejvýš se vytáhneme na špičky a natahujeme rukama nahoru/
zacvičíme maličko.  /běh na místě/
Zadupeme nohama,  /zadupeme nožkama/
zatleskáme rukama.  /zatleskáme ručkama/

Uděláme dřep,  /dřepneme/
vyskočíme hned.  /co nejvýš vyskočíme/
Dokola se zatočíme,  /zatočíme se na místě dokola/
pak se na zem posadíme.  /posadíme se na zem/ 

Děti byly z básničky nadšené a chtěly ji opakovat stále dokola. 
A také jsme malovali svůj portrét. Děti dostaly papírový rámeček  a měly za úkol jít se podívat do zrcadla a pořádně se prohlédnout. Poté se namalovaly do rámečku. Moc jim to šlo! Vznikly krásné portéty a děti byly samy se sebou spokojené. 

KK

Svatý Martin

Na sv.Martina, kouřívá se z komína, na sv. Martínka bývá bílá peřinka...v duchu této pranostiky se nesl celý týden...
Pomocí obrázků jsme se seznámili s příběhem sv. Martina, který učinil dobrý skutek a obdaroval bližního... proto i my jsme se zamýšleli nad tím, jak bychom mohli pomoci svému kamarádovi nebo rodiči doma. Děti v pracovních listech vyznačily cestičku Martina k žebrákovi, kroužily pastelkou kolem koně, aby mu udělaly ohrádku. Určovaly, kdo je pod Martinovým pláštěm schovaný a podle zvuku rolniček hledaly ztraceného koně. Dále pak soutěžily ve stavění komínů z cihliček a poté porovnávaly, který je dlouhý, vysoký x krátký, nízký. A i když nám sníh nenapadl, zahráli jsme si alespoň sněhovou válku a koulovali se navzájem kouličkami z mačkaného papíru. Společně jsme se naučili písničku: Martin jede na melodii písničky: Pec nám spadla s doprovodem na dětské hudební nástroje. Paní učitelka nám připravila slané těsto, ze kterého jsme hnětli a vyvalovali svatomatinské rohlíčky, vykrajovali jsme podkovičky a kreslili prstíkem do mouky (imitace snížku). Práce s těstem nás moc bavila a tak máme už natrénováno na pečení vánočního cukroví .
V rámci pohybových aktivit jsme si zhráli na koňské dostihy, při kterých jsme překonávali překážky (přelézali, podlézali, přeskakovali). Nejvíce se nám líbila jízda ve dvojici s kamarádem (Martin a jeho kůň ) ve spřežení (s využitím švihadla) , kdy jsme se proháněli mezi ostatními dětmi (stromy). Na vycházce jsme pozorovali, ze kterého komína se právě kouří, abychom měli inspiraci pro výtvarné aktivity. Při pohybových hrách (na víceúčelovém hřišti) jsme pak zkoušeli cválat jako koníci a zahráli si na koňské dostihy. Zapojili jsme do podzimního úklidu školní zahrady, děti  procvičovaly pracovní dovednosti - shrabovaly listy na hromádky a soutěžily, kdo udělá největší hromadu. V závěru jsme je s paní učitelkou přeskakovali a brodili se ve spadeném listí...to vám byla bezva zábava!

JC

Dýňový týden

S dětmi z berušek jsme prožili dýňový týden. Povídali jsme si o tom, jak dýně roste, z čeho se skládá, k čemu nám je užitečná a ukázali jsme si největší vypěstovanou dýni na světě. Také jsme ochutnávali - dýňovou polévku, dýňový kompot i dýňová semínka - mňam ! Moc to dětem chutnalo. Největší úspěch měly ale soutěže v družstvech - vození dýní v plastových kontejnerkách, koulení dýní, slalom a přeskakování s dýní v ruce, sběr kaštánků nohami do kontejnerku, skákání na trampolíně a samozřejmě na závěr - hledání pokladu v podobě obrázkových indicií. Děti to nesmírně bavilo a chtěly, abychom poklad hledali každý den.

KK

Tvoříme 

Baví nás tvořit. Tentokrát jsme dělali strom, který jsme z půlky naťupkali zmačkanou kuličkou alobalu temperovými barvami v podzimních barvách a dolepili kolem padající lístečky. To znamená, že podzim je v plném proudu. Na druhé polovině už se k nám pomaloučku blíží zima a tu jsme vyjádřili natrhanou vatou (snížkem) a kolem nalepili padající sněhové vločky. 
A abychom se naučili něco nového a nevídaného, připravila si pro nás paní učitelka lístečky, které byly nalepené na eurofólii, dovnitř nakapala podzimní barvičky a zalepila, aby se nedostaly ven. Děti prstíčkama po složce barvy roztíraly a jaké bylo překvapení , když se podívaly na prsty a ty byly úúúplně čisté a nebyly ani trošku od barvy. Asi kouzlo... :-) 

KK

TVOŘILI JSME TAKÉ PODZIMNÍ DUŠIČKOVÉ VĚNCE A POVÍDALI SI , CO TO VLASTNĚ DUŠIČKY JSOU. 

Tvořivé prázdniny

Ani o podzimních prázdninách jsme nezahálili. Tvořili jsme velkého ježečka s lístky, k němu malé kamarády ježečky, lístečkové misky a svítilničky, kde jsme se učili ubrouskovou techniku. K tomu jsme si zazpívali Vyletěl si pyšný drak, Hruška na zem padala a zatancovali si na písničky od Míši Růžičkové - Mami, vem mě do ZOO, U zelené tůně a Strašidýlka. Venku jsme si užívali barev podzimu a spadaného listí. Moc jsme si společné prázdniny ve školičce užili. 

KK

Zvířátka z lesa

Tentokrát jsme měli týden plný zvířátek z lesa. Povídali jsme si o zvířátkách, co dělají přes zimu, jak jim můžeme pomoci, kdo jim dává krmení do krmelců,..
Jako pomůckou nám byla krásná knížka, kde jsme viděli jak zajímavosti o zvířátkách, tak i jejich stopy. Děti si mohly vyzkoušet myslivecké klobouky nebo si osahat paroží. Zacvičili jsme si s písničkou Chodí medvěd po zahradě, naučili se básničku Medvěd klepe peřinu, zahráli si pohybové hry na zvířátka- lištičku, na zajíčky, připomněli jsme si písničku Zajíček ve své jamce s tanečkem Za tou naší pšenicí. Jako celotýdenní práci jsme vytvářeli les - natřeli válečkem zelenou barvou, poté zubními kartáčky dodělali stromečky. Z brambor nám šikovná paní asistentka vyřezala stopy zvířátek a děti je barvily a otiskávaly. Dále jsme tam vytvořili lištičky, medvídky, krmelec a srnečky. Dozdobili jsme to přírodninami, které jsme během vycházky kolem řeky Moravy nasbírali. Děti téma zaujalo natolik, že si i v ranních spontánních hrách hráli na myslivce. Moc jsme si to užili.

KK

Podzimní hry s přírodou

V rámci tématu Podzimní hry s přírodou jsme si celý týden hráli s přírodninami jako jsou kaštany, žaludy, jeřabiny, využili jsme i některé plody podzimu jako jsou kukuřice, šípky,makovice, dýně, vlašské a lískové ořechy, které nám posloužili k porovnávání velikosti větší x menší. Nasbírané kaštany jsme skládali dle předkreslené předlohy(tvary, houba) ,vyzkoušeli jsme si vytvářet postavičky, nebo jsme dráčkovi udělali barevný ocásek z pet-vršků. Při pracovních činnostech jsme foukali do kapky tuše a vytvořili tak keříky pro nalepování červených šípků z mačkaného papíru. A protože nám počasí moc nepřálo a skoro celý týden propšel, zaměřili jsme se na cvičení motivované podzimním počasím... Cvičení s barevnými šátky(hra na vítr) děti velice bavilo, ostatně tak jako ostatní pohybové hry: Na mrak a sluníčko, Na mlhu, Na dešťové kapičky, Na dračí ocásky atd. SeznámilI jsme se s písničkou: Vvyletěl si pyšný drak, kterou jsme také pohybově ztvárnili.Na vycházce jsme pozorovali rozvodněnou řeku Moravu, vyhledávali jsme barvy v přírodě a náhodou jsme v trávě natrefili na malého šnečka, který nám posloužil jako živá inspirace pro pozorování a modelování. Koncem týdne tak vznikla výstavka nápaditých výrobků z plastelíny jako jsou šnečci a ježci , z kterých jsme si v šatně udělali hezkou podzimní výzdobu.

JC

Slavíme

Ve čtvrtek 15. 10 jsme slavili svátek Terezky. Popřáli jsme jí mnoho štěstí, zdraví a Božího požehnání. Pěkně jsme to ve školičce oslavili. 

Tereza je poetickým jménem, které své nositelce dává do vínku i neobyčejné charisma. Dle významu svého jména je totiž Tereza takřka mořskou pannou, má v sobě průzračné moře i žár horkého slunce, navíc může být pro své okolí doslova záštitou a ochránkyní. 

Týden plný ovoce

Koncem měsíce září jsme se učili rozlišovat různé druhy ovoce. Vstřícní rodiče s námi spolupracovali a přinášeli je na naši výstavku a dokonce nám nechyběla ani méně známá mochyně . Darované ovoce jsme využili k rozvíjení smyslového vnímání - chuti a hmatu (hra co je v košíčku schované). Pro děti nebylo jednoduché poznat, které ovoce zrovna ochutnávají. Prostřednictvím praktické ukázky jsme si vysvětlili jaké části ovoce obsahuje (slupka, semínka, pecka, stopka) a na jakých stromech roste jsme si ověřili při výcházce do okolních zahrad, kde zrovna ovoce (švestky, jablka, hrušky) dozrávalo. Svoje získané znalosti jsme upevňovali i při ostatních hrách, kdy jsme třídili ovoce do košíčků podle barev, určovali jsme ve kterém košíčku je více x méně. Prstíčky jsem si procvičovali při modelování jablíček, švestek a v pracovním listě jsme krouživým pohybem tužky zabalili švestku do těsta. Bublinkouvou folii jsme využili k barevnému čarování, kdy jsme prostřednicvím ní vykouzlili spoustu krásných hrušek i jablíček. S jablíčky z mačkaného papíru jsme si zacvičili zdravotní cviky, které nám sloužili k protažení celého těla a na školní zahradě jsme se jimi trefovali do koše. Biblický příběh Adam a Eva - utržení jablka ze stromu poznání byl příjemným zpestřením celého týdne. K dobré náladě nám přispěla i veselá písnička s pohybem: Hruška na zem padala...

JC

O veliké řepě

S dětma jsme si zahráli pohádku O veliké řepě. Nejdříve to paní učitelka dětem zahrála jako maňáskové divadlo. Poté si děti dali čepičky a převlékly se za jednotlivé postavy. Nasmáli jsme se a moc nás to bavilo. Děti pohádku chtěly hrát každý den.
Také jsme si červenou řepou nabarvili namalovanou řepu a skládali postupně postavy tak, jak šly v pohádce za sebou.

KK

Ovoce a zelenina

Dva týdny jsme si užívali téma Ovoce a zelenina. Využili jsme vesměs všechny smysly - pozorovali jsme očičkama, ohmatávali, užívali si vůni a samozřejmě ochutnávali - to nás bavilo úplně nejvíce ! 
Zahráli jsme si příslušné hry a to, že ovoce a zelenina obsahuje hodně vitamínů, už víme, ale dozvěděli jsme se také nové a užitečné informace.
 

Rodičům děkujeme za darované ovoce i zeleninu pro děti. 

KK

Tvoříme

Jsme šikovné dětičky, máme kreativní ručičky.  Tentokrát jsme se věnovali ovoci a zelenině. Bublinkovou fólií jsme dělali jablíčka a hruštičky. Mňam, vypadají k nakousnutí. 
Z našich obtisknutých nožiček vznikly mrkvičky. Červenou nastrouhanou řepou jsme malovali řepu na papíře a podle pohádky, kterou jsme si hráli, jsme lepili postavy z pohádky O veliké řepě za sebou tak, jak řepu tahali. 

KK

Padák

Opět jsme vytáhli náš oblíbený padák. Nás to prostě bavíí ! 
Tentokrát jsme si zahráli na větřík - zkoušeli jsme mírný,lehounký, poté silnější a nakonec pořádnou fujavici. Padák se přeměnil ve střechu domečku a děti pod ním probíhaly, podlézaly. Běhali jsme ke středu padáku dle pokynů - holčičky, kluci a vždy u středu děti čekal nějaký úkol a samozřejmě jsme poznávali a upevňovali základní barvičky. 

KK

Slavííme

5. 10 jsme slavili svátek Elišky a narozeniny Filípka.  S dětma jsme jim popřáli písničkou a poté i někteří své osobní přání s podáním ruky. 

Ženské křestní jméno Eliška nebo jeho zkrácená varianta Elza pochází z hebrejštiny. Vzniklo zřejmě z hebrejského jména Elíšéwah, které se překládá jako "Bůh je má přísada" či "přísahám na svého Boha".  

KK

Divadlo

Ve středu 30. 9. 2020 k nám do MŠ přijelo divadlo. Viděli jsme celkem tři pohádky, které se týkaly hlavně zdraví, zdravého jídla a předcházení nemocem. Děti to velice nadchlo a budeme se těšit zase příště. 

KK

Podzimní pečení

S dětmi jsme si upekli jablíčkové koláčky. Každý si pomocí hrníčku udělal z těsta kolečko, do kterého zabalil kostičku jablíčka obalenou ve skořici. Poté jsme to dali péct a provonělo nám to celou třídu. Děti z toho měly obrovskou radost ! Nejlepší na tom ale bylo to ochutnávání :-) 

KK

Zpíváme

Učíme se písničku Vzal si mrak a hrajeme na orffovy hudební nástroje. Krásně nám to doprovodilo zpěv a moc jsme si to užili. 

KK

Tvoříme

Ve školce nejraději tvoříme. Baví nás hrát si s barvičkama, malovat, stříhat, lepit a cokoli vyrábět. Tentokrát jsme barvili lístečky podzimníma barvama a obtiskávali na papír. Na ten jsme poté namalovali hříbek a pomocí krepového papíru (ze kterého jsme si udělali kuličky) jsme vylepili vnitřek hříbku. Byla to zábava.

KK

Cvičíme a hrajeme si ve školičce

Máme v oblibě hry s padákem. Procvičujeme si s ním například barvičky pomocí básničky : Všechny barvy dobře znám, na kterou si stoupnout mám? (místo stoupnutí říkáme také sednout, dřepnout, kleknout, lehnout, atd..). 
Nebo v něm rádi kutálíme míč : Koulelo se koulelo, červené jablíčko. 

Také vozíme jednoho kamaráda uprostřed jako v kolotoči a nebo mu děláme vlny, aby se cítil jako na moři. Opravdu s ním jde hrát spousta her a paní učitelka vždy příjde s nějakou novou, která nás moc, moc baví. 

KK

Slavííme

11. 9 má v kalendáři napsané své jméno Denisa. A i my ve školičce máme jednu kamarádku Denisku, která nám přinesla nějaké dobroty. Krásně jsme jí všichni popřáli ať má hodně kamarádů a ať se má s maminku i tatínkem dobře. 

Jméno Denisa pochází z řečtiny. Jméno vzniklo jako odvozenina řeckého jména Dionýsos, který byl bohem vína. Překládá se pak jako ,,božské dítě". 

KK

Milá návštěva

Do školičky nás přišel ve středu 2. září navštívit otec Josef Lambor, aby nám dal požehnání do nového školního roku. Vždy se na jeho návštěvu těšíme a letos tomu nebylo jinak. 

KK